Avukat ve Komedyen

Günümüz iş ve sahne dünyasının dayattığı bazı durum ve klişeler vardır.

Bunlardan biri sadece bir işte uzman olmanın uzun vadede başarıya götüreceği diğeri de kadınlardan stand-up sanatçısı olmayacağı.

Bugün her iki klişeyi de yıkan genç bir avukat ve aynı zamanda başarılı bir stand-up sanatçısı olan Miray Akovalıgil’den söz etmek istiyorum.

İsmi ilk etapta yabancı gelse de onu “Aşk Yeniden” dizinde “Şaziment” karakteriyle tanıyabilirsiniz.

Kendisi İstanbul Üniversitesi Hukuk fakültesinden 2006 yılında mezun olmuştur. Oyunculuk hayalleri çocuk yaşlarda başladığı için hem okumuş hem de kendini oyunculuk alanında geliştirebileceği kurslara katılmıştır.

Mezun olduktan sonra profesyonel kariyerinde hızlı adımlarla ilerlemiş  2006 yılında dava avukatı olarak başladığı mesleğine 2017 yılında serbest avukatlık ve mütercim hukuki tercümanlığı yaparak devam etmiştir.

Ancak icra edilen meslek ne kadar yoğun ve yorucu olsa da Miray Akovalıgil’in içinde dolduramadığı bir boşluk hep var olmuştur.

Röportajlarında bu boşluğun adını oyunculuk olarak tanımlamıştır Miray Akovalıgil.

Sonrasında oyunculuk hayaline yoğunlaşmış özel dersler ve oyunculuk atölyelerinde gelişimine devam etmiştir.

Miray Akovalıgil – 1

İlk Stand-up Performansı

2016 yılında Açık Mikrofon gecelerinde ilk stand-up performansını gerçekleştirmiştir. Ancak sonrasında stand-up macerasını dijital bir alana taşıyarak ve geniş bir izleyici kitlesine bu şekilde ulaşmıştır.

Gelişmiş mizah anlayışı ve iş disiplini dijital alandaki başarıyı beraberinde getirmiş, birçok kurgu karakter geniş kitlelerce sevilmiştir.

“Corparate Elis”,” Boşboğaz Çalışan Buket”, “Instagram Güncellemesi Alan Merve” ve “Meditatif Nuran” dijital platformda popülerlik kazanmış tiplemelerindendir.

Hiçbir hayal emeksiz gerçekleşmesi mümkün olmadığından Miray Akovalıgil’de oyunculuk becerisini geliştirmek adına birçok kurs ve derse katılmıştır. Müjdat Gezen Sanat Merkezi,Sadri Alışık Kültür Merkezi, İstanbul Film Akademisi 2den drama ve performans dersleri almıştır.

Miray Akovalıgil halen avukatlık mesleğine devam etse de önceliğinin stand-up olduğunu belirtmektedir.

Dünyadaki popüler kadın stand up sanatçıları arasında bir genelleme yapılırsa, çoğunun sahnede maskülen bir duruş sergilediğini söyleyebiliriz.

Bu noktada Miray Akovalıgil dünyadaki meslektaşlarından da sıyrılarak gerek sahne kostümleriyle gerekse duruşuyla kendi dişil enerjisini gösterilerine yansıtmaktadır.

Bir röportajında “Ben stand up’ta acayip derecede kadın kimliğimi kullandığımı fark ettim. Seyirci, ‘Aaa bir dakika! Karşımda bir kadın var ve stand up’ı erkekleşmeden yapıyor’ diyerek şaşırıyor” demiştir.

Standup – 2

Hem avukat kimliği hem de komedyen kimliğiyle başarıya ulaşan Miray Akovalıgil’in hayallerinin peşinde koşmak isteyip bahanelere ayağı takılan herkes için ilham olması dileğiyle.

Şair Avukatlar merak ediyorsanız tıklayabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir