Hukuk Bürosu Açarken Kuruluş Yerinin Önemi

Farklı sektörlerde ki diğer firma ve işletmelerin , kuruluş yeri ve konumu nasıl ki önemli bir husus ise , benzer şekilde hukuk bürosunun veya departmanının kuruluş yeri bir o kadar önemlidir. Kuruluş yerinin önemi özellikle mal üreten ve satışını belirli bir lojistik stratejisi çerçevesinde yapan firmalar için daha önemli bir konu gözükebilir. Ancak bu önem sadece mal üreten işletmeler için geçerli değildir. Benzer şekilde bir hizmet oluşturup bunu sunun organizasyonlarında kuruluş yeri seçerken bir çok noktaya dikkat etmesi gerekir.

Kuruluş yerinin seçimi bir çok şirket içi kritere destek sağlar.  Hukuk büro veya departmanlarında ; hızlı ve kaliteli hizmet ile beraber esneklik yeteneklerini arttırma ve rekabet öncelikleri ile performans konularında , kuruluş yerinin önemi ön plana çıkar. Kuruluş yerinin önemini nicel ve nitel faktörler ile daha da derinleştirebiliriz. Nitel faktörler pazar , ulaşım , iş gücü ve toplum davranışlarından oluşan dört ana grup içerisinde incelenebilinir. Bu ana grubun içerisine ek olarak ekonomik faktörler , rekabet ve çevre kriterleri eklenebilir.

Konumlandırmanın Önemi

Konumlandırmanın Önemi

Belirlenen bu faktörler doğrultusunda ne gibi faydalar ve maliyet optimizasyonları yapabileceğimizi şöyle sıralayabiliriz ;

  • Sağlanan fayda ve hizmet maliyetleri düşer.
  • Ulaştırma maliyetleri düşerek , hem büyük bir zaman tasarrufu sağlanır hem de yapılacak olan işlemlerin daha hızlı sonuçlanması sağlanır. Başarılı bir konumlandırma ile özellikle büyük şehirlerde hizmet veren hukuk bürolarının , şehir içi trafik yoğunluklarından asgari seviyede etkilenmesini sağlar.
  • Hukuk bürosunun konumu ile çalışanların işe bakış açılarının daha olumlu hale gelmesi ve daha kaliteli personel ile çalışma imkanı ortaya çıkar.
  • Yine hukuk bürosunun konumu ile beraber bir rekabet üstünlüğü oluşturulur. Örneğin ; büyük şirketlere hukuki danışmanlık ve hizmet veren bir hukuk bürosunun , bu şirketlerin yoğun olarak faaliyet gösterdikleri alanlara yakın olması , hem ilişkileri güçlendirecek , hem de konum olarak daha uzak mesafelerde yer alan hukuk bürolarına karşı üstünlük kurmalarını sağlayacaktır.
  • Hukuk bürosunun konumlandırılmasında ekonomik faktörlerinde göz önünde bulundurulması gerekir.
  • Belirli bir çevreye göre konumlandırmanın da çok büyük faydası olacaktır. Örneğin , yoğun olarak hukuk bürolarının yer aldığı çevre ve bölgelerde hizmet vermeye başlamak , diğer hukuk bürolarının baskısı ve rekabet unsurları sonucunda olumsuz olarak sonuçlanabilir.
Hukuk Büronuzu Kurarken Uygulayacağınız Küçük Stratejiler Sizi Çok Daha İyi Bir Noktaya Getirecektir.

Hukuk Büronuzu Kurarken Uygulayacağınız Küçük Stratejiler Sizi Çok Daha İyi Bir Noktaya Getirecektir.

Kuruluş yeri seçiminde alınacak kararın işletmeyi uzun bir süre belirli koşullar altında çalışmak zorunda bırakacağından dolayı, bütün faktörlerin göz önünde tutulması gerekir. Başlangıçta ideal gibi görünen bir kuruluş yeri, dikkate alınmayan bir faktör ya da gelişme nedeniyle kısa bir süre sonra bu özelliğini kaybedebilir.

Kuruluş yeri hukuk büroları için önemli karar problemlerinden, önemli maliyet kalemlerinden ve rekabet faktörlerinden biridir. Bu yüzden kuruluş yeri belirlenirken yol, kaynaklar gibi faktörlerin yanında eğitim, sağlık gibi faktörlerin de göz önünde bulundurulması yararlı olacaktır.

Hukuk büronuzu kurarken en ufak bir adımın bile önemli olduğunu unutmayın. Ofisinizin kuruluş yerinden , ofis içi dizaynına kadar bir çok önemli madde yer almaktadır. Bu noktaları dikkatlice seçer ve uygulamalarınızı belirli stratejiler altında gerçekleştirirseniz , hem rekabet gücünüz artacak hem de yükseliş basamaklarını daha hızlı kat edebileceksiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir