Hukuk Fakültesi Mezunu Ünlüler

Hukuk fakültesinin ne kadar büyük bir emek ve sabırla tamamlandığı aynı zamanda eğitimi tamamladıktan sonrasında da avukat olmak için bir çok yoldan geçilen bu mesleğin fakültesinden mezun olan ünlüler ve siyasetçilere birlikte göz atalım. Özellikle siyasi anlamda başarılı olan bir çok ismin hukuk fakültesi mezunu olduğunu söyleyebiliriz.

Hukuk Fakültesi Mezunu Ünlüler , şimdi neler yapıyor dersiniz ?

Ali Kırca

Hukuk Fakültesi Mezunu Ünlüler - Ali Kırca

Hukuk Fakültesi Mezunu Ünlüler – Ali Kırca

Birçok kez en başarılı haber spikeri ve daha bir çok medya ödülü alan Ali Kırca 1970 yılında İstanbul Hukuk Fakültesine öğrenci olarak giren Ali Kırca 40 yılda mezun olarak aslında guinnes rekorlar kitabına girmeyi başardı. Ali Kırca, dünyada üniversiteden 40 yılda mezun olabilen tek insan olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Armağan Çağlayan

Hukuk Fakültesi Mezunu Ünlüler - Armağan Çağlayan

Hukuk Fakültesi Mezunu Ünlüler – Armağan Çağlayan

Medya ve televizyon dünyasında önemli isimlerden biri olan Armağan Çağlayan lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk bölümünde tamamladı. Daha sonra stajını Kocaeli barosunda tamamladıktan sonra mesleği bırakıp medyapım ile meyaya adımını attı.

Çetin Altan

Hukuk Fakültesi Mezunu Ünlüler - Çetin Altan

Hukuk Fakültesi Mezunu Ünlüler – Çetin Altan

Yazar Çetin Altan, Ankara üniversitesi hukuk fakültesini bitirdikten sonra kariyerinin yönünü değiştirerek Ulus gazetesinde muhabirliğe başladı. Bir dönem milletvekilliği de yaparak kısa süreli bir siyasi geçmişi de vardır. Köşe yazarlığı ve çıkartmış olduğu dört siyasi içerikli kitabı ile de başarılı bir yazardır.

Ece Temelkuran

Hukuk Fakültesi Mezunu Ünlüler - Ece Temelkuran

Hukuk Fakültesi Mezunu Ünlüler – Ece Temelkuran

Yazar Ece Temelkuran, 1995 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk fakültesini bitirdi. 1993 yılında Cumhuriyet gazetesinde gazeteciğe başladı. Köşe yazrlığı, gazetecilik,televizyon programı gibi mecralarda medya ve habercilikte kariyerini ilerletti.

Halit Kıvanç

Hukuk Fakültesi Mezunu Ünlüler - Halit Kıvanç

Hukuk Fakültesi Mezunu Ünlüler – Halit Kıvanç

Türkiye ‘de ki en uzun süre çalışmış ve en ünlü sunucularından biri olan Halit Kıvanç, hukuk fakültesini bitirip kısa bir süre yargıçlık yaptıktan sonra medya dünyasına girmiştir. Halit kıvanç “Gool Diye Diye” adlı kitabında anılarını topladı.

Selahattin Demirtaş

Hukuk Fakültesi Mezunu Ünlüler - Selahattin Demirtaş

Hukuk Fakültesi Mezunu Ünlüler – Selahattin Demirtaş

HDP Eş genel başkanı olan Selahattin Demirtaş Ankara Hukuk mezunudur. Serbest avukatlı olarak mesleğini icra etmiş ve an Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Şube Başkanlığı görevlerini yürütmüştür daha sonra siyasete atılan Demirtaş görüşleri doğrultusunda şuanda milletvekili olarak TBMM’de görevini devam ettirmektedir.

Deniz Baykal

Hukuk Fakültesi Mezunu Ünlüler - Deniz Baykal

Hukuk Fakültesi Mezunu Ünlüler – Deniz Baykal

Ankara Hukuk fakültesinden mezun olan Deniz Baykal,Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne 1960 yılında asistan olarak girdi. Siyasi yaşamında 14 ekim 1973 yılında CHP Ankara milletveili seçilerek başladı. Maliye bakanlığı, genel başkanlık ve muhalefet lideri olarak aktif bir siyasi kariyer sürdürdü. Hala CHP milletvekili olarak TBMM’DE görevine devam etmektedir.

Cemil Çiçek

Hukuk Fakültesi Mezunu Ünlüler - Cemil Çiçek

Hukuk Fakültesi Mezunu Ünlüler – Cemil Çiçek

Ankara Hukuk Fakültesi mezunu olan Cemil Çiçek birsüre serbes avukatlık yaptıktan sonra Yozgat Belediye Başkanlığı yaptı. Anavatan Partisi Kurucu Üyesi oldu.Yozgat ve Ankarada milletvekilliğine seçilen Çiçek, banlık ve adalet bakanlığı görevleri üstlendi.Şuan hala TBMM Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Bülent Arınç

Hukuk Fakültesi Mezunu Ünlüler - Bülent Arınç

Hukuk Fakültesi Mezunu Ünlüler – Bülent Arınç

Ankara Üniversitesi Hukuk fakültesi mezunu olan Arınç, manisa’da serbest avukatlık mesleğini icraa ettiç Siyasete üniversite yıllarından atılan Çiçek, Gençlik Kolları Başkanlığı ve İl Başkanlığı görevlerinde bulundu.Fazilet partisi ile siyasete atılan Arınç, siyası yaşamına adalet ve kalkınma partisinde devam etti. Şuan hala Başbakan Yardımcılığı görevine devame etmektedir.

Ahmet Necdet Sezer

Hukuk Fakültesi Mezunu Ünlüler - Ahmet Necdet Sezer

Hukuk Fakültesi Mezunu Ünlüler – Ahmet Necdet Sezer

Ankara Hukuk Fakültesi mezunu olan Sezer, sırasıyla Dicle ve Yerköy Hâkimlikleri ile Yargıtay Tetkik Hâkimliği görevlerinde bulundu. Medeni Hukuk alanında 1977-1978’de Ankara Hukuk Fakültesi’nde yüksek lisans öğrenimi yaptı.1983’te Yargıtay üyeliğine seçildi. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Üyesi iken Yargıtay Genel Kurulu’nca belirlenen üç aday arasından cumhurbaşkanı tarafından 1988’de Anayasa Mahkemesi asıl üyeliğine atandı. Sezer, Anayasa Mahkemesi Kurulu’nca da 6 Ocak 1998’de Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na seçildi. 2000 yılında ise, TBMM tarafından onuncu Cumhurbaşkanı olarak seçildi

Doğu Perinçek

Hukuk Fakültesi Mezunu Ünlüler - Doğu Perinçek

Hukuk Fakültesi Mezunu Ünlüler – Doğu Perinçek

Ankara hukuk fakültesş mezunu olan Perinçek, Kamu Hukuku (Devlet Teorisi ve Kamu Hürriyetleri) kürsüsüne asistan olarak girdi.

Üniversitelerde öğrenci kulüpleri ve sosyalizmi benimseyen düşünceleri ile yazılar ve guruplara siyasi önderlik yaptık. İşçi partisi genel başkanlığı yaptı.Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alındı. 10 Mart 2014 tarihinde serbest bırakıldı.

Hukuk Fakültesi Mezunu Ünlüler listemizde yer almayan ancak hukuk fakültesi mezunu daha bir çok ünlüyü sıralayabiliriz. Sizlerin de aklına gelen ve hukuk fakültesi mezunu ünlüleri yorumlarınızla paylaşabilirsiniz.

1 cevap
  1. excalibur
    excalibur says:

    yukarıda yer alan ünlü ve siyasetçiler dışında, Beşir Atalay, Nimet Çubukçu ve Ertuğrul Günay gibi siyasetçiler hukuk fakültesi mezunuymuş. Birde ünlü gazeteci Mehmet Barlas da İstanbul Hukuk fakültesini bitirmiş sonrasında Cumhuriyet gazetesinde çalışmaya ve gazetecilik hayatına başlamış.

    Yanıtla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir