Suça Yatkınlık Geni: MAOA Genotip

Suça Yatkınlık Geni: MAOA Genotip

Belli genlere sahip olan ve hüküm giymiş bir katilin cezasında azaltıcı yönde düzenlemeler yapmak kulağa hiç hoş gelmiyor. Ancak böyle bir durum yaşanmıştır.

İtalya ve ABD’de bulunan erkeklerin yaklaşık üçte birinde bulunan ortak bir genotip; şiddetli suç ve suçluların savunulması konusunda kullanılmıştır. Her ne kadar kullanılmış olsa da bu konunun etiği kesinlikle tartışılmalıdır.

Peki bu söz konusu genotip nedir?

Beynin foknsiyonunu etkileyen dopamin ve serotonini kapsayan bu enzim; tam adıyla Monoamin oksidaz A olarak ifade edilmektedir. Araştırmalara göre, bu gen belirli durumlarda insanların beyin aktivitesini etkileyebilmektedir. Örnek olarak iki grup arasında yapılan araştırmada bir grupta yüksek seviyede MAOA varken, diğer grupta daha az düzeydeydi. MAOA seviyesi yüksek olan grup agresif davranışlara ve öfkeli mimiklere sahiplerdi. Diğer grup ise tam tersiydi.

MAOA Geninin Suç Unsuru Üzerinde Keşfedilmesi

Hollanda’da bulunan bir aile bir süredir devam eden şiddet davranışları açısından araştırılmıştır. Ailede bulunan erkek bireyler rahatsız edici davranışlara sahipti. Biri evlerini defalarca ateşe vermiş, diğeri kız kardeşine tecavüz etmiş, bir diğeri ise işverenine karşı asi tavırlar sergilemişti. Tüm bu gözlemler ve aile tarafından toplanan bilgilere göre genetik bir bozukluk olabileceği akıllara geldi. Yapılan araştırmalar sonucunda kardeşlerin bu davranışlarının sebebinin annelerinden almış olabilecekleri X kromozomuydu. Yani bu şiddete eğilime sebep olan gen X kromozomda yer alıyordu ve onlar da düzgün işlemiyordu. Bu da oğullara anneden geçmişti.

Gene İlişkin Dava Kayıtları

Maoa genotipi ile bağlantılı toplamda 11 dava kayıtlara geçmiştir.

2009 yılında İtalya’da bir mahkeme, genleri kötü davranışla bağlantılı olan bir suçlunun cezasında indirime gitmiştir.

ABD’de buna benzer bir vakada bir katilin genetik profili, suça teşvik eden bir faktör olarak vurgulanmıştır.

Elbette, şiddet içeren davranışlarda çok daha fazla gen rol oynayabilmektedir. Buna ek olarak dış etkenlerin de temel bir rolü olduğu bilinmektedir.

Davranış genetiğinden elde edilen kanıtlara göre, antisosyal veya agresif kişiliğin önemli bir miktarı genetik faktörlerden kaynaklandığı sonucunu desteklemektedir. Ancak bu genetik bilgi, ceza mahkemelerinde mahkumiyetin sonucuna etki etmemelidir. Aslında araştırmacılar da bunun mahkemelerde kullanılmaması gerektiğini söylemekte. Ancak diğer bilim insanları tarafından da bu görüş desteklenmesine rağmen, savunma avukatlarının cezaları azaltmak için yukarı da ki paragrafta da belirtildiği gibi genetik bilgiyi kullandıkları olmuştur.

Dna İle Bulunan İlk SuçluColin Pitchfork adlı yazımızı okumak için tıklayınız

Suça Yatkınlık Geni: MAOA Genotip

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir