En İyi Duruşma Sahneleri

En İyi Duruşma Sahneleri

Adalet olgusu günümüz sinemasının vazgeçilmez unsurlarından biridir. Aranılan adalet, adalete güven duygusu, sistem içerisinde yaşanılan aksaklıklar daima toplum içerisinde olumlu/olumsuz ilgi ile karşılanmaktayken günümüz sinemasında bu olgunun bir şekilde işlemesi kaçınılmaz olmuştur. Sizler için çeşitli türde filmlerden çok konuşulan duruşma sahnelerinden kısa bir derleme yaptık.

En İyi Duruşma Sahneleri

1- Adalet Peşinde (Law Abiding Citizen)

The Italian Job/İtalyan İşi yönetmeni F.Gray Gray’ in çektiği Başrollerini Gerard Butler, Jamie Foxx ve Leslie Bibb’ in paylaştığı film 01 Ocak 2010 yılında gösterime girdi ve 126.7 milyon dolar gişe geliri elde etti. Filmde, Clyde Shelton, evine yapılan soygun girişiminde eşini ve çocuğunu kaybeder. Zanlılar yakalanır ve davaya başarılı savcı Nick Rice atanır. Rice katillerden birine diğeri aleyhinde konuşması karşılığında daha hafif ceza verme vaadinde bulunur ve uygular. Hafif ceza alan katil davadan on sene sonra ölü olarak bulunur ve Clyde Shelton suçunu itiraf eder ve Savcı Nick Rice’ A der ki; “kusurlu adalet sistemi düzeltilmedikçe eşimin ce çocuğumun davasında kilit rol alan herkes ölecek”

2- Halk Düşmanları (Public Enemies)

Yapımcılığını Robert de Niro ve Michael Mann’ ın üstlendiği 2009 yapımı filmin yönetmenliğini yine Michael Mann yapmıştır. Başrollerini Johnny Deep ve Christian Bale paylaştığı Amerikan yapımı film 214.1 Minyon Dolar gişe gelirine ulaşmıştır. Bryan Burrough’un Public Enemies: America’s Greatest Crime Wave and the Birth of the FBI, 1933-43 isimli kitabından sinemaya uyarlanan filmde yeni kurulan FBI ile dönemin azılı suçluları arasında geçen karşılıklı mücadeleyi konu almaktadır. 1930 lu yıllarda Amerika’ da çetesiyle birlikte yaptığı soygunlarla nam salan John Dillenger, vatandaşa ve vatandaşın parasına el sürmemesiyle efsane olur ve halkın arasında nam salar. Bu yeni kurulan FBI’ ın işini oldukça zorlaştıracaktır.

3- Birkaç İyi Adam ( A Few Good Man)

1992 Amerikan yapımı olan Birkaç İyi Adam filmi, 4 dalda Oscar almıştır. Baş rollerini Tom Cruise, Jack Nicholson ve Kevin Bacon’ un paylaştığı filmin yönetmenliğini ise Rob Reiner yapmıştır. Film konusuna gelecek olursak Daniel Kaffee rahat kişiliği ile ön plana çıkan bir donanma avukatıdır. Müvekkillerine ceza indirimi için yapılan teklifleri daima kabul ettirdiğinden hiç duruşmaya çıkmamasıyla ünlüdür. Bir gün Küba sınırında ir askeri öldürmekle suçlanan iki er müvekkil olarak gelir ancak onlara ceza indirimi kabul ettiremez. Erler bu cinayeti aldıkları emir ile işlediklerini öne sürmektedirler. Duruşmaya çıkmak artık Kaffee için kaçınılmazdır.

4- Sıkıysa Yakala (Catch Me If You Can)

Başrollerini Tom Hanks ve Leanardo di Caprio’nun paylaştığı filmin yönetmenliğini Steven Spielberg üstlenmiştir. 2002 yapımı filmde Frank Abagnale Jr.’ın gerçek hayat hikayesinden esinlenerek senaryolaştırılmıştır. 352.1 milyon dolar gibi önemli bir gişe gelirine ulaşan film, BAFTA da en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü almıştır. Film bir ajan ile henüz çocuk yaşlardan yeni çıkmış 20 li yaşlarda azılı bir suçlunun kedi fare oyununu yansıtmaktadır. Ya da belki de bu farenin oyunudur. Koca bir FBI ordusunu peşine takıp ülke ülke gezerek kılıktan kılığa giren biraz da saf Frank Abagnale Jr.’ in gerçek hayat öyküsü.

5- 12 Kızgın Adam (12 Angry Man)

Sinema klasikleri içerisinde yer alan 1960 yapımı filmde Hanry Fonda, Lee J. Cobb, Jack Klugman ve Martin Balsam’ ın başrolü paylaşmaktadırlar. Babasını öldürmekle suçlanan latin Amerikalı bir genç le ilgili karar vermekle görevlendirilen 12 jüri üyesinin, bu süreçle ilgili yaşadığı olaylar zinciridir. Gencin yaptığı savunma çok zayıftır, olayı ve yaşanılanları duyduğunu söyleyen bir çok tanık vardır ve üstelik sanığın kaybettiğini söylediği bıçak babasının öldürüldüğü odada bulunmuştur. Jürinin karar vermesi çok zor değildir. Tüm jüri gencin suçlu olduğunu düşünmektedir, 8 numaralı jüri üyesi hariç!..

Bonus: Ofsayt Osman – Bu da mı Gol Değil Hakim Bey?

“Öğretmek gibi olmasın ama değildir Hakim Bey” repliği ile yaptığı itiraz, Ofsayt Osman’ ın bu listede olmasını hak etmiyor mu

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir