TONY PETROCELLI NAM’I DİĞER AVUKAT PETROCELLİ

1970’lerin sonlarında tek kanallı televizyon döneminde TRT ‘de insanları ekran başına kilitleyen bir dizi bulunmaktaydı “Avukat Petrocelli” Keskin zekası ile herkesi büyüleyen ve o dönemde bir çok çocuğun Türkiye de meslek seçimine de etkisi olan bu dizi ve karakteri ile az bilinen bazı bilgileri sizler ile paylaşalım.
Öncelikle Bay Tony gerçek hayatında bir avukattır ve kendi yazdığı senaryoyu Kendisi oynamak şartı ile NBC televizyon kanalı ile anlaşmıştır ve büyük başarılara ulaşmıştır. Kendi yaşadığı tecrübeleri biraz da teatral yeteneğini ekleyerek oluşturduğu bu senaryolar ile milyonların beğenisini kazanan bu İtalyan asıllı senarist ,oyuncu ve avukatımızın Ankara Hukuk fakültesi mezunu olduğu Amerika ya göçmeden önce kısa bir süre Ankara da da avukatlık mesleğini icra etiğini bilgisini paylaşalım . Gelin bu hukuk ve sanat aşkının nasıl oluştuğunu birlikte inceleyelim.

Asıl adı Antonia Petrocelli İtalyan asıllı bir Türk Vatandaşıdır. 1947 İstanbul / Galata doğumludur. Küçük yaşta babasını bir trafik kazasında kaybetmesi sonrasın da geçim derdi sıkıntısı yaşamaları nedeni ile başvurdukları İtalyan konsolosluğunda annesinin çalışmaya başlaması ile Ankara ya taşınmışlardır.
Küçük yaşlar dan itibaren çalışmaya başlayan Antonio tiyatroya lise yıllarında merak duymaya başlaması sonucunda Ankara Sanat Tiyatrosunda küçük rollerde oynamaya başlamıştır. TRT ‘de Arkası Yarın ve Mikrofonda tiyatro kuşaklarında Radyo severler ile buluşan Antonia burada roller almaya başlamıştır. Okumakta olduğu Ankara Hukuk Fakültesinde derslerine biraz daha ağırlık vererek 1973 yılında mezun olmuştur.

Annesinin emekliye ayrılması ile birlikte Amerika ya akrabalarının yanlarına yerleşen Antonio Harvard üniversitesinde ceza hukuku üstüne yüksek lisansını tamamlayıp sevgili eşi ile evlendi ve Amerikan vatandaşlığına geçti. İsmi de Antonio dan Tony bu şekilde geçiş yapmıştır. Yerleşmiş oldukları Teksas da bir süre avukatlık görevini sürdüren Bay Tony geçmişten gelen tiyatro aşkı ile mesleğini yaparken yazmış olduğu senaryolar ile NBC ile anlaşıp beyaz perdeye geçiş yapmıştır İngilizce ve İtalyanca, Türkçe yi çok iyi bilen Tony petrocelli krakteri.

Senaryosunu Sidney J. Furie yazdığı nbc dizisinde Petrocelli krakterini Barry Newman canlandırmıştır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir