Spor ve Hukuk

Spor ve Hukuk

2014 Fifa Dünya Kupası ( Fifa World Cup ) bugün başlıyor. Her ne kadar milli takımımız turnuvaya katılamasa da , yine müthiş keyifli ve müthiş eğlenceli bir dünya kupası maratonu bizleri bekliyor. Milyon dolarlık yatırımlar , milyon dolarlık futbolcular ve daha niceleri bu turnuvada yine boy gösterecek. Peki bu kadar büyük yatırımlar , sporcu hakları , sponsorluk anlaşmaları v.b. durumlar neye göre nasıl düzenleniyor ve korunuyor ? Spor ve Hukuk arasında ki bağlantı işte bu noktada devreye giriyor. Kişilerin ve kuruluşların haklarının korunması , oluşabilecek problem ve aksaklıkların önüne geçilebilinmesi adına Spor Hukuk kavramı , hukuksal literatürde ki yerini uzun bir süre önce almıştır.

Her ülkenin spor ve hukuk bağlamında , kendine özgü yasaları ve kuralları bulunmaktadır.

Yaşanan sorunlar ve hataların önüne geçilebilinmesi adına , ülke sınırları içerisinde oluşturulmuş olan bu yasalar öncelikli olarak kabul görür ve hatalar – düzenlemeler ile ilgili çalışmalar bunlara göre değerlendirilir. Neredeyse tüm spor alanları artık küresel çapta olduğu için ülke içinde ki yasa ve kurallar bütünü dışında , küresel çapta hizmet veren hukuk kuruluşları kurulmuştur. Her ne kadar spor faaliyetlerinin geçmişi çok eski dönemlere dayandırılsa da , spor hukuku kapsamında ki gelişmeler 1900 yılların son çeyreğinde aktif hale gelmiştir. İlk kez Fransa ‘da açılan spor hukuk enstitüsü ile beraber , küresel çapta hukuk faaliyetleri fikri ortaya atılmıştır. 1986 yılında İsviçre ‘nin Lozan kentinde ” Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi ( Court of Arbitration for Sport) kurulmuştur. CAS ile beraber sporun her alanında meydana gelen sıkıntı ve sorunlara , tamamen bağımsız ve tarafsız olarak kararlar alınmıştır. CAS sayesinde özellikle sporcuların hakları konusunda çok önemli gelişmeler yaşanmıştır.

Doping ve şike gibi konularla ilgili olarak da son dönemler de önemli çalışmalara imza atılmıştır. Uluslararası Anti Doping Ajansı ( World Anti-Doping Agency – WADA ) doping ile mücadelede çok büyük bir rol oynamaktadır.

Uluslararası Anti Doping Ajansı - WADA

Uluslararası Anti Doping Ajansı – WADA

Spor ve Hukuk kapsamında avukatların başlıca hizmet verdiği Spor Hukuk konuları ise şöyle ;

Sporcuların ve Kulüplerin; CAS (Court of Arbitration for Sport), FIFA karar mercileri (Dispute Resolution Chamber, Players Status Committee, tek hakimler ve disiplin komitesi), UEFA karar mercileri ve diğer tahkim ve disiplin kurulları nezdinde temsili.

Sponsorluk Sözleşmesi, Sporcu ile Kulüp arasındaki Sözleşmeler, Oyuncu Sözleşmesi Sözleşmeleri, Turnuva Organizasyon Sözleşmesi ve diğer Sözleşmelerin tanzimi, incelenmesi ve müzakere edilmesi.

Ana Sözleşmelerinin ve talimatnamelerinin hazırlanmasında gerekli desteğin verilmesi

Ulusal ve Uluslararası turnuvalarda hukuksal destek.

Sporcuların ve Kulüplerin hukuksal vergi sorunlarının çözümlenmesi.

Sporcuların, yazılı ve görsel basındaki kişilik haklarının korunması.

Sporcuların ve Kulüplerin saha içinde ve dışında gerçekleşecek haksız fiiller karşısında sorumluluğu şeklindedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir