Popüler Dosya Sıkıştırma Programları

Popüler Dosya Sıkıştırma Programları

Verilerinizin sıkıştırılması sağlayarak çok daha küçük hale dönüştürebilen, zip ve rar uzantılı dosyaların açılmasını sağlayan Winrar alternatifi birçok program bulunmakta. Bu yazımızda sizlere bu programlar nasıl indirilir nasıl kullanılır gibi soruları yanıtlamaya çalıştık.

Bu programların önemli özelliklerini yazımızın devamın da bulabilirsiniz.

WinRAR

WİNRAR
WİNRAR

1995 yılında Alexander Roshal tarafından kodlanarak piyasaya sunulmuştur. Windows kullanıcıları tarafından vazgeçilmez uygulamalar arasında ilk sırada yer almaktadır.

WinRAR uygulamasından sonra piyasada birçok benzer uygulamalar çıkmış olup temelde hepsi zip ve rar dosyalarını açmaya ve dosya sıkıştırmaya yarıyor olmalarına rağmen

eski bir alışkanlık olarak winrar, çoğu bilgisayar kullanıcısı tarafından ısrarla kullanılmaya devam edilmektedir. Winrar ücretli bir yazılım olmasına rağmen lisans almadan da sınırsız olarak kullanabilirsiniz.

WinRAR uygulamasına alternatif olabilecek 5 dosya sıkıştırma uygulamasını aşağıda bulabilirsiniz.

B1 FREE ARCİHVER

B1 Free Arcihver
B1 Free Arcihver

Bu uygulama kurulum gerektirmez ve Mac, Windows, Linux ve Android işletim sistemlerinde sorunsuz olarak çalışabilmesiyle ön plana çıkmaktadır.

https://b1.org/ sitesi üzerinden uygulamaya ulaşabilirsiniz.

Bir diğer özellik olarak Online archiver bölümünden kurulum yapmanız gerekmeden,

Özellikle de uzak masaüstü bağlantılarınızda ki işlemlerinizi kolaylıkla tamamlayabilir

Bandizip

Bandizip
Bandizip

Uygulama Windows ve Mac desteği sağlamaktadır. Ayrıca 2009 Yılından beri piyasada olan yazılım kendine ait virüs tarama aracı içermektedir.

Bir Dosya sıkıştırmak ve açmak istediğinizde işlemler öncesi anti virüs testinden geçmelidir. Birden fazla çekirdekle işlem desteği bulunduğundan çok çekirdekli bilgisayarlarda çok daha hızlı işlemleri tamamlayabilmektedir. Son olarak Uygulamaya https://www.bandisoft.com/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ashaampo Zip

Ashampoo Zip
Ashampoo Zip

Ashaampo Zip uygulaması sadece Windows işletim sisteminde çalışmaktadır. Özellikle Kullanıcılarına Türkçe dil desteği de sağlayan uygulama bozuk arşiv dosyalarını onarma hizmeti sunmasıyla ön plana çıkmaktadır. Popüler bulut depolama hizmetlerine dosya aktarmanızı sağlayacak tümleşik bir tarayıcıya da sahiptir. Açıkçası Türkçe dil desteği bulunan internet sitelerine https://www.ashampoo.com/tr/gbp/pin/0192/sistem-yardimci-programlari/zip-free üzerinden ilgili uygulamayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

BREEZİP

BreeZip
BreeZip

Breezip Dosya sıkıştırma uygulamasının öne çıkan en başarılı özelliği;

Dosyayı açmadan uygulama üzerinden görme imkânı sağlamasıdır. Windows işletim sistemi desteği bulunan uygulama; Aynı zamanda Windows Store bölümünde de yer almaktadır.

Böylelikle Uygulamaya erişmek ve bilgisayarınıza yüklemek için https://www.breezip.com/ adresinden erişim sağlayabilirsiniz.

7-Zip

7-Zip
7-Zip

WinRAR alternatifleri arasında tamamen ücretsiz ve açık kodlu bir uygulama olmasıyla ön plana çıkan Z-zip;

Üstelik diğer uygulamalara oranla %10 daha başarılı sıkıştırma yapabildiğini iddia etmektedir.

Kendine özel zip standarttı bulunan uygulama %70 daha başarılı dosya sıkıştırma yaptığını iddia etmektedir. Bununla birlikte Windows ve mac işletim sistemlerinde çalışan uygulama için tek negatif olarak sayabileceğimiz özelliği Türkçe dil desteği içermemesidir. https://www.7-zip.org/ adresi üzerinden uygulamaya ulaşabilirsiniz.

Popüler Dosya Sıkıştırma Programları

Https ve SSL nedir konulu blog yazımız için tıklayınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir