Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü-1

Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü

Mağdur Hakları Daire Başkanlığı ve İspanya Krallığı iş birliği ile yürütülen Ceza Adalet Sisteminde Mağdur Haklarının Güçlendirilmesi Projesi kapsamımda suç mağdurlarının adli süreçte bilgilendirilmesi ve psikolojik destek verilmesi amacıyla 7 pilot ilin adliyesinde kurulan bu merkezlerden ilki Anadolu Adalet Sarayı’nda Nisan ayı tarihinden itibaren faaliyete geçmiş bulunmaktadır.

Müdürlük 4 ana birimden oluşuyor. Bunlardan birincisi Bilgilendirme ve Yönlendirme Bürosu, İkincisi Kırılgan Grup Destek Bürosu, Üçüncüsü Ceza Yargılaması Destek Bürosu ve dördüncüsü Hukuk Yargılaması Destek Bürosu.

Müdürlükler öncelikli olarak cinsel suç mağdurları, çocuklar ve şiddete maruz kalan kadınların ihtiyaçlarını değerlendirecek.

Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü Nedir

Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü-2
Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü-2

Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Bürosu İstanbul, İzmir, Adana, Rize ve Samsun’dan sonra Malatya’da da faaliyete başladı. Pilot illerden biri olan Eskişehir’inde önümüzdeki günlerde faaliyete geçmesi planlanıyor. Müdürlüklerin pilot uygulamaların ardından ülke genelinde yaygınlaştırılması planlanıyor.

Bu uygulama sayesinde mağdurlara yönelik olarak Türkiye’de ilk kez duygusal destek verilmiş olacak. Uygulama sayesinde müdürlükler mağdurlara adli süreç hakkında bilgi verirken adli süreçte yaşayacakları psikolojik travmaları da önlemeyi hedeflemekteler.

Müdürlüklerde bekleme, görüşme ve gözlem odaları bulunmakta olup bu odalarda psikolog pedagog ve sosyal çalışmacıların yanı sıra gerekli tüm adalet personeli hazır bulundurulacak.

Destek Adresi

Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü-3
Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü-3

Mağdur bilgilendirme sitesi http://www.magdur.gov.tr/ adresini ziyaret ederek adliyeye gitmeden de mağduriyetiniz hakkında bilgilendirme alabilirsiniz. Sadece mağdurlar değil bu duruma tanık olan kişilerde bu siteden nasıl bir yol izlemeleri gerektiğinin bilgisine ulaşabilir.

Uygulamanın en önemli detaylarından biri de mağdurun suçlu ile duruşma esnasında bir araya gelmeyecek olması. Yaşadığı korku dolu anları bir daha yaşamayacak ve belki de aynı ortamda bulunmanın verdiği travmaya maruz kalmayacak. Tüm bunların yanı sıra baskı hissederek gerçekleri söylemekten korkmayacak. Sürecin sağlıklı ve doğru ilerlemesi için önemli ve doğru bir uygulama olduğu inancındayım. Pilot illerde çok hızlı bir şekilde kurulup faaliyete başlaması oldukça umut verici. Bu uygulama suçları önlemeyecek ama suçun sonrası yaşanan olumsuzlukların önüne geçecek gibi. Suçların önlenmesi için de böylesi projeler yapılması umuduyla.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir