Ofis Giyim

İnsanlar kıyafetleri ile ağırlanır; fikirleri ile uğurlanır.

İş yerinde, kendinize çok özen gösteriyorsunuz . İşte bu noktada şunu söylemeliyiz kendimize gösterdiğimiz özen başkalarından göreceğimiz itibarı belirliyoruz. Birçok insan sizin ne kadar iyi bir yönetici, lider, takım lideri veya asistan olduğunuzu bilemez veya daha hiç kaybetmeyen süper strateji geliştiren bir avukat olduğunuzu da bilemez. Tabi ki; ilk görüşte cv’nize yada deneyimlerinize de ulaşılması mümkün değildir. Tam da bu sebepten dolayı “insanlar öncelikle kıyafetleri ile ağırlanır” sözü yerinde ve yol göstericidir.

 

Emma Watson Smart Casual

Emma Watson Smart Casual

 

Profesyonel iş yaşamında kuşkusuz etki yaratmanın en önemli belirleyici kişilik özellikleridir. Ve iş yaşamında kişiler bireysel olarak kendilerini temsil ettikleri gibi öncelikle bağlı oldukları kurumları temsil etmektedirler. Bu sebeple giyim tarzımız; sektörümüz, yaşımız, pozisyonumuz, ve şirketimizin iç kültürünü göstermektedir. Giyim tarzımız ile kurumsal dünyanın uyumlu olması gerekmektedir.

İş hayatı içerisinde ofis giyim tarzımız hem ciddi ve etki bırakan hem de ergonomik olmalıdır.

Kadınlar için

 • Siyah, lacivert, gri tonlarda etek, pantolon ve ceketler vazgeçilmezlerdir.
 • Koyu renk takımlar içerisine giyilen frapan olmayan renkli gömlekler ise şıklığı sağlamaktadır.
 • Şık ve kaliteli bir beyaz gömlek mutlaka ama mutlaka dolapta bulunması gerekenlerdendir.
Kadınlar İçin Ofis Giyim Modası

Kadınlar İçin Ofis Giyim Modası

 • Kış aylarında veya yaz aylarında kadınların kurtarıcısı olarak nitelendirebileceğimiz elbiseler konusunda ise dikkatli davranmalıyız; Çok bol ya da dar olmayan dizin hemen altında biten kolsuz ya da kısa kollu elbiseleri minik ceketlerle kombine ederek hem konforlu hem de şık bir tarz yakalana bilmektedir.
 • İş yaşamına yakışan aksesuarlar arasında fularlar ve beyaz inci kolyeler bulunmaktadır.
 • Kadınlar için en önemli parçalar ise; ayakkabılar ! Ayakkabılar konusunda koyu renkli hafif topuklu ve burnu kapalı ayakkabılar seçilmelidir.Çizme ve bot iş yaşamında tercih edilmemelidir.
 • Makyaj konusu ise, kuşkusuz iş yaşamı sade, hafif ve sizi enerjik gösterecek bir makyaj tarzına yakındır.
 • Saçlar konusunda fönlü veya toplu saçlar sizi hem şık hem özenli kılacaktır.
Küçük dokunuşlar ile daha şık ve zarif gözükebilirsiniz.

Küçük dokunuşlar ile daha şık ve zarif gözükebilirsiniz.

 • Akşam gerçekleşecek bir iş yemeği içinse siyah ve elbise tercih edilmelidir.

Erkekler için

 • Erkekler için vazgeçilmez renkler siyah, antrasit, koyu gri, laciverttir. Takımlar ve blaser ceketler ise dolaplarından eksik etmedikleri parçalardır.
 • Gömlek seçimi için beyaz, mavi, çizgili veya pastel tonları kullanılabilmektedir.
Ofis giyiminde erkek modası

Ofis giyiminde erkek modası

 • Kaliteli bir süveter veya yelek hem ciddi bir tarz yaratmanızı sağlayacak hem de klasik gömlek Pantolon ikileminden erkekleri kurtaracaktır.
 • Erkekler için en önemli ayrıntılardan birisi ise kol düğmeleridir. Özellikle iş yaşamında erkeklerin kıyafetleri ile uyumlu seçilmiş kol düğmeleri imajlarına fark katacaktır.
 • Bir erkeğin kıyafetin tamamlayıclarından en önemlileri çoraptır. Beyaz veya bej renk çok kesinlikle tercih edilmemelidir. Ayakkabı ile uyumlu olarak çorap seçimi sağlanmalıdır.
 • Akşam iş yemeklerinde ise mutlaka siyah takım elbise tercih edilmelidir. Gece kıyafetlerinin içine çizgili gömlek yerine düz beyaz gömlek giyilmeli.
Birbirinde şık ver renkli çoraplar daha şık olabilirsiniz

Birbirinde şık ver renkli çoraplar daha şık olabilirsiniz

 • Ceket cebi için kullanılan ipek mendiller ufak ancak büyük bir ayrıcalık ve özen katmaktadır.
 • Kravatlar ise iş yaşamının baş rolündedir.

Profesyonel yaşamda yukarıdaki püf noktaları önemli olmakla beraber günümüzde bir çok şirkette oluşan yeni bir kavramdan bahsetmek istiyorum “Free Friday” yani “Serbest Cuma” Cuma günlerini ofiste serbest giyim olarak belirleyen şirketler bulunmaktadır. Bu noktada tüm çalışan daha rahat kıyafetler seçmektedir. Ancak resmiyetten rahatlığa geçilen ayarı da gerçekten iyi tutturmakta fayda var. Smart Casual dediğimiz tarz aslında tam olarak bu dediğimizi kapsamaktadır.

Ofiste Erkek Modası

Ofiste Erkek Modası

Peki nedir bu “Smart Casual” ? Şık ve spor giyimin tam ortasında her iki tarzında iyi özelliklerini birleştiren tam tabiriyle bir takım elbiseden daha az resmi, bir eşofmandan falzasıyla klas olan bir tarzdır. Kombinler smart casual giyimde oldukça büyük önem taşımaktadır. Free firday, rahat ofis otamları, akşamüstü davetleri, haftasonu arkadaşlarla çıklan aktiviteler için hem tarzınızı koruyabileceğiniz hem de rahat edebileceğiniz bir konsepti size sunar. . Tek spor ceketler, blazerlar, jeanlar, kanvas pantolonlar, gömlekler, trikolar, aksesuarlar baş oyunculardandır; tabii burada önemli nokta onların sahip olduğu tarzdır. Gömlekler, klasik formdan uzak durmalı, fit bir duruşa sahip olmalı, doku ve renklerde modern seçimler yapılmalı.

İsterseniz resmi, isterseniz smart casual giyinin tüsüz bir ceket,pantolon,etek veya elbisenin saygı uyandırmayacağı unutmamalıdır.

Profesyonel iş yaşamında ilk başta da belirttiğimiz gibi “İnsanlar kıyafetleri ile ağırlanır; fikirleri ile uğurlanır” bu yüzden ofisiniz, işiniz,yaşınız ve kurumunuzu temsilen giyim tarzınızı belirleyin.

Güzel bir kıyafet, iyi bir tavsiye mektubudur.

Cenap Şehabettin 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir