Avukatlar Ne Kadar Kazanır

Bildiğiniz gibi Lisans Yerleştirme Sınavı yanı LYS sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Lisans öğrenimine geçecek olan öğrenciler için artık yeni bir aksiyon başlamış oldu. Hangi meslek dalı ve hangi üniversite. Özellikle hukuk fakültesi okumayı planlayan öğrenciler için geçtiğimiz günlerde Türkiye ‘nin ve dünyanın en iyi hukuk fakülteleri makalelerini paylaşmıştık. ( Türkiye ’nin En İyi Hukuk Fakülteleri makalesini okumak için tıklayınız : En İyi Hukuk Fakülteleri  – Dünyanın En İyi Hukuk Fakülteleri makalesini okumak için tıklayınız : Dünyanın En İyi Hukuk Fakülteleri ) Bu yazımızda ise meslek seçimi konusunda akıllarında hala soru işareti bulunan öğrenciler için meslek gruplarının ne kadar kazandığını analiz edeceğiz. Tabi ki bu yazımız sadece öğrenciler için hazırlanmış özel bir yazı değil. Hem avukatların hem diğer önde gelen meslek gruplarında faaliyet gösteren çalışanların yıllık kazançları ele alınacağı için meslek grupları kazanç analizi olarak da yazımızı inceleyebilirsiniz.

Avukatlar Ne Kadar Kazanır

En Çok Vergi Ödeyen Meslek Grubu

En Çok Vergi Ödeyen Meslek Grubu

Avukatlar meslek grupları içerisinde en yüksek kazanca sahip olan bir grup. Her yıl vergi rekortmenleri listesinde de bir çok avukatı rahatlıkla görebilirsiniz. Genel anlamda avukatların ne kadar kazandığını incelemek istersek de yine diğer meslek gruplarına göre önde olduğunu söyleyebiliriz. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan Seçilmiş Meslek Gruplarına Göre Ortalama Vergi Beyanları listesi aktif olarak faaliyet gösteren 45 farklı meslek grubunun kazançları sonrasında ki ödeyecekleri vergi matrah ve detaylarını gösteriyor. Listede yer alan önde gelen meslek grupları ve avukatların karşılaştırmasını sizler için derledik. Aşağıda inceleyeceğiniz ilk grafik içerisinde son beş yıl içinde önde gelen altı meslek grubunun toplam vergi matrahları yer alıyor.

 

[show-rjqc id=”4″]

Yukarıda ki grafikte de rahatlıkla gözlemleyebileceğiniz gibi toplamda en yüksek vergi matrahı ödeyen meslek gruplarında avukatlar ön plana çıkıyor. Son dört yıl içinde en yüksek vergi ödeyen meslek grubu avukatlar. Tabi ki yukarıda ki grafik tam anlamıyla yeterli bir ölçüt değil. Bunun sebebi ise vergi mükellefi sayısı. Avukatlar vergi mükellefi sayısında da üst kademelerde yer almayı başarıyor. Yukarıda yer alan grafik içinde ki meslek grupları ve vergi mükellefleri sayısı aşağıda ki şekilde yer almıştır.

Meslek Grubu Vergi Mükellefi Sayısı
Avukatlar 45539
Yeminli Mali Müşavirler 42319
Eczaneler 23662
Mimar ve Mühendisler 16411
Doktorlar 7740
Noterler 2294

 

Toplamda ödenen vergi matrahları ve vergi mükellefleri sayısın bir arada orantıladığımız da sıralama neredeyse tepe taklak oluyor. Vergi matrahlarının, vergi mükellefleri sayısına orantılanması sonrasında 2013 yılı verilerine göre kişi başı ödenen vergi matrahları aşağıda ki şekilde sıralanmış oluyor.

 

[show-rjqc id=”7″]

Kişi başına düşen vergi matrahı hesabı sonrasında avukatlar bir hayli geriliyor ve baz aldığımız altı önde gelen meslek grupları arasında 5. sıraya geriliyor. 45 meslek grubunun yer aldığı listede ise 8. sırada kendine yer buluyor.

Yani kısaca özetleyecek olursak avukatlık mesleği içerisinde ki büyük rekabet ve avukat sayısının fazla oluşu sonucunda, aslında genel bir değerlendirme yapıldığında avukatların sürekli olarak haberlerde ve bir takım medya ortamlarında yayınlandığı gibi çok yüksek kazançlar elde etmediğidir. Adalet ve hukukun temel yapı taşlarında biri olan avukatlığın ve bu görevi yapan avukatların çok daha yüksek gelire sahip olduğu yarınları görmek dileği ile.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir