“HOCALARIN HOCASI” Prof.Dr. Baki Kuru

“HOCALARIN HOCASI” Prof.Dr. Baki Kuru

1928 yılında Bolu’nun Akçakoca ilçesinde dünyaya gelmiştir. Akçakoca Merkez İlkokulu’nda ilkokul (1940), Kastamonu Lisesi’nde ortaokul (1943), Bolu Orman Okulu’nda ise lise eğitimini (1946) tamamlamıştır. İl olarak Orman Genel Müdürlüğü taşra teşkilatında 4 yıl, orman bölge şefi olarak görev yaptı. Daha sonra bir yıl kadar Diyarbakır ve Yozgat Liselerinde, okul dışından lise bitirme ve olgunluk sınavlarını verdi. 1951 yılında harita teknik memuru olarak Toprak ve İskan Genel Müdürlüğü teşkilatında göreve başladı. 1955’e kadar görevine devam ederken Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki eğitimine devam etti. Hukuk Fakültesini birincilikle tamamladı.

Alman hükümeti tarafından sağlanan burs ile 1958’te Münster Üniversitesinde “Hukuk Doktoru” unvanını aldı. Hemen sonrasında Ankara Hukuk Fakültesinde hukuk tarihi asistanı olarak göreve başladı. Nizasız Kaza konusundaki tezi ile doçent (1960) sonrasında profesör (1966) oldu. 1983’te kendi isteği ile emekliye ayrıldı. Bu tarihten itibaren, bilimsel çalışmalar yaptı ve kitaplarını yeniledi. Akademiye onlarca kitap, makale ve tercüme çalışmaları armağan etti. Kendisi Münster Üniversitesi tarafından, 2008 yılında “Altın Doktora” ödülüne layık görülmüştür.

Prof. Dr. Baki Kuru 1 Aralık 2022 tarihinde vefat etti. Vefatını tüm hukuk camiası üzüntüyle karşıladı. Nitekim vefat haberinin hemen ardından peş peşe, haberler ve açıklamalar geldi. Tüm başlıklar kendisine övgü ile başladı. “HOCALARIN HOCASI” da bu başlıklardan bir tanesidir. Açıklamalardan bazıları:
Türkiye Barolar Birliği resmi Twitter Sayfasında – “İcra İflas Hukuku ve Medeni Usul Hukuku alanlarında her avukatın, her hukukçunun ufkunu açan unutulmaz eserlere imza atan, “Bir hukukçunun erişebileceği en yüksek mertebe avukatlıktır” sözleri kulaklarımızdan silinmeyecek Hocamıza rahmet, yargı camiamıza başsağlığı dileriz.”

Ankara Barosu resmin web sitesinde – “Hukuk alanında yaptığı değerli çalışmalar ve eserleri ile yolumuzu aydınlatan, hocaların hocası Prof. Dr. Baki Kuru’nun vefatını üzülerek öğrendik. Hocamıza Allah’tan rahmet, ailesine ve tüm hukuk camiasına başsağlığı dileriz.”
Adana Barosu – “Prof. Dr. Baki Kuru’nun Vefatının Üzüntüsünü Yaşıyoruz. Her birimizin kitapları ile yetiştiği, Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku’nun en önemli ismi Prof. Dr. Baki Kuru’nun vefatının üzüntüsünü yaşıyoruz. Meslektaşlarımıza rehber olan eserlerin sahibi hocamızın ailesine ve hukuk camiasına baş sağlığı dileriz.”
Kıymetli hocamıza bize rahmet diliyor. Nur içinde yatsın.

“HOCALARIN HOCASI” Prof.Dr. Baki Kuru

Hukukçuların Sosyal Medya Kullanım İstatistikleri adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir