Enerjik Olmanın Yolları

Her avukatın güne enerjik bir başlangıç yapması ve gün içerisinde aynı enerji düzeyini koruması çok önemlidir. Mevcut dosyalar ile ilgili etkin çözümler ve başarılı yorumlar yapmak, yeni müvekkil görüşmelerinde bulunmak, hali hazırda ki müvekkillere raporlar sunmak gibi işlemlerde zinde ve enerjik olmanın büyük önemi vardır. Başarıyı, bire bir olarak enerji ve verimlilikle bağdaştırmak çok sağlıklı olmayabilir. Ancak başarı oranını arttıracakları kesindir.

Güne daha enerjik başlamak, daha açık bir zihinle konuları ele almak için neler yapılmalı ? Sadece besinlere dikkat etmek yeterli olur mu ?

İşte Enerjik Olmanın Yolları

Daha enerjik ve zinde bir yapıya sahip olabilmek için yapmamız gerekenleri dört ana başlık altında inceleyebiliriz.

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Beslenme

Vücudumuzun enerji yapısını en çok etkileyen faktörlerden biri beslenmedir. Tükettiğimiz besinler içerisinde yer alan enerji oranları vücudumuzun daha enerjik olmasını sağlayabilir. Tabi ki tek tek şu gıdaları tüketmeniz fayda olacaktır diye açıklama yapmamız çok sağlıklı olmaz. Ancak belli başlı dikkat etmemiz gereken konuları vurgulamamız bile enerji düzeyinizi arttıracaktır. Bunlardan ilki her öğünde kesinlikle besleyici bir gıda tüketmeniz. Aşırı yağlı ve ağır yemeklerden kaçınmanız. Hangi yemeği tüketirseniz tüketin, yediğiniz yemek veya sonrasında tüketeceğiniz meyve veya tatlı içerisinde besleyici öğelerin olmasına dikkat edin. İkincisi ve en önemli olanlardan bir tanesi kesinlikle kahvaltı yapmadan güne başlamayın. Vücut dengenizin yerine gelmesi için kesinlikle hafif de olsa güne kahvaltı ile başlamanız gerekir. Son olarak aşırı kafein tüketiminden kaçının. Kafein, anlık olarak enerji seviyenizi ve odaklanmanızı arttırıyor gibi gözükse de kısa süre içerisinde anlık olarak kazanmış olduğunuz gücü kaybeder ve eskisinden daha bitkin hale gelirsiniz. Aşırı kafein tüketimi ayrıca kalbinizi de yorarak, kan akışınızın düzenini bozar ve daha bitkin hissetmenize neden olur. Beslenme ile ilgili bu basit işlemleri uygulamanız ile birlikte daha üretken, daha enerjik ve daha rahat odaklanabilen hale gelirsiniz.

Düzenli Egzersiz

Düzenli Egzersiz

Düzenli Egzersiz

En ünlü iş adamları, yönetim kurulu başkanları ve ünlü firmaların ceolarının geneli güne hafif bir spor ile başlar. Güne daha dinç bir başlangıç yapmak için sabah sporu gerçekten çok önemlidir. Yapacağınız ufak egzersizler vücudunuzun uyarılarını açar, sinir sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlar. Daha iyi çalışan sinir sistemi, daha kolay yönetilebilir bir vücut yapısı ortaya çıkartır ve enerji seviyenizin artmasını sağlar. Daha kolay çalışan beyniniz, mental bir dinginliği yakalar. Daha soğuk kanlı karalar almanıza yardımcı olur. Toplu olarak yapacağınız spor aktiviteleri sayesinde daha sosyal bir kişilik haline de gelebilirsiniz. Spor aktivitelerinde zihniniz sürekli olarak yapmış olduğunuz işlerden uzaklaşmayı başarır. Böylece tekrardan işe başladığınızda çok daha verimli şekilde çalışabilirsiniz. Spor ile birlikte endorfin seviyenizde bir hayli artar ve buna bağlı olarak stres seviyeniz azalır. Daha düşük stres daha doğru işleri yapmanıza yardımcı olur.

Rahatlama

Rahatlama

Rahatlama

Vücudunuzu sürekli rahatlatmaya çalışın. Daha neşeli ve hümanist olmakta fayda olacaktır. Stresten ve sinirden uzak bir zihin, başarı oranınızı arttıracaktır. Yine basitçe yapacağınız işlemler sayesinde çok daha rahatlamış hissedebilirsiniz. Örneğin, yatmadan önce okuyacağınız bir kitap veya rahatlatıcı bir müzik çok daha iyi bir uyku uyumanızı sağlar. Böylece sabah uyandığınızda da daha dinç olarak güne başlayabilirsiniz. Rahatlama amaçlı olarak yatmadan önce kesinlikle alkollü içecek tüketmeyin. Alkollü içecek vücudunuzu rahatlatmaz. Tam tersine sinir sisteminizi uyuşturur ve daha yorgun bir sabaha davetiye çıkartır. Olaylara neşeli ve eğlenceli olarak yaklaşın. Gülmek sizi en çok rahatlatan konulardan biridir. Gülmek kaslarınızı rahatlatır ve endişe seviyenizi düşürür. İyice rahatlamış bir vücut sizi problemlerinizden ve dertlerinizden uzaklaştırır ve yetkinliklerinizi güçlendirir.

Dinlenme

Dinlenme

Dinlenme

Rahatlama çerçevesinde bahsettiğimiz gibi düzenli uyku dikkatinizi daha rahat toplamanızı, gün içerisinde daha enerjik ve aktif olmanızı sağlar. Uykusuzluk gün içerisinde sürekli olarak yapmış olduğunuz işleri bile zorlaştırır. Özellikle yeni proje üzerinde çalışmaya başladıysanız kesinlikle uyku düzeninize dikkat edin. Uykusuzluk ayrıca dayanıklılığınızı ve bağışıklığınızı azaltır. Böylece hastalanma riskinizi arttırır. Hasta vücut başarınızı kötü yönde etkileyen en önemli hususlardan biridir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz basit, kolay uygulanabilir uygulamalar sayesinde enerjinizi çok daha fazla yükseltir, performansınızı ve verimliliğinizi arttırabilirsiniz. Daha yüksek performans ve verimlilik başarı seviyenizi de arttıracaktır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği gibi ;

Sağlam Kafa, Sağlam Vücutta Bulunur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir