Ergonomik Hukuk Ofis Dizaynı

Ergonomik Hukuk Ofis Dizaynı

Ergonomik Hukuk Ofis Dizaynı kavramı farklı bir perspektif ile değerlendireceğiz. Feng Shui felsefesine göre ergonomik hukuk ofis dizaynı nasıl yapılır sorularını cevaplamaya çalışacağız.

Feng Shui Nedir ?

Öncelikli olarak Feng Shui felsefesi nedir sorularını cevaplayalım. Feng Shui Çin ‘de yaklaşık 3000 yıl önce ortaya çıkmış ve daha sonra tüm Doğu Asya’ya yayılmıştır. Feng Shui kelime anlamı olarak ” Rüzgar ve Su “  kavramlarını karşılamaktadır. Günümüzde kullanılan tam tanımı ise ; dini , astrolojik , kozmolojik , matematiksel ve coğrafya ile ilgili kavramların mistik karışımı olarak tanımlanmaktadır. Bu felsefenin temeli , insan ve bulunduğu içinde bulunduğu mekan veya çevre arasındaki enerji akışının dengelenmesidir. Kültürel alt yapı olarak ise Çinlilerin ” DAO ” dedikleri birlikten ortaya çıkan iki zıt anlayışın birbirleri ile uyum içerisinde yaşamasını açıklar. Ying ( karanlık , kadınsı , tamamen boyun

Feng Shui - Ying Yang

Feng Shui – Ying Yang

eğici ) , Yang ( aydınlık , erkeksi , güçlü ). Feng Shui felsefesine göre dünya , bu zıt iki kavramı içeren beş materyalden oluşmaktadır ve insanların tümünde bu özellikler vardır. Feng Shui felsefesine göre dünyayı oluşturan beş materyal şöyledir ; Ağaç , ateş , toprak , altın ve su. Bu beş materyalin chi ( hayatın temeli ) noktasına ulaşabilmesi için mükemmel bir denge içerisinde olması gerekmektedir. İşte tam bu noktada bu materyallerin ve alt kırımlarının Ergonomik Hukuk Ofis Dizaynı çerçevesinde , ne şekilde dengelenmesi ve kullanılması gerektiğini anlatacağız.

Feng Shui Felsefesine Göre Ergonomik Hukuk Ofis Dizaynı

Feng Shui felsefesine göre ergonomik hukuk ofis dizaynı konusuna geçmeden önce , ergonomi kavramından ve hangi noktalarında Feng Shui ile birleşimler yapacağımızdan bahsetmemiz de fayda olacaktır. Ergonomi ; çalışanlarla iş ortamı arasındaki kompleks ilişkiler olarak tanımlanabilir. Ergonomi kavramını felsefi bir düşünce ile birleştireceğimiz için Prof. Dr. Wilson ‘un ergonomi kavramı betimlemesi çok daha sağlıklı olacaktır.

İnsanın karakteristik özellikleriyle ve ilişkisi olan her türlü nesne ve çevre faktörüyle ilgilenen bir öğrenme uygulamasıdır.

Wilson ergonomiye getirmiş olduğu bu farklı perspektif ile insan psikolojisi ve çalışma performansı kavramlarını bir arada kullanabilmemiz mümkün olacaktır. Esas konumuza dönecek olursak Feng Shui felsefesinin ofis dizaynında kullanılmasında en temel unsur , eşyaların dağılımı ve tüm eşya ve materyallerin renk uyumudur. Eşyaların yerleşimi ve renklerinin bir ahenk içerisinde olabilmesi için , ofisin mimari açıdan da bazı şartlara uygun olması gerekmektedir. Örneğin Feng Shui ‘ye göre en önemli unsur çalışma masasıdır. Çalışma masasının konumu da hem yüzünün kapıya dönük olması hem de tüm odayı rahatlıkla görebilecek kadar geri planda olması gereklidir. Ofisin mimari yapısı bu işlemlere olanak vermiyor ise daha yapılacak işlemlerin en başından ergonomik bir yapıda ofis dizayn edilmesi mümkün olmayacaktır.

Feng Shui Çalışma Masası

Feng Shui Çalışma Masası

Az öncede bahsetmiş olduğumuz gibi en önemli unsurumuz çalışma masasıdır.  Çalışma masasının konumu belirtmiş olduğumuz şekilde düzenlenmesi sonucunda çok büyük bir enerji baskısında kurtulunacaktır. Chi kavramı ile birleştirdiğimizde ise çalışma masasının en ideal konumu giriş kapısının tam çapraz pozisyonudur. Masanın hemen arkasında bir duvar ve sol tarafında ise pencere veya cam olması en uygun pozisyondur. Hem ergonomi hem de Feng Shui de önemli sayılabilinecek bir başka konu ise en çok kullanılan eşyaların çalışma masasına yakın olması ve direk üzerinde olmasıdır.  Bunun dışında ofis dizaynında keskin köşelerinde çalışanları negatif etkilemeyecek şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Bu işlem yapılmaz ise enerji döngüsünde aksaklıklar yaşanacak ve performansı olumsuz etkileyecektir. Bir diğer önemli husus da aşırı gürültülü ve dikkat dağıtıcı ortamların kesinlikle absorve edilmesidir. Aşırı sessiz ortamlarda gürültülü ortamlar kadar tehlikelidir. Sessizliği bozacak çok hafif bir müziğin bile çok büyük faydaları olacaktır. Eğer oda içerisinde birden fazla konumlandırılacak ise çalışanların masaları yüz yüze veya sırt sırta olmayacak şekilde yerleştirilmelidir. Aksi halde iş arkadaşları arasında çatışmalar meydana gelebilir ve performans – verimlilik kötü anlamda etkilenebilir.

İş yerinde canlı varlıkların bulunmasının da çok büyük önemi vardır. Bitkiler daha uyumlu bir çalışma atmosferi yaratır ve çok daha soft akan bir chi ‘nin yararlarını elde etmenizi sağlar. Bitkiler dışında akvaryum , küçük hayvanların da hem verimi hem de odaklılığı arttırtığı vurgulanmıştır. Odanın aydınlatılmasının çok büyük önemi vardır. Aşırı sert ışıklar ( florasan gibi ) ortamda ki chi ‘nin tamamen yok olmasını sebebiyet verebilir. Ama daha hafif ışıklar hem ışık gücü hem de verdiği sıcaklık ile çok faydalı olacaktır. Size en farklı gelecek konu muhtemelen aynalar ile ilgili olan kısımdır. Feng Shui ile dizayn edilmiş bir ofisiniz olsun istiyorsanız kesinlikle ofisinizde ayna bulundurmamanız

Feng Shui Çalışma Masası Konumu

Feng Shui Çalışma Masası Konumu

gerekmektedir. Ayna dışarıdan gelen müşterilerin veya farklı kişilerin olumsuz enerjilerini tamamıyla sizin ofisinize aktardığı bir eşya olarak tanımlanmaktadır. Son olarak da ofis içerisinde tüm dosya ve evrakların , bunlarla beraber diğer tüm eşya ve materyallerin kesinlikle belirli bir düzen ve sistem içerisinde olması gerekmektedir. Düzen sayesinde çalışanlar geçmiş , bugün ve geleceklerinin de düzenli olduğu fikrine kapılırlar ve bununla birlikte daha huzurlu bir çalışma alanına kavuşurlar. Bu da performanslarını en üst seviyeye çıkartacaktır.

Çalışanlarınızın Performansını En Üst Seviyeye Çıkartın !

Kısacası ergonomik bir ofis dizayn etmek istiyorsanız Feng Shui felsefesini de göz önünde bulundurmanızda fayda olacaktır. Kullanacağınız felsefe doğrultusunda çalışanlarınızın psikolojik anlamda daha iyi duruma getirebilirsiniz. Bu sayede hem verimliliklerinin hem de performanslarının arttığını kısa bir sürede gözlemleyebilirsiniz.

Kullanılması gereken Hukuk yazılımları ve programları

Tüm bunların yanı sıra ofisinizde Hukuksal platformlar ile ilgili yazılımları ve programları incelemek isterseniz şu sayfalarımıza gözatabilirsiniz:

icra takibi programı

dava takibi programı

Avukatlar ve hukuk bürolarının ihtiyaçları doğrultusunda uzun süren araştırma ve geliştirmelerimiz ile özel olarak tasarlanıp geliştirilmiş diğer yazılım ve programlar için şu sayfamızı kontrol edebilirsiniz: Hukuk ofis otomasyon yazılımları ve programları

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir