Uzaktan Savunma ve İfade SEGBİS Nedir

Uzaktan Savunma ve İfade: SEGBİS Nedir

SEGBİS kelimesinin açılımı tam olarak Ses ve Görüntü Bilişim Sistemidir. SEGBİS kavramını adli kurumlar oldukça sık olarak kullanmaktadır. SEGBİS sistemi ile adli kurumlar binlerce kilometre uzaktaki bir şahsın savunmasını ya da ifadesini rahatlıkla alabilmektedir.

SEGBİS yöntemi ile ifade verecek olan kişi bulunduğu adliye de küçük bir odaya getirilir odanın içerisinde ifadeye katılacak olan Savcı ya da hâkim, zabıt kâtibi, avukat ve gerekli görülmesi halinde kolluk kuvveti bulunur. Küçük odada bulunan televizyondan başka bir SEGBİS odasında bulunan Savcı ya da hâkim ve Zabıt katibinin olduğunu görülecektir. Televizyon üzerinden canlı chat yapıyor hissi ile size dosya ile ilgili sorular sorularak sizden cevap istenecektir.  Yapılan tüm görüşmelerin ses ve görüntü kaydı yapılır ayrıca yazılı olarak da ifade alınarak dosyaya eklenecektir.

SEGBİS Nedir – SEGBİS’in Temel Amacı Nedir?

SEGBİS’in Temel Amacı Nedir
SEGBİS’in Temel Amacı Nedir

SEGBİS uygulaması ile erişilmek istenen temel amaç yine iş bu yönetmeliğin birinci maddesinde “Bu Yönetmeliğin amacı, soruşturma ve kovuşturma aşamasında Cumhuriyet savcısı, hâkim veya mahkemece dinlenilmesine gerek görülen kişilerin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi kullanılarak dinlenilmesi, kayda alınması, saklanması ile bunun için gerekli teknik altyapının kurulmasına ilişkin esas ve usulleri düzenlemektir.” denilmek suretiyle tanımlanmıştır.

SEGBİS dışında önümüzdeki yıllarda hukuk alanında beklenen yenilikleri incelemek için Hukuk Teknolojileri İçin Önümüzdeki 10 Yıl İçerisinde Beklenen Gelişmeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

SEGBİS Yöntemi ile Kimlerin İfadesi Alınır?

SEGBİS Yöntemi ile Kimlerin İfadesi Alınır
SEGBİS Yöntemi ile Kimlerin İfadesi Alınır
  • Ceza infaz kurumunda bulunanlar
  • Yargı çevresi dışında bulunanlar
  • Yakalama halinde
  • Tedavi altında bulunan hastalar
  • Haklı mazereti bulunanlar

Günümüzde SEGBİS kullanımı ile ilgili dava örnekleri:

  • Ordu’da balerin Ceren Özdemir’i bıçaklayarak öldüren katil zanlısı Özgür Arduç, tutuklu bulunduğu Van Yüksek Güvenlik Ceza İnfaza Kurumu’ndan, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldığı duruşmada ifade vermiştir.
  • Kırıkkale’de eski eşi Emine Bulut’u, 10 yaşındaki kızının gözü önünde bıçaklayarak öldüren Fedai Varan’ın yargılandığı davada duruşmaya Emine Bulut’un kızı başka bir odadan Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanmıştır. 10 yaşındaki bir çocuğun psikolojik olarak daha fazla yıpranmaması için SEGBİS uygulaması kullanılmasının önemli bir örneği olmuştur.

SEGBİS uygulaması ülkemizde 20 Eylül 2011’de Resmî Gazetede yayınlanmış olan yönetmelikle kullanılmaya başlanmıştır. 

Kaynak – 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir