Hukuk ve Pazarlama

Hukuk ve Pazarlama

Bilindiği gibi hukuk bürolarının ve avukatlık ortaklıklarının reklam ve tanıtım faaliyetlerinde bulunması tamamıyla yasak durumda. Ancak yasalar teknolojik gelişmeleri birebir takip edemediği için , hukuk büronuz için reklam ve tanıtım faaliyetlerinde bulunmasını ve isminden daha da fazla söz edilmesini sağlayabilirsiniz. Reklam yönetmeliği kapsamında , hukuk bürolarının ve avukatlık ortaklıklarının televizyon, gazete, açık hava reklamları ve radyo gibi geleneksel medya kanalları üzerinde reklam ve tanıtım faaliyetlerinde bulunmaları yasaklanmaktadır. Teknoloji ile hayatımıza giren web siteleri ile beraber kendi firmaları hakkında farklı ve yasal olarak suç sayılmayan reklam ve tanıtım faaliyetlerinde bulunulabilinir. Web siteleri artık günümüzde neredeyse her firmanın sahip olduğu bir araçtır. Çoğu firma web sitelerini bir vitrin olarak kullanır ve eğer başarılı sonuçlar elde edebilirse de web sitesi üzerinden elektronik alış verişe imkan sağlar veya yine web sitesi üzerinden hizmet verebilir.

Hukuk sektöründe az önce bahsetmiş olduğumuz elektronik alış veriş ve web sitesi üzerinden hizmet vermek çok sağlıklı olmayabilir. Ancak vitrin olarak web sitesinin kullanılmasında fayda olacaktır. Bu noktada oluşturulacak olan sitenin yapımında ve tasarımında dikkat edilmesi gereken bir çok husus vardır. Eğer site içerisinde pazarlama ve tanıtım amaçlı içerikler yayınlanırsa büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple yapılacak olan site içerisinde direk olarak pazarlama ve tanıtım amaçlı içeriklere yer verilmemelidir. Tanıtım ve reklam içerikleri işlemler yerine farklı olarak bir çok uygulama uygulanabilir.

Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO Çalışması )

 

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu

İster ofis içerisinde bir çalışanınız tarafından isterseniz de dış hizmet alımı yaparak herhangi bir danışman firma ile arama motoru optimizasyonu ( SEO çalışması ) işlemini gerçekleştirebilirsiniz. SEO çalışması ile beraber arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz. Bu sayede yeni bir hukuk bürosu arayışında olan müvekkillerin sizlere daha hızlı olarak ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Yapacağınız çalışma konusunda hukuk büronuzun daha başarılı olarak gördüğünüz alanları ön plana çıkarmanızda fayda olacaktır. Örneğin , bankacılık ve finans hukukunda uzmanlaştığınızı ve bu alanda adınızın daha çok duyulmasını istiyorsanız , özellikle bu konu ile ilgili bir SEO çalışması yaptırmanızda fayda olacaktır. SEO anlamında bir çok kişiden bir çok tavsiye alabilirsiniz. Bizim sizlere temel tavsiyemiz bir danışman ile SEO çalışması yapmanız ve yapılacak olan çalışmaya dahil olacak konuları sizin belirlemenizdir. Böylece arama motoru optimizasyonu çalışmasından en efektif şekilde faydalanabilirsiniz.

Sosyal Medya

 

Sosyal Medya ile Herkese Rahatlıkla Ulaşın

Sosyal Medya ile Herkese Rahatlıkla Ulaşın

Sosyal medyanın gücü neredeyse her pazarlamacı tarafından sık sık gündeme getirilen konuların başında gelmektedir. Başarılı sosyal medya yönetimi sayesinde hem müvekkilleriniz ile bağınızı güçlendirebilir hem de yeni müvekkillere ulaşma imkanına kavuşabilirsiniz. Sosyal medya yönetimi aslında çok kolay ve basit bir işlem gibi gözükse de , biraz karmaşık bir yapıya sahip olabilir. Sadece paylaşmış olduğunuz gönderiler yeterli olmayabilir. Paylaşımların yanı sıra farklı uygulamalar ( facebook uygulamaları gibi ) ve sayfa ziyaretçilerinin ilgisini çekecek ve üzerinde yorumlar yapabileceği alanların eklenmesinde büyük fayda olacaktır. Sosyal medya kullanımına ve yönetimine dair bir çok faydalı içerik ve makale bulabilirsiniz. Ancak tavsiyemiz profesyonel kişiler tarafında yardım alarak bu işlemleri gerçekleştirmeniz.

Blog Sayfası Oluşturun

 

Blog Sayfası Oluşturun

Blog Sayfası Oluşturun

 

Blog sayfanız sayesinde sitenizin tıklanma sayısını hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz. Bununla birlikte arama motorları tarafından güvenilir ve ilgi çekici site klasmanına dahil olarak daha üst sıralarda da çıkmaya başlayacaksınız. Ayrıca blog sayfanız ile beraber hem farklı kişilerin sizin sitenizi takip etmesini hem de mevcut müvekkillerinizin size olan bağlarını arttırmayı başarabilirsiniz. Ayrıca uygulayabileceğiniz e – posta bilgilendirme servisi ile yazılarınızı paylaştığınız anda üyelerinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Böylece yaptığınız yeniliklerden  üyelerinizin bilgi sahibi olma olasılığı bir hayli artacaktır. E – posta bilgilendirme hizmetini sadece blog yazılarınızda değil , müvekkillerinize bir takım bilgiler ulaştırmada da kullanabilirsiniz. Dosyalarının son durumu ve benzeri durumlar dışında , özel günlerde de çeşitli mailler göndererek aranızda ki bağı daha güçlü hale getirebilirsiniz.

 

E- Mail Bilgilendirme

E- Mail Bilgilendirme

Yukarıda yer alan temel kavramlar ile dijital pazarlama tekniklerini , tanıtım ve reklam faaliyetleri konusunda ki yasal çerçeveye uygun olarak kullanabilirsiniz. Şöyle bir durumu da ifade etmek gerekir. Yeni Avukatlık Yasa Tasarısı sayesinde avukatlar artık hukuk şirketleri kurabilecekler. Eğer yeniden bir değişim söz konusu olmaz ise. Hukuk şirketinin kurulması sonrasında artık avukatların reklam ve tanıtım faaliyetleri yasakları da büyük ihtimal ortadan kalkacak gibi görünüyor. Genel anlamda hukukçular bu konuya çok sıcak bakmasalar da yasanın onaylanması sonrasında piyasa içerisinde ki rekabet iyice artacağa benziyor. Şimdilik yasa onaylanmadığı için ve hali hazırda reklam ve tanıtım faaliyetlerinin yasak olduğunu tekrar hatırlatırsak , yukarıda belirtmiş olduğumuz dijital pazarlama faaliyetlerini kullanmamız gerekecektir. Ayrıca yukarıda yapılan çalışmalar , ilerleyen dönemlerde onaylanabilinecek olan yeni avukatlık yasası sonrasında ki yapılacak olan reklam faaliyetleri içinde bir altyapı olacağını belirtmek isteriz.

 

Hukuk ve Pazarlama Ne Zaman Birlikte Anılmaya Başlayacak

Hukuk ve Pazarlama Ne Zaman Birlikte Anılmaya Başlayacak

 

Birbiriyle çok fazla anılmayan hukuk ve pazarlama kavramları yakın süre içerisinde hızlı bir şekilde hayatımıza girebilir. Rekabet ortamında boğulmamak için dijital pazarlamayı tercih edin.

1 cevap
  1. Merve
    Merve says:

    Hukuk ve Pazarlama kelimeleri bir çok kişi pek yana yana gelmesi istenmeyen kelimeler de olsa artık günümüz dünyasında her iş kolunun kendisine ait bir pazarlama stratejisi bulunmaktadır. Bu noktada pazarlama ve marketing çalışmasını hukuk sektörü ile de birleştirmek kaçınılmaz bir sondur. Genel olarak büyümeyi hedefleyen veya butik olarak çalışmayı hedefleyen avukatlarda – ortaklıklarda kendi pazarlamaları için bir role model çalışması olduğu görülür. Özellikle tüm kitlelere ulaşabileceğiniz bir dijital dünya içerisindeyken dijital pazarlamadan kaçmanız mümkün olmayacaktır. Bu yüzden tüm avukatları dijital dünyada pazarlama stratejilerini öğrenmek ve uygulamak için teşvik ediyoruz

    Yanıtla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir