Türkiye’nin Mata Hari’si Emine Adalet Pee

Türkiye’nin Mata Hari’si Emine Adalet Pee

Emine Adalet Pee

Türkiye’nin Mata Hari’si Emine Adalet Pee; 1910 İstanbul doğumlu Emine Hanım ünlü bir dansöz, oyuncu ve ajandır. Evet ajan. Hayatı boyunca artist olma hayali kurmuş bir gençken daha 14 yaşlarında bu hayali uğruna ticaret mektebini terk edip hayallerinin peşinden gitmek için uğraşmış. 15 yaşında Atatürk karşısında sanatını icra etme fırsatı yakalamış. Atatürk, kendisine “muhakkak sanatını yurt dışında da icra et” diyerek bu yeteneğinin dünyaya açılması gerektiğini ifade etmiş.

matahari 300 500. (1)

Hitler’in Teklifi

Emine Hanım uzaktan akrabaları olan Harry Pee ile evlenerek Almanya’ya gider. Filmler de oynar ve gazinolar da dans eder. Sanatını burada da icra eden Emine Hanım kısa sürede Almanların ilgi odağı olur. Yazar Kemal Özdemir’in kaleme aldığı “Oryantal Göbek Dansı” adlı kitapta; bir gece 2 Nazi askeri tarafından Emine Hanım, Hitler subayı olan Goebbels’in malikanesine götürülür. Goebbels, kendisine Almanlar için casusluk yapmasını teklif eder. Amerika’ya giderek Türk dansöz kimliği ile bilgi toplanmasını ister. Emine Hanım teklifi düşünmek istediğini söyleyerek malikaneden ayrılır. O yıllarda zaten Türk Milli İstihbarat Ajanı olarak görev yapmaktadır ve gizli olan bu görev dans ve tiyatro arkasında iyi bir şekilde kamufle edilmektedir.

Almalar Paris’i İşgal Edecek

Hitlerin yaveri Freglayr ile bir Viyana yolculuğunda sohbet etme şansı bulan Emine Hanım Fransa’yı işgal edeceklerini tüm ayrıntıları ile öğrenir ve dönemin Başkonsolosu Cevdet Bey’i arayarak Hitler’in planını aktarır. Önce bu bilgi Cevdet Bey tarafından kabul görmez. Çünkü böyle bir strateji beklendik bir durum değildir. Ama ısrarla bilginin gerçek olduğunu ifade eder. Nitekim Cevdet Bey ikna olur. Acilen durumu Türkiye’ye bildirir. Böylece Fransa’da yer alan Türk vatandaşlarının işgalden önce vatana sevk işlemleri yapılır.

matahari 300 500. (2)

Hayatının İkinci Dönemi

1942 yılında kocası Harry Pee’yi kaybeden Emine Hanım ülkeye geri döner. Yeşilçam filmlerinde oynamaya başlar. “Uçuruma Doğru”, “Yanık Kaval”, ”Akdeniz Korsanları” ve “Deniz Kızı” filmleri oynadığı filmlerden bazıları. Dönemin ünlü gazinolarında da sahne almış. 1985 yılında Darülaceze’de kimsesiz bir şekilde hayata gözlerini yummuştur.

Mekanın Dijital Hafızası: Adli Mimari Konulu blog yazımız için tıklayınız.

Türkiye’nin Mata Hari’si Emine Adalet Pee

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir