Cv’nizi Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Genç avukatlar, iyice kızışan rekabet ortamında, daha iyi hukuk bürolarında veya hukuk departmanlarında iş bulabilmek için daha fazla emek ve zaman harcamak zorunda kalıyor.  Ancak sadece emek ve zaman harcamak bazen yeterli olamayabiliyor. Ufak ayrıntılara dikkat ederek çok daha iyi yerlerde iş bulma imkanına kavuşabilirsiniz. Aşağı yukarı her hukuk bürosu ve hukuk departmanı yeni avukat alımlarında başlangıçta işe alacağı avukatların öz geçmişlerini topluyor ve öz geçmişini başarılı bulduğu avukatlar ile mülakat yapıyor. Peki Cv’nizi Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Tanınmış mobil kariyer ağlarından biri olan TheLadders ‘ın, insan kaynakları çalışanlarının göz hareketlerini takip ederek yaptığı, “iş verenlere göz kulak olmak” başlıklı bir araştırma, cv’nizi hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair ip uçları veriyor. Aslında sizin düşündüğünüz gibi insan kaynakları çalışanları saatlerini harcayarak cv’nizi incelemiyor. Belli başlı konuları değerlendirip bir sonraki başvuruya geçiyor. Hatta araştırmaya göre, insan kaynakları çalışanının  cvnizi incelerken harcadıkları süre gerçekten çok kısa. Sadece ve sadece 6 saniye. Bu da şöyle bir anlama sebep oluyor. O kadar etkileyici bir cv hazırlamanız gerekiyor ki, bu kısa sürede insan kaynakları çalışanını etkileyebilin.

6 Saniyede Bir İnsanı Etkileyebilir Misiniz?

6 Saniyede Bir İnsanı Etkileyebilir Misiniz?

Sürenin kısalığı araştırma hakkında, “yok artık o kadar da değildir” gibi yorum yapmanıza sebep olabilir. Yapılan araştırmaya inanmayadabilirsiniz. Ancak araştırma büyük bir kapsamda yapıldığını, 10 hafta sürdüğünü, 30 farklı kurumda insan kaynakları çalışanlarının takip edildiğini ve insan kaynakları çalışanlarının göz hareketlerinin takip edildiğini hatırlatalım. Kısacası güvenilir ve üzerinde zaman ve emek harcanılan bir araştırma olduğunu vurgulamakta fayda var.

6 saniye içerisinde, insan kaynakları çalışanları cv’nizin en çok hangi bölümlerini inceliyor diye merak ediyor olabilirsiniz? TheLadders göz hareketlerinin takibi sonucu insan kaynakları çalışanlarının cv içerisinde en çok hangi alana dikkat ettiğini de tespit edebilmiş. Öz geçmişinizde en çok dikkat edilen konu başlıkları şöyle ;

  • İsminiz,
  • Hali hazırda varsa çalışmış olduğunuz şirket,
  • Çalışmış olduğunuz şirkette ki göreviniz,
  • Çalışmakta olduğunuz şirkette kaç yıldır görev aldığınız,
  • Daha önce çalışmış olduğunuz şirketler ve görevleriniz,
  • Daha önce çalışmış olduğunuz şirketlerde ki görev süreleriniz,
  • Ve son olarak eğitim durumunuz, insan kaynakları çalışanlarının 6 saniye içerisinde göz attığı ana başlıklar.
Şu An Çalışmış Olduğunuz Kurum Önemli Faktörlerden Biri

Şu An Çalışmış Olduğunuz Kurum Önemli Faktörlerden Biri

6 saniye kavramı tabi ki ortalama bir süre. Yani insan kaynakları çalışanları her cv’ye standart olarak aynı zamanı harcamıyor. Cv’nizin daha fazla incelenmesini istiyorsanız, çok daha net ve çok daha okunabilir bir cv örneği hazırlamanız. Sizinde dikkatinizi çekmiş olabilir. Yapılan araştırma sonucunda en çok dikkat edilen konu başlıkları arasında profil resminiz yer almıyor. Hatta abartılı ve fazla dikkat çekici profil resimleri öz geçmişinizin incelenme süresini azaltıyor ve bu da bir döngü olarak işe alınma şansınızı düşürüyor. Bu yüzden çok fazla abartılı ve dikkat dağıtıcı profil resimleri kullanmamanızda fayda olacaktır.

Hatta abartılı ve fazla dikkat çekici profil resimleri öz geçmişinizin incelenme süresini azaltıyor.

Hatta abartılı ve fazla dikkat çekici profil resimleri öz geçmişinizin incelenme süresini azaltıyor.

Bir diğer önemli konu da, başvuru yapacağınız hukuk bürosu veya kurumun sizden ne beklentileri olduğu. Temel konular dışında, söz etmek istediğiniz başarı hikayelerinizi, yetenek ve becerilerinizi, katıldığınız seminerleri ve sertifikaları, açılan pozisyona uygun şekilde hazırlamanız. Örneğin, bir hukuk departmanına başvuru yapacaksınız ve aranılan temel özellikler arasında sözleşme hazırlama, sözleşme takibi ve kontrolleri var. Bu tip bir iş ilanına icra konusunda yapmış olduğunuz başarıları anlatan bir öz geçmiş hazırlayıp sunduğunuzda, insan kaynakları personeli tarafında sıkıcı bulunarak arka plana atılabilir. Şöyle bir bakış açısı da oluşturabilirsiniz.

Ama ben de icra takiplerinde başarılıyım.

O zaman iş başvurunuzu yanlış kuruma teslim ediyorsunuz. Farklı hukuk büroları ve kurumlarını tercih etmenizde fayda olacaktır.

Konunun temelini bir kez daha vurgulamak istersek, genç ve hırslı olmanız bazen yeterli olmayabilir. Karşı tarafın taleplerine göre kendinizi şekillendirmeniz ve öz geçmişinizi bu yönde hazırlamanız da fayda olacaktır. Aksi halde neyi eksik yapıyorum diye düşünerek tekrar tekrar cv hazırlamaya devam edersin. Cv’nizi Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz konusunda artık az çok fikir sahibi olmuş olabilirsiniz.

Tüm genç avukatlara yeni iş hayatlarında başarılar diliyoruz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir