Gmail Hesabınızı Daha İyi Nasıl Kullanabilirsiniz

Kurumsal mail adreslerinin dışında , avukatlarımızın en çok kullanmış olduğu mail hesaplarından bir tanesi de , Google hizmete sunmuş olduğu Gmail e – posta servisi. Peki , Gmail hesabınızı en efektif şekilde nasıl kullanabilirsiniz , maillerinizi hızlıca ve düzenli bir şekilde nasıl yönetebilirsiniz. Özel kısayollar ve püf noktaları ile Gmail hesaplarınızı nasıl yönetebileceğinizi birlikte inceleyelim.

 • Dosyalama ve etiketleme sistemi ile e – postalarınıza çok daha hızlı ulaşabilirsiniz. Oluşturacağınız dosyalar ve etiket grupları sayesinde Gmail hesabınızı çok daha verimli kullanabilirsiniz. Örneğin , sürekli olarak yazışma halinde bulunduğunuz kişiler veya kurumları dosyalama işlemini yapabilirsiniz. Benzer şekilde belirli konular altında biriken e – postalarınızı , bir etiket altında toplayarak , onlara daha hızlı ulaşabilme imkanına sahip olabilirsiniz.
 • Gmail hesabınızı farklı bir bilgisayar veya mobil cihazlar üzerinde kullandıysanız , işleriniz bittikten sonra kapatmayı unutmayın. Sayfa kapansa dahi , çıkış ( log out ) işlemini gerçekleştirmezseniz , gmail hesabınız açık kalmaya devam edecektir. Bu da bilgi hırsızlıklarına ve hesabınızın çalınmasına kadar yol açabilir.
 • Posta kutunuzda arama işlemini gerçekleştirdikten sonra , belirli e – postaları seçtiğinizde , gmail hesabınız bunu kayıt altına alıyor. Ve bu işlemi daha sonra tekrar yaptığınızda gmail otomatik olarak , bu arama kriterine göre e – postaları seçili hale getiriyor. Böylece aynı işlemi yapacağınız durumlarda tekrarlamak yerine daha hızlı şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Gmail Hesabınız Üzerinden Bir Çok İşlemi Gerçekleştirebilirsiniz

Gmail Hesabınız Üzerinden Bir Çok İşlemi Gerçekleştirebilirsiniz

 • Gmail hesabınızı farklı formatlar şeklinde de kullanabilirsiniz. Örneğin , gmail hesabınız isim.soyisim@gmail.com şeklinde olduğunu varsayalım. Aynı gmail hesabını isim.soyisim+ozelhesap@gmail.com şeklindede kullanabilirsiniz. Bu sayede farklı gözüken mail hesaplarınızı tek bir noktadan yönetebilir ve arşivleme işlemlerinizi daha sağlıklı seviyeye çıkartabilirsiniz.
 • Gmail posta kutunuzu kullanırken , eklentilere de dikkat etmeniz gerekiyor. Göndereceğiniz veya alacağız e – postalarda ; .exe , .vbs ve benzeri uzantılı dosyalar mevcut ise , gmail güvenlik sebebi ile bu dosyaları otomatik olarak siliyor. Bu noktada az önce belirtmiş olduğumuz dosya uzantılı eklentilerinizi , winzip veya winrar gibi programlar ile sıkıştırıp göndermeniz gerekiyor. Aksi halde mailleriniz içerisinde bulunan ekler gönderdiğiniz kişi veya kişilere ulaşmayacaktır.
 • Kişi listenizi dönem dönem temizlemenizde fayda olacaktır. Gmail gönderdiğiniz ve size mail gönderen kişileri otomatik olarak kişi listenize eklemektedir. Bu özellik yoğun olarak kullanılmaya hesaplar için faydalı bir uygulamadır. Ancak yoğun bir e – posta trafiğiniz varsa , kişilerinizi belirli periyotlar halinde temizlemeniz , posta kutunuzu daha verimli olarak kullanmanızı sağlayacaktır. Aksi halde biriken kişi sayısı sonucu , e – posta göndermek istediğiniz kişiyi rahatlıkla tespit edemeyebilirsiniz.
 • Çeşitli web siteleri üzerinden bulduğunuz e – posta adreslerine bir tıklama ile gmail hesabınızdan mail gönderebilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için öncelikli olarak google toolbar ayarları ekranına geçiş yapmanız gerekir. Sonrasında açılan sayfa üzerinde ” İlgili Kişiye Postala Bağlantısı İçin Gmail Kullan ” seçeneğini aktif hale getirmeniz gerekir. Böylece maillerinizi otomatik olarak gmail hesabınız üzerinden başka hiç bir işlem yapmadan gönderebilirsiniz.
 • Gmail hesabınız üzerinden resmi olmayan konuşmalarınızı rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Gmail hesabınızın Gtalk eklentisi ile anlık yazışmalarınızı hızlı ve güvenilir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Resmi olmayan yazışmalarınızda hızlı ve güvenilir bir çözüm olarak tercih edebilirsiniz. Ayrıca Gtalk eklentisini dilediğiniz mobil platforma da yükleyebilirsiniz. Böylece her an her dakika görüşmelerinize ve yazışmalarınıza devam edebilirsiniz.
Gtalk Hesabınızı Her Mobil Cihaz Üzerinden Rahatlıkla Kullanabilirsiniz.

Gtalk Hesabınızı Her Mobil Cihaz Üzerinden Rahatlıkla Kullanabilirsiniz.

Gmail hesabınızı yukarıda yer alan kısayollar ve pratik çözümler ile daha efektif ve verimli kullanabilirsiniz. Elektronik postalarınız size iş yükü değil kolaylık olsun.

1 cevap
 1. Hasan
  Hasan says:

  Uzun zamandır gmail kullanıyorum özellikle mail kutusu düzenli insanlara beğenirdim ancak nasıl yapmam gerektiğini bir türlü anlayamamıştım etiketleme yöntemi sanırım bana yardımcı olacak.

  Yanıtla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir