Güncelleme

Yazılımlarınız Neden Güncel Olmalıdır

Güncelleştirme (update); yazılım geliştiricileri ve kullanıcılar tarafından belirlenen sorunlara yönelik düzeltme içeren yazılım dosyalarıdır. 

Dünya üzerinde kullanılan tüm yazılımlar; kullanım hizmetine sunulduktan sonra yazılımcılar tarafından yeni özellikler eklenerek, güvenlik tehditlerine, risklerine karşı önlem alıp hataları gidermek için sürekli güncellemeler geliştirirler. Bu güncelleştirme hizmetlerinden yararlanarak yazılımların yeni eklenen versiyonlarını kullanabilir aynı zamanda da dış tehditlere karşı yazılımlarınızı kısmi olarak koruma altına almış olursunuz. Bilgisayar, telefon, tablet yani günlük hayatta kullandığımız birçok yazılım kullanan hizmetlerin bu uyarıları göstermelerinde bir neden var. Peki biz yazılımlarımızı güncelleme işlemi yapmazsak ne gibi zararlara maruz kalırız!

Güncelleştirme işlemlerini gerçekleştirmeyen tüm yazılımlar; kişisel bilgileriniz ele geçirilmesinden tutunda, yedekleme için farklı bir kayıt yeri oluşturulmadıysa bilgileriniz çalınması, sisteminize izinsizce giriş yaparak kişilerin bilgilerinizi kullanabilme imkânı olabileceğinden hakkınızda birçok problem teşkil edecek sorunlara yol açması gibi sizi birçok riskle karşı karşıya bırakacaktır.

Sistemlerinizde yer alan virüs tarama programlarınız, yazılımlarınızı koruyabilmek adına tek başına yeterli bir çözüm değildir. Dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan biri de kullanılan tüm yazılımların güncel tutulmasıdır. Bu güncelleştirmeleri gerçekleştirebileceğiniz adımlara göz atalım.

Windows Güncelleştirmeleri

Windows 10 son olarak; Ekim ayında 20H2 güncellemesini kullanıma sundu. Bu yeni güncelleştirme ile Windows 10 ekran yenileme, hız ayarlarına ayrı bir boyut kazandırmış oldu.

Gelişmiş görüntü ayarları menüsünde ekran yenileme hızını ayarlamanızı sağlayarak fazla göz yormayan ekran tasarım görselleriyle göz dolduracak.

Güncelleme işlemini yapabilmek için: Ayarlar / Güncelleme ve Güvenlik / Windows Güncellemesi ayarları adımlarını uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Güncelleme – 1

Virüs Programları Kullanımı

Kullanıcının izni veya izni dışında bilgisi olmadan kullanıcı dosyalarının, işletim sistemlerinin gizliliğini, bütünlüğünü, erişilebilirliğini bozan tehdit eden kod parçalarına virüs denir. Virüsler; bilgisayara indirilen hemen hemen her türlü dosya vb. aracılığıyla, e-posta aracılığıyla, harici olarak bilgisayarlara, tabletlere takılan ürünlerle bulaşabilir. Bunları önlemek adına, mutlaka işletim sistemi kullandığınız her türlü cihaza lisanslı virüs programları kurmanız gerekmektedir.

Güncelleme – 2

Windows Güvenlik Duvarı

Yetkisiz işlemlere karşı korunmanıza yardımcı olan bir yöntemdir. İzinleri; yeşil renkte aktif konuma getirerek bu işlemi sağlayabilirsiniz. Windows açılışından itibaren cihazınız etkin şekilde korunur. Kötü amaçlı yazılımları devamlı olarak tarama işlemlerini gerçekleştirir. Bu uyguladığınız işlem adımı güncelleştirmeleri otomatik olarak almanızı sağlar.

Güncelleme işlemini yapabilmek için: Ayarlar / Güncelleme ve Güvenlik / Windows Güvenliği / Güvenlik Duvarı ve Ağ Koruması adımlarını uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz.

MicroDestek Ürünleri Ağustos 2019 Güncellemeleri merak ediyorsanız tıklayabilirsiniz.

Güncelleme – 3
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir