Louvre (Paris)

Koltuğunuzda Arkanıza Yaslanarak Keyfini Çıkarabileceğiniz 9 Sanal Müze Turu

COVID-19 hakkında yaşanan gelişmelerden sonra seyahat planınızı askıya almak zorunda kaldıysanız, dünyanın dört bir yanında sergilerin sanat eserlerini evinizin konforunda ziyaret edebileceğiniz 9 adet sanal müzeyi sizin için derledik. Bu sanal müze gezintinizde Mona Lisa’yı görebilmek için kalabalığın önüne doğru yol almaya çalışmanıza gerek yok. Müzeleri ziyaret eden diğer ziyaretçilerin omuzları üzerinden eserleri incelemek için uğraşmanıza ise hiç gerek yok. Sanal müze turları sayesinde kültür sahibi olmak için düşündüğünüzden çok daha fazla yol ve kolaylık var. Paris’teki Louvre Müzesinden, Gaziantep’teki Zeugma Mozaik Müzesine kadar 9 inanılmaz sanal müze turu deneyimini yaşamak için okumaya devam edin.

Sanal Müze Turları Nelerdir?

Basitçe söylemek gerekirse, sanal müze turları, bir müzenin video ve görüntülerinin bir araya getirilerek fiziksel alanının bilgisayar ortamına aktarılmasıdır. Bu, ziyaretçilerin bir müze ya da bir koleksiyona telefonlarından veya bilgisayarlarından hemen hemen her açıdan göz atabilmeleri anlamına gelir. Tek ihtiyacınız olan bir internet bağlantısıdır. 

“Sanal müze turu” terimi müzeler tarafından farklı yorumlanmıştır. Bazı müzeler koleksiyonlarında sürükleyici 3D sanal turlar sunar. 3D sanal tur, müzenin tesislerinin 360 ° manzarasını sunarak müzenin koridorlarını ve odalarını tıklamanızın yanı sıra sergilenen sanat eserlerini görüntülemenizi sağlar. Google sokakları görüntülemek için kullandığı teknolojiyi şimdi sanal müze ziyaretleri için uyarladı ve Google Arts & Culture (Google Sanat ve Kültür) olarak devreye soktu. Teşekkürler Google.

Diğer müzeler, koleksiyonlarındaki sanat eserlerinin sadece görüntülerini sağlar. Bunları odaya veya döneme göre kategorize eder ve tıpkı müzede olduğu gibi görsellere daha fazla anlam katmak için açıklayıcı metinler ile desteklerler.

Nasıl Sanal Turist Nasıl Olunur?

Artık evlerimizde daha fazla vakit geçirmek zorunda kalacağımız için işte şimdi sanal bir turist olmanın tam zamanı. Tek ihtiyacınız olan şey: telefonunuz veya bilgisayarınız, sağlam bir internet bağlantısı ve bir kulaklık.

Kanepenizde rahatça arkanıza yaslanın. Bir fincan çay alın, kulaklığınızı takın ve dünyanın dört bir yanındaki müzelere tıklayarak sanal müze ziyaretlerine başlayın. Mutlu sanal turlarınız olsun!

En İyi 9 Sanal Müze Turu

1. İngiliz Müzesi (British Museum – İngiltere)

British Museum
Sanal Müze Turu – British Museum

İnsanlık tarih ve kültürüne adanmış İngiliz Müzesi, 2015’ten beri sanal turlara imkan sunuyor. Google Sanat ve Kültür’ün yardımıyla, tüm İngiliz Müzesi’nin 3D sanal turuna katılabilirsiniz.  

2017 yılında İngiliz Müzesi ayrıca Mısır yapıtlarını VR turu ile ziyarete açtı. Bu turu Facebook üzerinden veya bir sanal gerçeklik gözlüğü yardımıyla keşfedebilirsiniz. 

2. Louvre (Paris) 

Louvre (Paris)
Louvre (Paris)

Burada Mona Lisa’yı görmekten daha fazlası olduğunu söyleyebiliriz. Louvre ayrıca Mısır eserlerinin de sanal bir turunu sunar; başlangıçta Kral Philippe Auguste tarafından inşa edilen bir kale olan Louvre’un ortaçağda nasıl göründüğüne bakabilir; 1661’de yok edilen ve daha sonra Le Vau tarafından yeniden inşa edilen Galerie d’Apollon turuna çıkabilirsiniz. 

Ufak bir ipucu: Bu sanal turları en kaliteli şekilde deneyimlemek için bilgisayarınızda Flash Player’ın kurulu olduğundan emin olun.

3. Metropolitan Sanat Müzesi (New York)

Metropolitan Sanat Müzesi (New York)
Sanal Müze Turu – Metropolitan Sanat Müzesi (New York)

Hepimiz New York’a gidemeyebiliriz. Gezegendeki en hayranlık uyandıran müze koleksiyonlarından birini ziyaret de edemeyebiliriz ama Google Sanat ve Kültür sayesinde, Metropolitan Sanat Müzesini sanal olarak gezebiliriz. New York Metropolitan Sanat Müzesi’nin bu sanal müze turunda 6 koleksiyon, 2 farklı 3D sanal tur ve 200.000’den fazla sanat eserini inceleme fırsatı bulacaksınız.

4. Saray Müzesi (Pekin)

Saray Müzesi (Pekin)
Saray Müzesi (Pekin)

Ming ve Qing’de bulunan Pekin Sarayı Müzesi, çarpıcı ve bir o kadar da etkileyici. Bu şaşırtıcı koleksiyonunun eserlerini görebilmek için Pekin’e kadar gitmek zorunda değilsiniz. Saray Müzesi şimdi size sadece bir tık uzaklıkta. Saray Müzesi’ni keşfe çıkmak için sanal turlar sayfasını ziyaret edin.

5. Guggenheim (New York)

Guggenheim (New York)
Sanal Müze Turu – Guggenheim (New York)

New York’un Guggenheim Müzesi ile ilgili en muhteşem şeylerden biri binanın kendisidir. 1943 yılında Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanan ve ilk kez 1959’da halka açılan bu eksantrik binayı ve Guggenheim’ın geniş koleksiyonunu Google Arts & Culture sayesinde, oturduğunuz yerden keşfedebilirsiniz. 

6. Van Gogh Müzesi (Amsterdam)

Van Gogh Müzesi (Amsterdam)
Van Gogh Müzesi (Amsterdam)

Van Gogh Müzesi’nin hazırladığı 360 ° sanal turu, Vincent Van Gogh’un sanat eserlerini deneyimlemek için harika bir seçenektir. Müze, 200 resim, 400 çizim ve 700 mektup ile Van Gogh’un yapıtlarının en büyük koleksiyonuna sahiptir. 360 ° Hikayeler yardımıyla Van Gogh Müzesi bilgisayar ekranınızda hayat buluyor. 

Ufak bir ipucu: Lobide olduğunuzda, Van Gogh’un en ünlü eserlerine bir göz atmak için merdivenlerden yukarı çıkın ve birinci kata ulaşın. 

7. NASA (Greenbelt)

NASA (Greenbelt)
Sanal Müze Turu – NASA (Greenbelt)

NASA, Hubble Uzay Teleskop Merkezi’ne 360 ​​° turlar düzenlemek için YouTube ile ortaklık kurdu. 

İster bir astronot olma hayaliyle büyümüş olun ya da hala bir astronot olmayı hayal ediyor olun, NASA’da işlerin nasıl yürüdüğünü anlamanın fırsatı şimdi parmaklarınızın ucunda. Uzaydaki bu muhteşem sergiyi ziyaret etmek oldukça iyi bir fikir gibi görünüyor.

8. Zeugma Mozaik Müzesi (Gaziantep)

Zeugma Mozaik Müzesi (Gaziantep)
Zeugma Mozaik Müzesi (Gaziantep)

Gaziantep’te bulunan ve dünyanın en büyük mozaik müzelerinden bir olan Zeugma Mozaik Müzesi, 2019’un ‘Göbeklitepe Yılı’ ilan edilmesinden sonra ciddi ziyaretçi sayılarına ulaşmıştır. 

Önceki yıllarda “Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü”ne layık görülen müze de, Çingene Kızı, Mars Heykeli, ABD’den getirilen parçalar, yaklaşık 150 metrekarelik bir duvar resmi, Roma dönemine ait çeşmeler ve Fırat Nehri kenarındaki villalarda bulunan mozaikler sergileniyor. Bu sanal tur müzedeki tüm eserleri görme imkanı sunmasa da en azından birçok yeni bilgi edinmenizi sağlıyor.

Covid-19 salgını sona erdiğinde Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Detaylar için lütfen tıklayınız.

9. Ayasofya Müzesi (İstanbul)

Ayasofya Müzesi (İstanbul)
Sanal Müze Turu – Ayasofya Müzesi (İstanbul)

İmparator Justinianus’un emriyle 532 yılında yapımına başlanan, 537 yılında kilise olarak ibadete açılan, İstanbul’un fethiyle cami olarak yeniden düzenlenen, 1935’te müzeye dönüştürülen İstanbul’un en önemli tarihi yapılarından biri Ayasofya.

Sanatsal ve mimari değeriyle dünyanın önde gelen yapıtlarından biri olarak kabul ediliyor. 

2019 yılında 3 milyon 727 bin 361 kişiyle en çok ziyaret edilen müze oldu. Şu sıralar kalabalıklar içinde olmak doğru olmadığından bu güzel yapıtı evinizden rahatlıkla gezebilme fırsatınız var. İnternet sitesindeki kroki üzerinden müzeyi inceleyebilir ve eserler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir