Mahkumiyete Götüren Birbirinden İlginç Deliller

Mahkumiyete Götüren Birbirinden İlginç Deliller

Eğer Polisiye roman veya dizileri izlemeyi seviyorsanız, çok minik ilginç bir ip ucundan cinayet aydınlatıldığında, belki içinizden bu kadarı da olmaz artık diye geçirebilirsiniz.

Oysa suç tarihinde çok ilginç delillerle çok ilginç mahkûmiyetler gerçekleşmiştir.

Bu yazımızda en ilginç delilleri inceleyeceğiz.

1-Hamburger Kalıntısı

Christina Sanoubane’i iki yaşındaki oğluyla beraber şiddet gördüğü erkek arkadaşından kaçıp, yeni bir yere taşındığında başına daha kötü bir olayın geleceğini tahmin edemezdi.

Komşusu Robinson’un saldırısına uğradı ve oğlunun gözü önünde can verdi. Masum çocuğu, başka bir komşu gelene kadar ölü annesinin yanında kanlı suç mahallinde bıraktı.

Sonrasında da panikle 911 aradı. Polisler olay mahalline geldiğinde kanlı çıplak ayak izlerini gördüler ve suçlunun yakın çevreden olduğu anlamaları zor olmadı. Ancak Robinson’u yakalatan kanlı ayak izi değil hamburger parçası olmuştur. Katil silahı gizlemek için çantanın içinden hamburgeri çıkarmış ve Christina yanına atmıştır. Kanlı ayak izlerini içinde hamburger parçasını bulan polisler suçluyu bulmakta gecikmemiştir.

2-Çamur

Çocukların birbirine yaptıkları zorbalık bazen korkunç boyutlara ulaşabiliyor.

Christopher Green ve Brain Davids; iki küçük çocuğu ıssız bir alanda vahşice dövüp ağızlarını bağlayıp bir su birikintisinin içine atarak ölüme terk etmişlerdir. Neyse ki iki çocuktan biri kendine gelerek su birikintisinden çıkmış; baygın haldeki arkadaşını da sürüyerek ölmesini engellemiştir.

Polis olay yerine geldiğinde büyük bir engelle karşılaştı. Olay yeri bir su kütlesiydi ve tüm hayati kanıtlar yıkanıp gitmişti.

Şans bu sefer iyilerden yanaydı. Bir görgü tanığı elinde koli bandı ve beysbol sopası olan çocuklar gördüğünü söyledi. Suçu işlemeden önce Brain adamdan portakal suyu satın almıştı.

Polis bu bilgiler ışığında Davids tutuklandı ama reşit olmayan Green’in bodrumunda bir çift ıslak, çamurlu spor ayakkabı buldular.

Bir bilim adamı, spor ayakkabılarda bulunan diatom konsantrasyonunun, çocukların boğulmaya bırakıldığı gölette bulunanlarla aynı olduğunu ve Green’i suç mahallinde olduğunu keşfetti. Bu kanıt, hem 16 yaşındaki Green’i hem de yetişkin olarak yargılanan Davis’i mahkûm etti.

3-Çamaşır Torbası

Hava Kuvvetleri subayı Ron Gillette, karısı Vicki’yi; üç yaşındaki oğlunu yatakta baygın halde bulduğunu söyledi. Plastik bir çamaşır torbası karısının yüzüne yakın seviyedeydi. Karısının üzerine çamaşır torbası yuvarlandıktan sonra yanlışlıkla boğulmuş olabileceğini öne sürmüştür.

Polis davayı derinlemesine incelediğinde birçok tutarsızlık buldu. Gillette polise karısının uyku sorunları olduğunu söyledi. Karısını çok düşünmüş olacak ki, ölmeden önceki gece isteği üzerine içeceğine dört uyku hapı koymuştur. Bununla birlikte, otopsisi sırasında yapılan toksikoloji testleri, yaklaşık on altı tablet tükettiğini ortaya koymuştur.

Vicky’nin ölümünden günler sonra, Acıya dayanamayan eş Gillette; başka bir kadınla evlendi ve balayından sonra yeni karısını; eski karısının sadece iki hafta önce öldüğü eve geri getirdi. Gillette’in davranışı, yerel kolluk kuvvetlerinin davayı yeniden incelemesine neden oldu.

Artık olaylar daha farklı bir boyutta incelenecekti. Vicky’yi öldüren torbayla aynı plastik torbalar, gönüllüler üzerinde kullanılacak bir simülasyonla test edilecekti. Memurlar gönüllülerin yüzlerine çanta iterek bir iz bırakacaktı. Altı farklı çanta kullanıldı ve her aşamada memurlar deneklerin yüzlerine baskıyı artırdı. Altıncı testten sonra gönüllüler, baskının çok büyük olduğunu ve artık katılmak istemediklerini söylediler.

Sadece bir test seti, Vicki’yi öldüren çamaşır torbasının üzerindeki yüz iziyle eşleşti: altıncı yani en fazla basıncın uygulandığı set.

Bu testle, plastik çamaşır torbası üzerindeki izin bir insan yüzü olduğunu ve yanlışlıkla üzerine yuvarlanarak değil; aşırı güçle meydana geldiği kanıtladı.

4-Külotlu Çorap

40 yaşındaki Kathy Woodhouse, bir kuru temizleme dükkanının arkasında saldırıya uğradı ve öldürülmüştür. Mağazanın dışında polis, katilin kılık değiştirmek için kullanmış olabileceği bir külotlu çorap buldu.

Polis, Paul Taylor adındaki bir adamı olası bir şüpheli olarak araştırmaları gerektiğine dair isimsiz bir telefon almıştır. Taylor yakın zamanda bir Louisiana hapishanesinden ağırlaştırılmış cinsel saldırı suçundan serbest bırakılmıştır. Cinayetin işlendiği yerden sadece iki blok ötede yaşadığı keşfedilmiştir.

Polis onu sorgulamak için getirdiğinde, cinayetle ilgisi olduğunu reddetti. Polis Taylor’a evini arayıp arayamayacaklarını sordu. Kendinden emin olan Paul bunu kabul etti. Polis yatağının altında bir dizi derginin üzerinde bir bacağı eksik olan bir külotlu çorap buldu.

Polis, kuru temizleme dükkanının dışında buldukları külotlu çorap parçasının; Taylor’ın evinde bulunan külotlu çoraptan kesilip kesilmediğini öğrenmek istedi. Böylece birinci derece delile ulaşabileceklerdi. Polis, her iki parçayı da incelemesi için adli laboratuvara gönderdi. Adli laboratuvar uzmanı iki parçanın aynı olduğunu buldu ve Taylor’ı doğrudan suç mahallinde olduğu kanıtlanmıştır. Böylece Taylor’a hapis yolları göründü.

Mahkumiyete Götüren Birbirinden İlginç Deliller

Çözülememiş Cinayetler; Hinterkaifeck Katliamı adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir