Hukuk Fakültesi Öğrencilerine Tavsiyeler -2

Hukuk Fakültesi Öğrencilerine Tavsiyeler

Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Ek yerleştirme bekleyenlerin dışında birçok öğrenci üniversite kaydını yaptırdı ve akademik takvimi bekleyemeye başladı. Her yıl giderek artan hukuk bölümüne olan ilginin bu yılda değişeceğini sanmıyorum.

Hukuk bölümünü kazanan öğrencilerin derslerde ve üniversite hayatlarındaki eğitimlerinde yararlanacağı birkaç bilgiyi paylaşmak isterim.

Hukuk Fakültesi Öğrencilerine Tavsiyeler

Derslere Girmesem De Olur

Öncelikle okuduğunuz bölümün muhakkak ciddiyetinde olmalısınız ve derslerinizi elzem bir durum olmadıkça aksatmamalısınız. Bölümünüz kitaplardan öğrenebilecek bir bölüm olmadığını unutmayın. Pratikler yapılmalı ve muhakkak bilgileri öğrenirken kafanıza birçok soru takılacak ve bunları akademisyenlerinize sormanız gerekecektir.

Ezberlerim Olur Biter

Hukuk ezberdir diye bir düşünceniz var ise bir an önce bu fikirden uzaklaşın derim. Çünkü ezber ile sadece kanun maddelerini öğrenirsiniz nerede nasıl kullanacağınız bilginiz dahildedir. Unutmayın formül öğrenmiyorsunuz. Her dava sizi ayrı bir sonuca götürecek her davaya konu olan şeyler birebir aynı olmaz belli başlı şeyler bile benzer olması aynı şekilde sizlere savunma yapmayı gerektirmeyecektir.

Hukuk Fakültesi Öğrencilerine Tavsiyeler -1
Hukuk Fakültesi Öğrencilerine Tavsiyeler -1

Sosyal Hayatım Bitecek

Gözünüz korkmasın sürekli ders çalışan ve hayatı kaçıran biri olmayacaksınız. Hukuk fakültesi öğrencisi oldukça aktif atılgan olmalı o yüzden mümkün oldukça sosyal faaliyetlere katılın ve kulüplere yazılın.

Dil Öğrenmeye Vaktim Yok

Belki bunu söylemem bile gereksiz ama muhakkak dil öğrenmelisiniz. Okuduğunuz üniversitenin erasmus programı var ise bundan yararlanın ve en az bir döneminizi başka bir ülkede geçirin.

Hukuk Fakültesi Öğrencilerine Tavsiyeler -3
Hukuk Fakültesi Öğrencilerine Tavsiyeler -3

Mezun Olduktan Sonra Alırım

Daha öğrenciyim diyerek mesleki kariyerinizi ertelemeyin mümkün oldukça eğitim sertifikaları alabileceğiniz etkinlik seminerlerini araştırın ve alın.

Bölümdekiler Rakibim

Sıra arkadaşınız olsun, bölümde sizlerle beraber ilerde bu mesleği icra edecek olan avukat adayı bu arkadaşların ilerde bir davada karşınıza hâkim, savcı veya karşı taraf avukatı çıkabileceğini unutmayın ve mümkün oldukça üniversite zamanlarınızda aranızı iyi tutun.

Ben Avukatım Bu şekilde Düşünmeliyim

Empati yeteneği, her meslekte ve hayatının her alanında muhakkak edinilmesi gereken bir özellik. Sizler insanlarla iş yaptığınız için bu özelliği edinmeye hatta ilerletmeye çalışın. Yeri gelecek bir suçluyu temsil edeceksiniz. Unutmayın sizler yargı merci değilsiniz tabi hâkim değilseniz. Öncellikle sizden hizmet bekleyen kişiyi doğru anlamalı ve elinizden geldiğinizce yardımcı olmalısınız.

Hukuk Fakültesi Öğrencilerine Tavsiyeler -4
Hukuk Fakültesi Öğrencilerine Tavsiyeler -4

Şu an Gündem Beni İlgilendirmiyor

Bu mesleği icra ederken her gün düzenli olarak takip etmeniz gereken alanlar olacak. Resmî gazete bunların en başında geliyor. Öğrenci iken bunları takip etmeye alışsanız iyi olur. Mevzuat-içtihat gibi taramalarınız olacağını unutmayın sizler mesleğiniz gereği araştırmacı ve iyi bir okuyucu olmanız gerekmektedir. Detaylar mesleğiniz için en önemli unsurdur.

Tüm bu maddeler daha da çoğaltılabileceği gibi içerikleri de daha fazla detaylandırılabilir. Bunları okuduğunuzda gözünüz biraz olsun korktu veya tereddüt yaşadıysanız mezun olunca sadece diploması olan bir avukat olmak yerine kendinizin de mutlu olabileceği başka bir mesleğe yönelmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca eklemek istediğiniz Hukuk Fakültesi Öğrencilerine Tavsiyeler var ise yorum kısmına eklemenizi bekleriz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir