E Sim - 1

E-Sim Teknolojisi

Günümüzde hepimiz telefon görüşmeleri yapabilmek, kısa mesaj gönderebilmek ve internete erişim sağlayabileceğimiz mobil cihazlara sahibiz. Kullandığımız cihazların hücresel ağlara erişim sağlayabilmesi bunun yanında doğrulama anahtarları ve kimlik numaralarını içeren bir modüle ihtiyaç duyulmaktadır. Bu modül SIM (Subscriber Identity Module) abone kimlik modülüdür. Bu modüller mobil ağa erişmemizi sağlayarak arama yapmamız internet ağına erişim sağlayabilmemiz için mobil servis sağlayıcıya erişim sağlamamıza imkân vermektedir.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan tarafından yapılan açıklamalar çerçevesinde çok yakın bir zamanda Türkiye de hayata geçeceği bilgisini paylaşmıştır. Ocak 2020 itibariyle GSM birliğinden alınan sertifikalarla e-sim teknolojisi üreten 4 ülkeden biri olmamız sağlanmıştır. Tamamen Türk mühendisler tarafından hazırlanacak olan yeni e-sim teknolojisini hayata geçiren ilk ülkeler arasında olmamız hedeflenmektedir.

Embedded sim (e-sim) yani yerleştirilmiş sim fiziksel sim karta ihtiyaç duymadan, doğrudan bir aygıta gömülü olan ve programlanabilen entegre devre yüzeyidir. Sim kart özelliklerinin uzaktan kullanılmasını sağlayan sistem GSMA (Groupe Speciale Mobile Association) tarafından piyasaya sunulmuştur.  Hizmet aldığınız operatör tarafından desteklenmesi ve etkinleştirilmesi gereken bir teknolojidir.

Sim kartın fiziksel olarak gerek duyulmadığından e-sim kullanan cihazlarda sim kart yuvası ihtiyacının da otomatik olarak ortadan kaldıracaktır. E-sim teknolojisi tüketiciler içinde fiyat avantajı sağlanması beklenmektedir. Cihazda gömülü olarak çalışan e-sim teknolojisinden faydalanarak hizmet alırken, operatör değişikliği yaparken gsm şirkete girmek ya da yeni fiziksel sim kart ihtiyacı olmadığından herhangi bir yere gitmeden sadece cihazlarından yeni operatör ayarlarını cihazlarına uygulayarak operatör değişikliği sağlayabileceklerdir. Google ve Apple yeni piyasaya sunduğu cihazlarda e-sim teknolojisine yer vermeye başlamıştır.

E Sim – 2

E-Sim Kullanım Avantajları

*E-sim yoğun nem titreşim darbe gibi durumlardan fiziksel sim kart gibi etkilenmemektedir.

*E-sim stok tutma, üretim, dağıtım süreçleri çok daha kolay olarak yapılabilecektir.

*E-sim uzaktan abonelik ve profil yükleme işlemleri gerçekleştirilebilecek.

*Fiziksel olarak sim kart üretilmeyeceğinden çevreye ve doğaya zarar vermeyecektir.

*Akıllı cihazlarda sim yuvası gibi alanların kullanılmasına gerek kalmayacağı için farklı bileşenler için yer sağlayacak.

*Birden fazla abonelik tek bir e-sim üzerine tanımlanabileceğinden kolaylık sağlayacaktır.

*Yurtdışında kullanım ihtiyacı olan aboneler farklı hizmet sağlayıcılardan sim kart değiştirmeden sadece uzaktan profil tanımlatarak kolayca hizmet alabilecekler.

Enigma Makinesi ve Alan Turing merak ediyorsanız tıklayabilirsiniz.

E Sim – 3
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir