Donal Trumpın Avukatı - Michael Cohen -1

Donald Trump’ın Avukatı – Michael Cohen

Amerika Başkanı Donald TRUMP’ ın başı bir süredir Amerikan yasaları ile dertte. Olaylar,  Trump’ ın başkan adaylığı sırasında, kampanyasını yürüten eski kampanya direktörü Paul MANAFORT’ un Virginia eyaletinde açılan davaları ile başladı. Süren davalarda, kampanyanın yürütülmesi sırasında hakkında isnat edilen 18 suçlamadan vergi kaçırma ve yabancı bankalardaki hesabı bildirmeme gibi 8 ayrı olayda suçlu bulunmasıyla olaylar doruğa çıktı. On yıldan fazla bir süredir TRUMP’ ın yanında olan sadık avukatı Michael COHEN’ ın davayı yürüten savcılar tarafından köşeye sıkıştırılması sonucu itirafçı olmasıyla başka bir boyut kazandı.

Cohen, 25 Ağustos 1962 yılında New York’ un Long Island kasabasında dünyaya gelen 56 yaşında ki Amerikalı bir avukattır. Dünya onu avukat kimliği dışında farklı bir konuda tanıdı. Trump’ ın Amerikan Başkanlığı adaylığı sırasında, 2016 yılında birlikte olduğu Amerikalı porno yıldızı Stormy DANIELS’ın da bulunduğu iki kadına yaptığı ödeme ile gündeme geldi. Susması karşılığında kampanya bütçesinden ödediği parayı itiraf etti. Ancak Cohen uzun yıllardır TRUMP’ ın yanında ona kader ortaklığı yapmaktaydı. Geçtiğimiz 21 Ağustos’ ta Vergi Mahkemesince hakkında yakalama celbi çıkartılan Av. Michael COHEN, New York’ ta Federal Büro yetkililerine teslim oldu. Öğleden sonra mahkemeye çıkartılan Cohen, savcılarla anlaşarak bu konular hakkında ne biliyorsa her şeyi anlatacağını dile getirmişti.

Donald Trump’ın Avukatı – Michael Cohen Kimdir

Donal Trumpın Avukatı - Michael Cohen -3

Donal Trumpın Avukatı – Michael Cohen -3

Bu olayın ortaya çıkmasıyla birlikte itirafçı olan Cohen, savcılıkla ile iş birliği yaparak bildiği her şeyi anlatmaya hazır olduğunu açıklamıştı. Cohen’ in savunmasını üstlenen meslektaşı Lanny DAVIS, bir haber kanalına yaptığı açıklamalarda bulundu. Müvekkilinin 2016 yılında TRUMP’ ın seçim kampanyasını yürüten ekiple, Rus temsilcilerinin Trump Tower’ da yapılan görüşme hakkında bilgi sahibi olduğunu belirtti. Eski başkan Bill CLINTON’ un eşi, Demokrat Parti Adayı Hillary CLINTON’ ın kampanyasına yapılan bilgisayar korsanlığı ile ilgili olarak da TRUMP’ ın bilgi sahibi olduğunun farkında olduğuna dair açıklamaları gündeme bomba gibi düştü.

İtirafçı olarak, New York’ ta federal savcılarla anlaşma yoluna giden Cohen, banka dolandırıcılığı, mali kurumlara doğru olmayan beyanda bulunarak seçim kampanyası finansmanında usulsüzlük ve banka dolandırıcılığı konularında suçunu kabul etmişti.

Bu açıklamalara yanıt Beyaz Saray’ dan geldi. Bu açıklamalara yanıt veren Beyaz Saray sözcüsü Sarah SANDERS, Trump’ın yasadışı bir şey yapmadığını ve yapılan açıklamalarla başkanın zan altında bırakılamayacağını söylemişti.

Donald Trump ve Michael Cohen

Donal Trumpın Avukatı - Michael Cohen -2

Donal Trumpın Avukatı – Michael Cohen -2

Beyaz Saray sözcüsü ve Trump’ın eski Avukatı Cohen’ın vekili Davis arasında açıklama savaşı sürerken bir Amerikan kanalına Trump açıklamalarda bulundu. Eski avukatının beyanı hakkında ilişkisi olduğu iki kadına ödeme yaptığını doğrulamıştı. Ancak bu ödemenin eski avukatı Cohen’ ın dediği gibi kampanya kasasından değil de kendi cebinden yaptığını açıklamıştı. Trump yaptığının yanlış olmadığını açıkladı. Kampanya döneminde tek bir yanlış yaptığını o yanlışında Hillary CLINTON’ ın kazanılması beklenen seçimi, yürüttüğü kampanya faaliyetleri sonrasında kazanması olduğunu belirtmiştir. Ayrıca sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımda;

İyi bir Vekil arıyorsanız Cohen’ i tutmamalısınız!

Diyerek eski avukatına olan tepkisini dile getirmiştir. Bu nedenle kendisinin başkanlıktan azledilmesi durumunda piyasaların çökeceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Michael COHEN’in başsavcı ile görüşüp görüşmediği şu an itibarıyla bilinmiyor. Ama gelecek günlerin bu konu hakkında çok şeylere gebe olduğu bugünden görünmekte…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir