En Başarılı Avukatlar

Dünya tarihinde avukatların her zaman önemli ve özel bir yeri olmuştur. Bu yeri hak etmek için bir çok önemli kişinin rolü bulunmaktadır. En başarılı avukatlar listemizi oluştururken, dünya çapında büyük değişimlere imza atmış hukuk fakültesi mezunu kişileri topladık. Listede bir Türk de var. En başarılı avukatlar listesinde yer alan kişiler hiç şüphe yok ki bir çok kişinin hayatında önemli bir yere sahip ve çok daha güzel bir dünya için emek verdiler. Bunun nedeni de, hukuk tarihinde hala isimleri hatırlanır ve bir çok kişi tarafından hala takdir edilirler. Lafı daha fazla uzatmadan gelelim listemize.

İşte Dünyanın En Başarılı Avukatları

10. Mohandas Karamchand Gandhi

En Başarılı Avukatlar - Mohandas Karamchand Gandhi

En Başarılı Avukatlar – Mohandas Karamchand Gandhi

Gandhi ‘yi dünya çapında muhtemelen tanımayan yoktur. Hindistan ‘da yapmış olduğu büyük değişimler sonrasında Mahatma Gandhi adıyla anılmaya ve özgürlük savaşçısı sıfatıyla tanınmaya başlamıştır. 1800 ‘lü yıllarda Londra ‘da avukatlık kariyerine başlar ve ilerleyen yıllarda Güney Afrika ‘ya taşınır. Defalarca, ceza ve ayrımcılık, sivil haklar ve göçmenlerin savunuculuğunu yapmıştır. Hindistan Bağımsızlık Hareketi ‘nin ruhani ve siyasi lideri olmayı başarmıştır. Satyagraha felsefesinin kurucusudur ( Satyagraha – kötülüklere karşı şiddet içermeyen ama sürekli olan direnme felsefesi ).

9. Süreyya Ağaoğlu

En Başarılı Avukatlar - Süreyya Ağaoğlu

En Başarılı Avukatlar – Süreyya Ağaoğlu

Türkiye ‘nin ilk kadın avukatı olarak hem Türkiye tarihine hem de dünya tarihine geçmeyi başarmıştır. Süreyya Ağaoğlu, Kurtuluş Savaşı sonrasında başlayan kadın haklarının savunucusu ve kadınların toplum içerisinde çok daha fazla rol alması konusunda büyük emek sarf etmiştir. Kadınların toplumda ki yeri ile ilgili uzun yıllar yapmış olduğu çalışmalar, günümüz Türkiye ‘sinde kadınların toplum içinde çok daha etkin olmasında büyük katkılar sağlamıştır. Ölümünden sonra bile, yapmış olduğu alt yapı çalışmaları sayesinde hala burs imkanları sağlamaktadır.

8. Sadie Alexander

En Başarılı Avukatlar - Sadie Alexander

En Başarılı Avukatlar – Sadie Alexander

Sadie Alexander, tıpkı Süreyya Ağaoğlu gibi ilklere imza atan avukatlardan biri. Sadie Alexander ilk kez hukuk doktorası alan kadın siyahi insan olarak tarihe geçti. Amerika da baroya kayıt yaptıran ilk siyahi kadın avukatlar arasında. Yapmış olduğu bu çalışmalar sayesinde, kendisi gibi siyahi kadınların önünü açmış ve siyahi kadınlarında neler yapabileceğini kanıtlamıştır. 1927 – 1982 yılları arasında avukatlık yapmış ve kocası ile beraber insan hakları konusunda çok önemli çalışmalara imza atmıştır.

7. Sir Thomas More

En Başarılı Avukatlar - Sir Thomas More

En Başarılı Avukatlar – Sir Thomas More

Hukuk tarihinin efsane isimlerinden biridir. 1478 – 1535 yılları arasında yaşamıştır. Kral VIII. Henry ile yaşamış olduğu olaylar onu tarih sayfasında ki yerini almasını sağlamıştır. Kral VIII. Henry kilisenin başına geçme talebine karşı çıkmış ve bu kararı onun idam edilmesine sebep olmuştur. Ancak bu kararından ötürü yüzyıllar sonra Vatikan tarafından aziz ilan edilmiştir. Oxford ve Cambridge üniversiteleri çok büyük emek sarf etmiştir. Hukuki kimliğinin yanı sıra yazmış olduğu ” Ütopya” kitabı ile edebiyatta yeni bir akım, yeni bir nesil başlatmıştır.

6. Thomas Jefferson

En Başarılı Avukatlar - Thomas Jefferson

En Başarılı Avukatlar – Thomas Jefferson

Dünyanın En Başarılı Avukatlar listemize eski bir Amerikan Başbakanı ile devam ediyoruz. Amerika Birleşik Devletleri ‘nin ideolojik anlamda büyük katkı sağlayan en önemli başbakanlarından biridir. Thomas Jefferson, Amerika Birleşik Devletleri ‘nin her daim Cumhuriyetçi, özgürlükçü bir ülke olması için çalışmıştır. Ülkenin yeni kurulduğu dönemlerde başbakanlık yapması, o zamanlar ki İngiliz İmparatorluğu emperyalizmine karşı gelen büyük bir özgürlükçü düşünür olarak tarihe geçmiştir. Gençlik yıllarından itibaren hem avukatlık kariyerinde hem de başbakanlık kariyerinde her zaman adil olma ve adaletli olma kavramları üzerinde çalışmalar yapmıştır. Thomas Jefferson bir fotoğrafı hala Amerikan iki doları üzerinde yerini korumaktadır. Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi de onun döneminde düzenlenmiştir.

5. Thurgood Marshall

En Başarılı Avukatlar - Thurgood Marshall

En Başarılı Avukatlar – Thurgood Marshall

Thurgood Marshall ‘da ilklere imza atıp, insanlık tarihine geçenlerden. 1900 ‘lü yılların başında Amerika Yüksek Mahkemesi ‘nin ilk siyahi üyesi olarak tarihe geçmiştir. Özellikle, Brown-Topeka Eğitim Kurulu Davası ‘nda (1954) avukat olarak Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi önünde yaptığı tarihe geçen savunması sonucunda, devlet okullarında yapılan ırk ayrımcılığının ve ırkçılık gibi kavramların anayasaya aykırı olduğu kabul edilmiştir. Thurgood Marshall özellikle siyahi insanların yaşamış olduğu sorunların çözümlerinde, insan hakları ve azınlık hakları konusunda adil davranılması ve yasa olarak bu şekilde işlenmesi konusunda büyük yeniliklere imza atmıştır.

4. Nelson Mandela

Nelson Mandela hakkında kısa ve özetleyici bir yazı yazmak gerçekten çok olası değil. Güney Afrika Cumhuriyeti ‘nin ilk siyahi cumhurbaşkanı, özgürlükçü, ayrımcılık karşıtı, aktivist gibi kelimelerle tanımlayabiliriz. Ancak yaptığı devrimler ve çalışmalar listenemeyecek kadar uzun. İfadelerinden bir tanesini paylaşmamız bile Nelson Mandela ‘nın hayata olan bakış açısını ve ne kadar yapıcı bir insan olduğunu anlatmaya yetecektir.

Düşmanınla barış yapmak istiyorsan, onunla beraber çalışmalısın. Sonra arkadaş olacaktır.

Nelson Mandela

3. John Adams

En Başarılı Avukatlar - John Adams

En Başarılı Avukatlar – John Adams

Amerika Birleşik Devletleri kurucuları arasında yer alan ve ilk başkan yardımcısı ile ikinci başkanıdır. Sizlerin de dikkatini muhtemelen çekmiştir. Amerika Birleşik Devletleri ilk başkanlarının büyük bir çoğunluğu ve en önemli isimleri hukuk fakültesi mezunları. İlk kuruluş sürecinde yaşanılan  hak ve adalet sorunlarının çözümlerinde büyük baş rol oynamaları ve çok daha sağlam temeller üzerinde bir ülke kurulmasına katkıda bulunmuşlardır. Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi çalışması sonrasında hala dünyanın en büyük ülkelerinde biri olan Amerika Birleşik Devletleri ‘nin bugünkü halini almasını sağlamışlardır.

2. Abraham Lincoln

Dünyanın En Başarılı 2. Avukatı - Abraham Lincoln

Dünyanın En Başarılı 2. Avukatı – Abraham Lincoln

Dünyanın En Başarılı Avukatları listemizde sıra geldi 2. sıraya. Yine Amerika Birleşik Devletleri başkanlarından biri listemizin ikinci sırasında yer alıyor. Abraham Lincoln. Abraham Lincoln köleliğe karşı vermiş olduğu savaşlar ile ününe ün katmayı başarmıştır. Amerikan iç savaşında büyük bir zafer elde etti ve köleliğe son verdi. Ülkenin birlik ve beraberliğini koruyarak dağılmasını engelledi. Her zaman hak ve eşitlik kavramları üzerinde çalışmalarına devam etmiştir. Avukatlık kariyerinde de 5100 ‘ün üzerinde duruşmaya katılarak küçümsenmeyecek bir rakama sahip durumda.

1. Clare Foltz

En Başarılı Avukat - Clare Foltz

En Başarılı Avukat – Clare Foltz

Resmi verilere göre dünyanın ilk kadın avukatı olarak tarihe Clara S. Foltz geçmiştir. İlk kadın avukat olarak tarihe geçmesinin ardından tüm kadınlar için büyük bir ilham kaynağı olmayı başarmıştır. Ayrımcılık ve ırkçılık davaları ile kadın hakları üzerinde çalışmıştır. Dünyamızın şu an ki özgürlükçü ve daha adil olmasında büyük katkıları vardır.

4 cevaplar
 1. ahmet
  ahmet says:

  ya bence listede Ahmed Pekin ‘in de yer alması gerekiyor. Türkiye ‘de yapmış olduğu hukuk anlamında ki gelişmeler sayesinde, diğer avukatlarında mesleğe bakış açısı değişti. vergi rekormentleri listesinde ilk kez bir avukat bu kadar yükseklere gelebildi. Bence Ahmed Pekin ‘i de en başarılı avukatlar listesine eklemeliyiz.

  Yanıtla
 2. avukat cihangir cayrancı
  avukat cihangir cayrancı says:

  vay be thomas jeffersonda mı avukatmış.Bizim başarımız hukuki,ancak idarive düşünsel faaliyet yapmaya çalışan benim gibi okadar az ki:..

  Yanıtla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir