Kokain Kraliçesi; Griselda Blanco’nun Hayatı

Kokain Kraliçesi; Griselda Blanco’nun Hayatı

Kokain Kraliçesi Griselda Blanco, 15 Şubat 1943’te, Kolombiya’nın Medellín şehrinde dünyaya geldi. Çocukluğu zor geçmiş. Çünkü babası öldürülmüş ve ailesi yoksulluk içinde yaşamaya başlamıştı. 16 yaşında evden kaçan Griselda, sokaklarda hayatta kalmak için birçok yasa dışı işe bulaştı. Yakınları o yaşına kadar bir birden korkunç olaylar yaşamış olduğunu ve evde de üvey babasının cinsel istismarından kaçtığını aktarıyor. Sonunda uyuşturucu kaçakçılığına karışarak 1970’lerde ABD’ye taşındı.

Florida’da yaşayan Griselda, uyuşturucu kaçakçılığına devam etti ve kısa sürede ülkenin en büyük uyuşturucu kartellerinden birini kurdu. Kendisi ve ortakları, yüksek miktarda kokain, marihuana ve diğer uyuşturucuları Amerika’ya sokarak büyük karlar elde ettiler. Griselda, “Ana”, “Kokain Kraliçesi” ydi ve yaptığı işlerle çok zengin oldu. Ancak, Blanco’nun hayatı, yasa dışı işleriyle birlikte birçok cinayeti de içeriyordu. Griselda, rakiplerini ve hatta kendi adamlarını bile öldürdü. 1985 yılında, Griselda’nın Miami’de düzenlenen bir silahlı çatışmada bir erkek kardeşi ve oğlu öldürüldü. Bu olay, Griselda’nın karşılaştığı birçok yasal sorunun başlangıcı oldu. 1985 yılında, Griselda Blanco, uyuşturucu kaçakçılığı, cinayet, para aklama ve diğer suçlarla suçlandı. Davası, Miami’deki federal bir mahkemede gerçekleşti ve o dönemde federal hükümetin tarihteki en büyük uyuşturucu davalarından biridir. Mahkeme, Griselda’yı suçlu buldu ve ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Griselda Blanco, hapis cezasının bir kısmını tamamladıktan sonra, 2004 yılında Kolombiya’ya sınır dışı edildi. Ancak 2012 yılında Medellín’de kendisini motosikletli silahlı saldırganlar öldürdü.

Griselda Blanco’nun hayatı, uyuşturucu kaçakçılığı, cinayet ve yasadışı faaliyetlerle dolu karmaşık bir hikayeydi. 70 ve 80’li yıllarda ABD’ye kokain göndererek ilk kadın uyuşturucu taciri unvanını kazandı. Yakalanana kadar otuzdan fazla suçtan aranmaktaydı. ABD Hükümeti iki bine yakın cinayetten sorumlu olduğunu ileri sürmektedir. Onun hikayesi, şimdilerde Netflix tarafından diziye dönüştürülmeye hazırlanıyor. Yakın tarihte prömiyer yapılması planlanıyor. Drama kategorisindeki dizi, “Bu mini dizi, zekâsı ve hırsıyla tarihin en çok para kazanan uyuşturucu kartellerinden birini kuran Kolombiyalı iş kadını Griselda Blanco’nun hayat öyküsünden esinlenilmiştir.” açıklaması ile sunuluyor.

Kokain Kraliçesi; Griselda Blanco’nun Hayatı

Neden Komplo Teorilerine İnanırız? adlı yazımızı okumak için tıklayınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir