Yıl Sonu Çalışması

Yıl sonu yaklaşıyor. Sonuna geldiğimiz yıl içerisinde yapmış olduğumuz çalışmaları gözden geçirme ve önümüz de ki yıllarda neler yapmamız konusunda hazırlık dönemine geldik. Bir yıl içerisinde elde ettiğimiz veri ve tecrübeleri artık değerlendirerek, geleceğimizi planlamanın ve stratejilerimizi belirlememizin zamanı gelmiştir. Plan ve stratejilerimizi belirlerken bazı temel işlemleri gerçekleştirmemiz de fayda olacaktır.

Hukuk Bürolarında Yıl Sonu Çalışması

Yıl Sonu Çalışması kapsamında yapılması ve gözden geçirilmesi gereken işlemler şöyledir ;

1. Büyüme Planlarınızı ve Stratejilerinizi Belirleyin

Büyüme Planlarınızı ve Stratejilerinizi Belirleyin

Büyüme Planlarınızı ve Stratejilerinizi Belirleyin

Hukuk büronuzun büyüme hızını arttırmak ve daha sağlam temeller üzerinden hareket etmesini sağlamak için plan ve stratejilerin hazırlanması kaçınılmazdır. İleri de kendinizi görmek istediğiniz yere ulaşabilmek için plan ve stratejilerin önemi büyüktür. Önümüz deki yıl büyüme tahminlerinize göre bütçe hesaplamalarınızı ve belirlenen hedeflere ulaşabilmenizi sağlayan işlemler yapmanızda fayda olacaktır. Gelir ve gider dengenizi oluşturmak ve var olan açıklarınızı hızlı bir şekilde tamamlamanız gerekir.

2. Raporlarınızı Hazırlayın ve Verilerinizi Yorumlayın

Hukuk büronuzun performansını ölçümleyebilmek ve mali tablolarınızı hazırlayarak merkez kasanızın durumunu öğrenebilmek için raporlarınızı hazırlamanızın tam zamanı. Artık verilerimizi yorumlanabilir ve ölçümlenebilir hale geçirmek gerekmektedir. Hazırlayacağımız raporlar ile bir yıl sonraki tüm işlemlere ışık tutabiliriz. Sonuna geldiğimiz yıl içerisinde ki mali raporlarınızın, gelecek yılda ki bütçe hesaplamalarınza yardımcı olacaktır. Genel gider ve genel gelir rakamlarınızı ortaya çıkardıktan sonra karlılığınızı arttırabilir ve maliyet minimizasyonu gerçekleştirebilirsiniz.

3. Personleliniz ile Yıl Sonu Çalışması Yapın

Personleliniz ile Yıl Sonu Çalışması Yapın

Personleliniz ile Yıl Sonu Çalışması Yapın

Tüm raporları ve verileri tek başınıza yorumlamanız çok sağlıklı bir işlem değildir. Farklı bakış açıları sizlere fayda sağlayacaktır. Bunun yanı sıra personeliniz ile yapacağınız genel toplantılar sayesinde personeliniz ile iletişiminizi arttırabilirsiniz. Böylece personelinizin iş sahiplenme ve iş kalitesini yükseltme gibi konular üzerinde gelişme kaydedebilirsiniz. Yapacağınız yıl sonu toplantılarının yanı sıra vereceğiniz yeni yıl eğlenceleri ile işten bir kısım uzaklaşarak personelinizin verimliliğini arttırabilir ve daha kaliteli bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz.

4. Kazançlarınızı Tasarrufa Çevirin

Bildiğiniz gibi hukuk büroları hali hazırda işletme statüsünde yer almıyor. Bu sebeple sermaye arttırımı ve benzeri finansal işlemleri gerçekleştirebilmeniz çok olası işlemler değil. Bunların dışında kazançlarınızı tasarruflara çevirebilirsiniz. Farklı yatırım noktalarını kullanarak daralma yaşanan dönemlerde farklı alanlardan elde edeceğiniz kazançlar sayesinde riskinizi daha düşük bir seviyeye çekebilir ve sıkıntılı dönemleri daha kolay şekilde atlatabilirsiniz.

5. İnovasyon Yatırımlarınızı Gözden Geçirin ve Yatırım Yapmaya Devam Edin

Türkiye Barolar Birliği ve Adalet Bakanlığı hukuk sektörünün daha hızlı çalışması ve daha kaliteli ilerleyebilmesi adına teknolojik yatırımlara son hızıyla devam ediyor. Sizlerde hem devletin yapmış olduğu yatırımlardan geri kalmayarak hem de bunların yanında yapacağınız inovasyon yatırımları ile iş düzeninizi çok daha sağlam temellerde işleyen hale getirebilirsiniz. Yapacağınız inovasyon yatırımları hem rakip hukuk bürolarının üzerinde olmanızı sağlayacaktır hem de çok daha efektif şekilde ilerleyen iş süreçlerinizi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Geçmiş dönemde yapmış olduğunuz yatırımları da gözden geçirmeyi unutmayın. İş hızınızı yavaşlatan ve hukuk bürosu çalışanlarınızın tarafından rahatlıkla kullanamayan yazılım ve donanımları değiştirmeyi düşünün. Böylece yapmış olduğunuz hatalı yatırımlar için daha fazla para harcamaktan kaçınabilir ve maliyetlerinizi de düşünebilirsiniz.

6. Hedeflerinizi Belirleyin

Hedeflerinizi Belirleyin

Hedeflerinizi Belirleyin

Montaigne hedef ile ilgili mükemmel bir söz söylemiştir.

Hedefi olmayan gemiye hiç bir zaman rüzgar yardım etmez.

Hedefleriniz hem sizi hem de çalışanlarınızı ortak bir payda içerisinde sonuca ulaştırmada yardımcı olacaktır. Belirli bir hedef üzerinde toplanan kararlar ileride nerelerde olmak istediğinizi ve bu istek için yapmanız gereken işlemleri ortaya çıkartır. Böylece yol haritanızı hazırlar ve yapmanız gereken işlemleri ortaya çıkartabilirsiniz. Daha fazla müvekkile mi ihtiyacınız var ? Yoksa daha fazla tahsilata mı ? Her ikisinin dışında dava sürelerini kısaltma yoluna mı gitmelisiniz ? Bir çok konuda aklınıza takılan soru işaretlerini koyacağınız hedeflere göre yönlendirebilirsiniz.

7. Personelinizi Geliştirin

Koyacağınız hedefleri karşılayabilecek olan personeller ile çalışmanız kesinlikle gerekir. Daha yaratıcı ve dinamik bir hedef koyduğunuz da yaratıcılıktan uzak personeller ile çalışmanız hedef, plan ve stratejilerinize ters düşeceği için başarılı olma ihtimalinizi de düşürecektir. Bu sebeple mevcut personeliniz koyacağınız hedeflere uygun olmalıdır. Personel değişimi yapmak çok sağlıklı bir adım değildir. Bu sebeple personelinizi geliştirebilirsiniz. Çeşitli eğitim ve seminerler ile mevcut personelinizin kalitesini arttırabilirsiniz.

Bahsettiğimiz Yıl Sonu Çalışması detaylarını gerçekleştirerek hukuk büronuzun üzerine daha fazla katarak ilerleyebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir