Eşitlik Savaşçısı -5

Eşitlik Savaşçısı

28 Aralık 2018 tarihinde vizyona giren “Eşitlik Savaşçısı” filmi izlemeniz gereken filmler arasında muhakkak yer almalı. Film gerçek bir direnişi konu almıştır. Filmin ana karakteri Ruth Bader Ginsburg 1956 yılında Harward Üniversite Hukuk bölümüne girmiş sayılı kadınlardan biridir. Ginsburg kendi gibi hukuk öğrencisi olan ve o sıra testis kanseri olan kocasına ve bebekleri Jane’e bakıcılık yapmış hem de fakülteyi sınıf birincisi olarak tamamlamıştır.

Eşitlik Savaşçısı -3
Eşitlik Savaşçısı -3

Gisburg 1959 yılında fakülteden mezun olduğu dönemde kadınların sosyal hayattaki konumu oldukça diplerdeydi. Kadınlar kredi kartlarını kocalarının adlarına alabiliyor, kadın işi-erkek işi ayrımı yapılıyor, aynı iş için ödenen maaş cinsiyet ayrımına tabi tutuluyor. Böyle bir dönemde Ginsburg derece ile mezun olduğu avukatlık mesleğini icra etmesi pek mümkün olmuyor tüm hukuk büroları önce cinsiyetinden dolayı daha sonra da anne olduğu için Ginsburg’e mesleğini icra etme şansı tanımıyorlar. 1961 yılında Ginsburg yardımcı doçent olarak hukuk fakültesinde ders vermeye başladığında eşi ise bir hukuk şirketinde vergi avukatı olarak görev yapmaktaydı.

Eşitlik Savşçısı Fragmanı

Hayatlarının belki de kırılma noktası olan dava Bay Ginsburg’un aldığı vergi davası olan dosyayı eşine vermesi olmuştur. Bu dosya her ne kadar vergi davası olsa da içeriği itibari ile cinsiyet ayrımını net bir şekilde ortaya koyan hükümler içermektedir. Davaya göre müvekkil bir erkektir ve yaşlı annesine evde bakıcı tutarak bakımını üstlenmiştir ve çalıştırdığı bakıcının ücretini ise vergisinden düşmüştür. Ama zamanın yasaları bu hakkı sadece kadınlara vermiş erkekler ise evlenip ayrılmış ise bu haktan faydalanabilmektedir. Her ne kadar tersine bir cinsiyet ayrımı yapılmış olsa bile bu eşitlik mücadelesi Bayan Ginsburg için oldukça önemli bir dava olmuştur.

Eşitlik Savaşçısı -2
Eşitlik Savaşçısı -2

Ginsburg bu dava sonrasında birçok dava üstlenmiş ve hepsi de cinsiyet ayrımcılığı üzerine olmuştur. Ginsburg’un hayatı oldukça zor başlamış ve devam etmiştir ama tüm bunlara rağmen Ginsburg zamanın oldukça başarılı bir kadın avukat olarak tarihi ve çağı kendine hayran bırakmış bir karakterdir. Filmi izlemediyseniz umarım sizlerin filmi izleme merakını uyandırabilmişimdir. Çünkü burada anlatabileceğim her şey bana sınırlı geliyor. Filmi izlediğiniz de eminim sizlerde bu duyguyu benimle beraber paylaşacaksınızdır. Şimdiden iyi seyirler diliyorum…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir