av.tr Site Başvuru İşlemleri

av.tr Site Başvuru İşlemleri

Avukatlar ve hukuk büroları bildiğiniz gibi , alt bir alan adı olan av.tr uzantılı web sitelerini kullanabilmektedir. 01.11.2003 tarihinde , Orta Doğu Üniversitesi ve Türkiye Barolar Birliği’nin birlikte yürütmüş olduğu proje kapsamında avukatlar artık kendilerine özgü olan av.tr uzantılı alan adlarını kullanabilir hale gelmişlerdir.

av.tr hesabınızın ayrıcalıklarından faydalanın.

av.tr hesabınızın ayrıcalıklarından faydalanın.

Av.tr uzantılı web sitenizi oluşturmak için , site kurulumundan önce bir takım başvurular yapmanız gerekmektedir. Web siteniz ile ilgili olan başvuruları aşağıda yer alan işlemler sonucunda tamamlayabilirsiniz.

 1. Öncelikli olarak nic.tr adresini ziyaret etmeniz gerekiyor ( Siteyi ziyaret etmek için lütfen tıklayınız ).
 2. Nic.tr adresini açtığınızda karşınıza bir alan adı başvurusu ekranı açılacaktır. Bu alandan sahip olmak istediğiniz alan adını yazdıktan sonra , seçimlik alan içerisinden ” av ” uzantısını seçmeniz gerekmektedir.
 3. Başvur butonuna tıkladıktan sonra karşınıza yeni bir ekran açılacaktır. Sorumlu Kodu Başvurusu başlıklı sayfayı devam butonuna tıklayarak geçebilirsiniz.
 4. Sorumlu Kodu Başvurusunun ikinci adımında , bireysel mi yoksa , büro bazlı mı olarak başvuru yaptığınızı dair bir ekran gelecektir. Eğer bireysel başvuru yapacak iseniz Sorumlu Tipi bölümünden bireysel seçmeniz gerekir. Sonrasında bireysel başvuru yapılabilineceği için isim alanı doldurulur ve devam tuşu tıklanılarak bir sonraki sayfaya geçiş yapılır.
 5. Sorumlu Kodu Başvurusu ile ilgili olan üçüncü adım içerisinde genel bilgiler , erişim bilgileri , vergi bilgileri ve elektronik erişim bilgileri ekranları karşınıza gelecektir. Ekran üzerinde ki yıldızlı alanların doldurulması zorunlu alanlardır. Bu alanların doldurulması sonrasında yine devam tuşuna tıklayarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.
 6. Sorumlu Kodu Başvurusu işleminin son aşamasında parola oluşturma ve güvenlik soruları alanları yer almaktadır. Dilediğiniz parolayı ve güvenlik sorusu ile cevabınızı bu alandan oluşturabilmektesiniz. Daha güvenli bir parola için en az bir büyük harf ve en az bir rakam parolanız içinde yer alması daha sağlıklı olacaktır. Örneğin ; isiM!23 şeklinde bir parola daha güvenli bir şifre anlamına gelecektir.
 7. Parola ve güvenlik sorularınızı oluşturduktan sonra girmiş olduğunuz tüm bilgilerin tek bir sayfa üzerinde yer aldığı ve girmiş olduğunuz bilgilerin doğruluğunu kontrol edeceğiniz alan karşınıza gelecektir. Bu alanda herhangi bir hata yapmadığınızı düşünüyorsanız , devam tuşuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
 8. Tüm bu işlemlerin sonrasında Sorumlu Kodunuz oluşacaktır. Açılan bu sayfa üzerinde yer alan sorumlu kodunuzu kesinlikle saklayınız. Hem başvuru sürecinin tamamlanması işlemlerinde bu kodu kullanacaksınız , hem de yaşanabilinecek aksaklıklar sonrasında bu kod ile aksaklıklarınızın çözümünü daha hızlı sonuçlandırabileceksiniz.
 9. Bir sonraki adımda e – posta adresinize gönderilmiş olan doğrulama kodunu ve sorumlu kodunuzu girerek devam tuşuna tıklayınız.
 10. Tüm bu işlemler sonrasında sorumlu kodunuz onaylanmış olacak ve aktif hale getirilecektir. Açılan yeni sayfada Alan Adı Başvurusu seçeneğini seçerek talep etmiş olduğunuz alan adınızın başvurusunu yapabilirsiniz.
 11. Alan adınızın seçeceğiniz bölüme gelmiş bulunmaktayız. Bu alanda belirli isimler kullanabilmektesiniz. Şahıs – bireysel başvuru yaptıysanız , kişi adı ve soyadı , kurumsal başvuru yaptıysanız da avukatlık bürosu veya avukatlık ortaklığı alan adına kullanabilirsiniz. Örneğin , isimsoyisim.av.tr uzantılı bir alan adına sahip olabilirsiniz. Ancak excalibur4545.av.tr gibi bir alan adına sahip olamazsınız. Alan adınızı seçtikten sonra devam tuşuna tıklayın.
 12. Açılan yeni sayfada yer alan sözleşmeyi dikkatlice okuduktan sonra Yukarıda yer alan sözleşmeyi okudum ve onayladım butonuna tıklayın.
 13. Bir sonraki adımda alan adı başvurusu için gerekli olan Sorumlu Kodunuzu bu alan girin ve devam tuşuna tıklayın.
 14. Yeni açılan sayfa üzerinde idari sorumlu , teknik sorumlu ve ödeme sorumlusu alanları yer almaktadır. Bu üç alana da kendi sorumlu kodunuzu yazarak devam tuşuna tıklayın.
 15. Açılan sayfada bilgilerinizi kontrol edebileceğiniz ve fatura örneğinizi görüntüleyebileceğiniz alan yer almaktadır. Kontrollerinizi tamamladıktan sonra yine devam tuşuna tıklayarak bir sonraki sayfaya geçebilirsiniz.
 16. Bu adımda daha önceden belirli bir DNS IP No bilginiz var ise doldurabileceğiniz alan yer almaktadır. Ancak bu bilgileriniz daha önceden yok ise Rezervasyon Yaptırmak İstiyorum seçeneğini seçerek işlemlerinize devam edebilirsiniz.
 17. Alan adı başvurusu yapan kişini adı ve soyadı girildikten sonra , bu kişiye ait olan e – posta adresi bilgileri kayıt altına alınır ve devam tuşu tıklanır.

  av.tr alan adı başvurularınızı öncelikli olarak nic.tr üzerinden yapmanız gerekmektedir.

  av.tr alan adı başvurularınızı öncelikli olarak nic.tr üzerinden yapmanız gerekmektedir.

 18. Açılan sayfada alan adınızın kayıt süresini seçeceksiniz. Kaç yıl olarak alan adını kullanmak istiyorsanız o sayıyı seçin ve devam tuşuna tıklayın. Alan adı sürenizi daha sonra da uzatabileceğinizi hatırlatırız.
 19. Böylece alan adı başvurunuz tamamlanmış olacaktır. Açılan ekran üzerinde ki Takip Numarasını da Sorumlu Kodu gibi bir alana kaydetmeniz de fayda olacaktır. Bu numarayı Türkiye Barolar Birliği üzerinden yapılacak başvuru içerisinde kullanacağız.
 20. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra nic.tr adresinin ana sayfasına tekrar geri dönüyoruz. Ana sayfa üzerinde yer alan Yardım – Destek sayfasının altında yer alan Formlar alt menüsünü tıklıyoruz. Açılan sayfada yer alan Alan Adı Tahsis Formu nun üzerini tıklıyoruz. Alan adı tahsis formu dokümanını word veya pdf formatında bilgisayara kaydederek yazıcıdan çıktısını alıyoruz. Gerekli alanları imzalayarak 0312 210 33 33 numaralı hatta faks olarak gönderiyoruz.
 21. Nic.tr üzerinde yapılacak olan kayıt işlemleri tamamlanmış oluyor. Bu aşamadan sonra geri kalan işlemleri Türkiye Baro Birliği sayfası üzerinden devam edeceğiz.
 22. Türkiye Barolar Birliği av.tr uzantılı alanların kayıtlarının yapıldığı sayfayı ziyaret ediyoruz. Siteyi ziyaret etmek için lütfen tıklayınız.
 23. Açılan sayfanın en altında yer alan ” ODTÜ Nic.tr’den başvurusunu yaptığınız av.tr uzantılı alan adınıza Onay almak için aşağıda TC kimlik Numaranızı girerek başvuru bilgilerini doldurup, adımları tamamlayınız; ” yazısının hemen altında yer alan T.C. kimlik numarası girişi alanını doldurduktan sonra devam tuşuna tıklıyoruz.
 24. Açılan sayfalar üzerinde yer alan gerekli alanları dolduruyoruz.
 25. Daha sonra açılan av.tr Alan Adı Tahsis ve Kullanım Taahhütnamesini onaylıyoruz. Taahhütnamenin bir örneği mail adresinize otomatik olarak gönderilecektir. Bu belgeyi de saklamayı kesinlikle unutmayınız.
 26. Son olarak taahhütnameyi onaylamanız ile birlikte Türkiye Barolar Birliği üzerinde da yapacağınız işlemler tamamlanmış oluyor.
 27. Tüm bu işlemlerin sonrasında nic.tr adresinden bir ödeme formu gelecektir. Ödeme işlemini nic.tr adresi üzerinde yer alan ödemeler bölümünden kredi kartı ile gerçekleştiriyoruz.
 28. Ödeme işlemi sonrasında artık alan adınıza sahip oluyorsunuz.
Avukatlara özel hukuk web siteleri ile müvekkillerinize daha iyi hizmet verebilirsiniz.

Avukatlara özel hukuk web siteleri ile müvekkillerinize daha iyi hizmet verebilirsiniz.

Alan adınıza sahip olduktan sonra isteğe göre çeşitli firmalar ile veya kendiniz web sitenizin içeriğini düzenleyebilir ve tasarlayabilirsiniz. Sitenizin tasarımını ve ilerleyen süreçlerde yapacağınız işlemlerde , Türkiye Barolar Birliği web sitesi üzerinde bulabileceğiniz ve avukatlık yasası içerisinde yer alan reklam ve tanıtım gibi işlemlere dikkat etmenizde fayda olacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir