Avukatlar Neden Kahve Tüketir

Kahve sadece günlük hayatın değil, toplumun içerisinde bir çok birimin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bu sebeple kahve sadece bir içecek değil, çeşitli sosyolojik incelemeler yapılabilecek tarihte yer etmiş bir içecektir.

Kahvenin dünya tarihindeki tam başlangıç tarihi bilinmezken, İslam dünyasında 16. yüzyıl civarlarında kahvenin varlığından bahsetmek mümkün. Kahve için her ne kadar şeyhülislamlar fetvalar yayınlasa da, kahve toplumun vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Ve gün geçtikçe günlük hayatın içinde kendisine daha da önemli yer edinmiştir.

17. yüzyılda Avrupa’ya yayılmaya başlayan kahve kültürü, öncelikle Yemen’den getirilirken daha sonra kahve fidesinin Amsterdam’a getirilmesiyle Avrupa’nın sömürgelerinde kahve tarımı başlamıştır ve 19. yüzyıl ile beraber kahvede birinciliğe Brezilya oturmuştur.

Peki Avukatlar Neden Kahve Tüketir ?

Dünya Kahveleri

Dünya Kahveleri

Kahve denilince algılarda ilk olarak güne başlamak için yapılması gereken ilk adım olarak görülmüştür. Güne kahve ile başlamanın sağlık açısında yorumlanışı “tasa ve stresi yok eder” ,
“Düşünce akışını tetikler, dikkati arttırır, morali düzeltir.”

Kahve ile ilgili düşüncelere avukatlar açısında baktığımızda ise gerçekten tüm avukatların ellerinden kahveyi neden düşürmediğini daha net görebiliyoruz.

Bir avukat güne, bir önceki günün dosyalarından, konuşmalarından tasa ve stresinden arınarak başlamak ve düşüncelerinin temiz ve hızlı çalıştığı bir zihne sahip olmak ister. İşte bu sebeple kahvenin yararlarından faydalanmak gerekir.

Bir avukat geç saatlere kadar belki de bir dilekçe üzerinde aynı konsantrasyonla çalışması gerekir. İşte tam bu noktada yine avukatlarımızın yanında bir bardak kahve görmek mümkün. Kahve içerek geç saatlere kadar çalışılabilir çünkü, içerisinde barındırdığı kafein ile sayesinde bu etkiyi sağlar. Kafein adenozin maddesine direni ve sinirlerdeki reseptörleri engeller böylece daha uzun süre uyanık kalarak çalışma veya ayakta kalma imkanı verir.

Yoğun bir tempoda çalışan avukatların sağlıklarında da onlara oldukça iyi etkilerde bulunan kahve sizce nelere iyi geliyor dersiniz?

Kahve, Şeker Hastalığı Riskini Azaltıyor!

Avukatlar Neden Kahve Tüketir

Avukatlar Neden Kahve Tüketir

American Journal of Clinical Nutrition ’da yayımlanan araştırmada, günde dört fincan, 600 ml ve üzeri kafeinli kahve tüketenlerin, günde bir fincandan az kahve içenlere oranla tip-2 şeker hastalığına yakalanma riskinin %23 daha az olduğu belirlendi.Kafeinsiz kahve tüketiminin de benzer bir sonuca ulaştığını kaydetti. Çok kahve içenlerde kalp krizi, felç ve kanser riskinin de içmeyenlere oranla daha fazla olmadığı tespit edildi.

Kafeinsiz Kahve Belleği Güçlendiriyor

Mount Sinai Üniversitesinde yapılan araştırmada kahvenin beyin hastalıkları, yaşlanmaya karşı unutkanlıklar gibi konularda semptomların ortaya çıkmasını engelleyecektir. Kahve Katarakt oluşumuna, prostat kanserine karşı koruyucu, karaciğerlere faydalıdır.

Peki Avukatlar En Çok Hangi Kahveyi Tercih Ediyor Dersiniz?

Öncelikle avukatların % 68,6’sı kahveyi sade, %37,7’si sütlü, %13,9 kremalı kahve tercih ediyor. Bu oranlarada bakıldığında avukatların sert ve koyu kahve tadını benimsediklerini görebiliyoruz.

Avukatlar arasındaki kahve bağımlılığı ikiye ayrılmakta geleneksel yerel kahve bağımlıları, küresel kahve bağımlıları.

Örneğin; Türkiye’de geleneksel sunumlarla yapılan “Türk Kahvesi” konusunda “Kuru Kahveci Mehmet Efendi” avukatların ofislerine geldikten sonra işlerini toplayıp kendilerine ufak bir mola vermek için vakit ayırdıkları sürede yudumlanan köpüklü harika bir türk kahvesi. Türk kahvesi markalarında ikici sırada ise, “Has Kahve” aynı zamanda kafeleri ile de hizmet veren has kahve evi kendi çıkardığı ürün olan çikolatalı türk kahvesi ile de farklı bir lezzeti sunuyor. Üçüncü sırada ise, Osmanbey Türk kahvesi yer alıyor, bu sayede kahve nasıl yapılır sorunu son buldu. Ve hazır türk kahvesi icat edildi. Ofisinde tek başına olan veya self servis hizmet veren ofislerde de türk kahvesi keyfinden kimse mahrum kalmıyor.

Take Away - Al Götür Kahve

Take Away – Al Götür Kahve

Kahve denilince yine akla gelen diğer birkaç isimden bahsedecek olursak,

Ofislerde en sık tercih edilen kahveler; Nescafe, Jacobs, Jacobs Aromalı Filtre Kahve ve biraz daha kahvenin tadı ve konusunda hassas olanların, Davidoff fine aroma ve Davidoff Rich aroma ve Davidoff Espresso tercihlerini görebilirsiniz.

Sabah uyanır uyanmaz evden çıkıp adliyeye duruşmaya giden avukatları ise ellerine hazır kahveler ile görmek mümkün bu noktada ise, Starbucks Türkiye genelinde birinci sırayı oynarken, Kahve Dünyası ikinci ve Robert’s Coffee üçüncü sırada yer alıyor. Bu sıralamada adliye çevrelerine yakın bulunan alış veriş merkezlerinde Tchibo’da al götür kahve sıralamasına girmektedir.

Avukatların adliyeye yakınlığı tercihi ile birinci sırada al götür ve kahve keyfini her yerde yudumla mantığı ile en önemli isim Starbucks olarak gözükmekte.

Kahve için bir çok söz vardır ama, Bir Fincan Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Vardır !

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir