Televizyonu Kapat Yaşamı Aç -1

Televizyonu Kapat Yaşamı Aç

Tüm dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun. Çocukların, bizlerin ve tüm dünyanın gelecek nesilleri olduğunu biliyoruz. Onlar için bu dünyayı güzelleştirmek ve onların yaşayacağı ortamı kaliteli hale getirmek zorundayız. Teknoloji çağının içerisine doğan tüm çocuklar oldukça şanslı ama bir o kadarda savunmasız ve her türlü kötü içerikli yayınlara bir tık kadar uzaktalar. Bu içeriklere ulaşabilecekleri araçlardan biride televizyon.

RTÜK’ten derlenen verilere göre Türkiye’nin ortalama televizyon izleme süresi günlük 330 dakika. Dünya sıralamasında Türkiye ilk sırada yer almakta. TÜBİTAK verilerine göre bilgisayar kullanım yaşı 8 iken telefon kullanma yaşı 10 olarak açıklandı. Tüm bunların yanında birde sosyal medya diye bir mecra var ki onun kullanım yaş ortalaması ise 8 ila 16 olarak açıklandı. Bizler belki masumca, televizyonu açıp çocukları karşısına oturtuyor, ellerine tablet veriyor veya akıllı telefonları kullanmalarına izin veriyoruz ama aslında bu şekilde çocukların hayatına çok büyük bir darbe vuruyoruz.

Televizyonu Kapat Yaşamı Aç -2

Televizyonu Kapat Yaşamı Aç -2

Teknolojinin ve internetin yaygınlaştığı bir dünyada elbette çocukları bundan uzak tutmamız pek mümkün değil. Çocuklarımız böylesine kalabalık ve denetimi pek mümkün olmayan bir dünyanın içine girerken bizler onların bu dünyada yanında yol göstericisi olmak zorundayız. Her şeyden önce onlara bu mecraları doğru bir şekilde aktarmak ve kullanımlarını doğru şekilde yönlendirmeliyiz. Sırf oyalansınlar diye ellerine bu tür cihazları verip tamamen kendi hallerine bırakmamalıyız. Bir destekçi olarak her an sizler ile paylaşıma açık olmalarını sağlayın. Sizler onların virüs programı ya da program denetleyicisi değilsiniz öylede olmayın.

Televizyon, diğer teknolojik aletlerden daha kolay elde edilen ve ilk çıktığı günden beri evimizin başköşesinde yer alan bir araç. Hatta öyle önemli ki oturma odasının düzeni televizyona göre ayarlanır. Televizyon bizim dış dünyaya açılan bir penceremiz doğru ama bu kadar önem vermememiz hayatımızın bu kadar içerisinde bulundurmamamız gereken bir icat aslında. Amaç ile doğru orantılı olarak kullanıldığında sizlerin günlük yorgunluğunuzu alabilir veya aile ortamında izleyebileceğiniz bir program ile eğlenceli birkaç saat geçirmemizi sağlayabilir. Gün sonunda aile bireylerinin iletişime geçmesi için akşam yemeği kadar iyi bir fırsat olamaz ama bu fırsatı yemek sırasında açık olan televizyon engellemektedir. Bizler geleceğimizin inşası olan çocuklarımızın yarınları için bugünden temelleri atmalıyız. 23 Nisan ile 29 Nisan tarihleri arasında televizyonunuzu kapatıp çocuklarınız ile yaşamı açmanızı dileriz.

Televizyonu Kapat Yaşamı Aç -3

Televizyonu Kapat Yaşamı Aç -3

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun!

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir