Çin’de Sürpriz Kararlı Boşanma Davası

Çin’de Sürpriz Kararlı Boşanma Davası

2015 yaşında başlayan mutlu evlilik geçtiğimiz yıl Chen’in karısı Wang’a boşanma davası açmasıyla son buldu.

Ev hanımı olan Wang öncelerinde bu boşanma olayına sıcak bakmıyordu. Ancak durumu kabullenmiş olacak ki;

Kocasının her türlü ev işinde yardımdan kaçındığını veya bu işlere hiç katılmadığını, çocuğuna ve ev işlerine tek başına bakmaya bırakıldığını söyledi ve tazminat talep etti.

Pekin’deki Fangshan Bölge Mahkemesi, yaptığı ev işi için bir defaya mahsus 50,000 yuan tazminat kararı verdi. Yanı sıra aylık 2.000 yuan nafaka ödemesini emrederek Wang lehine karar verdi.

Bu karar daha önceki boşanma davalarına ait kararlardan farklılık taşıyor ve bir ilki gerçekleştiriyordu.

Çünkü bu karar, Çin hükümeti ve hukuk uzmanlarının bireylerin haklarını daha iyi koruyacağını söylediği geniş kapsamlı bir yasama paketi olan Çin’in yeni medeni kanunu uyarınca türünün ilk örneği. Ocak ayında bu madde yürürlüğe girdi. Bir eşin boşanma sırasında diğer taraftan çocuklara ve yaşlı akrabalara bakmakta daha fazla sorumluluk aldığı için tazminat talep etmesine olanak tanımaktadır.

Daha önce böyle bir uygulama ancak evlilik sözleşmesine özel madde eklenerek sağlanmaktaydı.

Cinsiyet Rolleri

Ev yaşamındaki eşit olmayan cinsiyet rolleri, Çin’de yükselen feminist hareketin artmasına sebep oldu. Ayrıca kamuoyunda tartışılan bir konu haline gelmesine yol açtı. Artan eğitim seviyelerine ve kadınların büyüyen ekonomik durumuna rağmen, cinsiyet normları ve ataerkil gelenekler bu değişikliklere yetişemedi. Kadınların çocuk bakımı ve ev işlerinin çoğunu işten sonraki zamanda yapması olağan durum haline geldi.

OECD verilerine göre Çinli kadınlar günlük ortalama dört saat ev işi yapıyor. Bu erkeklerin yaptığı ev işinin 2,5 katı kadardır. Bu oranın dünya ortalamasından yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Hukuk uzmanlarına göre; daha fazla ev işi yapan ve kariyerlerini veya eğitimlerini ilerletme fırsatlarını feda eden eşlere ek koruma sağlamak için tasarlandı.

Bu kanunla ilgili belki de en vicdani açıklamayı yapan Tsinghua Üniversitesi’nde doçent hukuk profesörü olan Long Jun oldu.

Dışarıda çalışan eş, boşandıktan sonra sahip oldukları kaynaklardan, bağlantılardan ve statüden yararlanmaya devam edebilir ve yine aynı düzeyde gelir elde edebilir.

Ancak evde sessizce çaba harcayan eş, (işe) dönme sorunuyla yüzleşmek zorunda. “Demiştir.

Ayrıca bu karar Çin’in sosyal medyasında popüler bir konu olmuştur. 427 binden fazla kişi bu konuda görüşlerini sunmuştur. Görüşler arasında ortak nokta kadınların iş hayatında aktif olmasıdır. Ve erkeklerin ev işlerinde daha fazla rol üstlenmesi olmuştur.

Çin’de Sürpriz Kararlı Boşanma Davası

Tarihin En Pahalı Boşanma Davaları konulu blog yazımız için tıklayınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir