Aile Arabuluculuk - 1

Aile Arabuluculuk Merkezleri Açılıyor

Son yıllarda boşanma oranları gözle görülür bir şekilde artmış durumda. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2019 yılında 155 bin 47 çift boşanmıştır.

Bu oran bir önceki yıla göre %8 artış göstermiştir.

Bunun sosyolojik ve psikolojik nedenleri bir kenarda dursun, aile bireylerini derinden sarsan ve çoğu zaman uzun bir zamana yayılabilen bu süreçle ilgili yeni adımlar atılmaya başlandı. Çığ gibi büyüyen bu dava sayılarını kısa sürede davasız olarak çözümleyebilmek adına Aile arabuluculuk Merkezleri Adalet bakanlığının ikinci yargı paketine taşınmıştır.

Amerika ve Avrupa’da yaygın olarak kullanılan Aile Arabuluculuk Merkezleri artık ülkemizde de yakın bir zamanda faaliyete geçecek.

Büyük umutlarla kurulan bir yuvanın dağılmasını kimse istemez.

Ancak bir evliliğin sonuna yaklaşılmışsa en az yoran ve yıpratan yöntemler seçilmelidir. Bu noktada Aile arabuluculuk merkezleri önemli bir rol oynayacaktır.

Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül “Kadına şiddet ve kamusal alana giren konular dışında dünya örneklerindeki gibi aile arabuluculuğunu getirmek istiyoruz. Çalışma tamamlanmak üzere. Önce kadın derneklerinin görüşüne sunacağız” dedi.

Aile Arabuluculuk Merkezleri – 2

Aile Arabuluculuk Merkezleri Kuruluş Amacı

Aile Arabuluculuk merkezlerinin kurulmasındaki amaç;

Boşanma aşamasında olan çiftlerin bir mahkeme ortamında olmamasından kaynaklı, birbirlerini dinleyebilecekleri, konuşabilecekleri bir ortamın sağlanmasıdır.

Bu noktada uzlaşmaya varılabileceği de seçenekler arasındadır.

Boşanma kararı veren bireylerin belki de en çok sorduğu konulardan olan nafaka, velayet veya çocuklarla kişisel iletişim süreci gibi konularda uzlaşmanın daha kolay sağlanacağı düşünülmektedir.

Aile Arabuluculuk Merkezleri hâkim kontrolünde ve mahkeme temelli olacaktır. Aile Arabuluculuk Merkezlerinde uzlaşma sağlanan konu ve maddeler hâkimin onayından geçerek karara bağlanacaktır.

Boşanma aşamasına gelen bireylerin ve çocukların yaşadığı duygusal buhran göz önüne alınarak Aile Arabuluculuk Merkezlerinde psikolog ve sosyologlarda yer alacaktır.

Aile Arabuluculuk Merkezleri boşanma aşamasında olan her çifti için geçerli değil. Şöyle ki

Eğer aile içinde bir şiddet söz konusuysa veya kamusal alana giren konular varsa bu aşamada Aile Arabuluculuk Merkezleri hizmet vermemektedir.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün de belirttiği gibi kadın derneklerine danışılarak başlanacak bu süreçte boşanma aşamasındaki bireylere azami fayda ve haklarının en doğru şekilde korunması sağlanması hedeflenmektedir.

Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi 2020 merak ediyorsanız tıklayabilirsiniz.

Aile Arabuluculuk – 3
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir