ALFA JENERASYONU VE AVUKATLIK

ALFA JENERASYONU VE AVUKATLIK

Alfa Kuşağı; 2010 yılından sonra doğan kişileri kapsayan ve insanlarla olduğu kadar yapay zeka ve robotlarla etkileşime girerek büyüyecek olan nesli ifade etmektedir. Yirmi yıl içerisinde bu kuşak;yeni hukuk öğrencileri ve yeni yüzlü meslektaşları ile bugün gördüğümüzden daha farklı bir hukuk endüstrisine başkanlık edecekler. Alfa kuşağının bir resmi şu anda bulanık olsa bile, etkilerini yansıtmakta. Şimdiye kadarki en iyi eğitimli nesil olacaklar ve bu doğrultuda büyüyecekler. Alfa jenerasyonu teknoloji ile en çok iç içe olan kuşaktır. Geçtiğimiz yüzyıldaki herhangi bir neslin bir kısmını veya tamamını harcama olasılığının daha yüksek olduğu bir jenerasyon olma yolunda ilerlemektedir. Alfalar, diğer kuşaklara göre teknolojinin tam merkezinde yer almaktadır. 2024 yılında iseAlfa neslinin sonuncusu doğacak; doğum yılları 2025 ile 2039 arasında olacak olan Beta Neslinin yolunu açacaktır.

Alfa Kuşağı

Önceden hepimiz aynı kurallara göre oynadığımız için, hangi kuşakta olduğunuzun önemli olmadığı bir zaman vardı. Bununla birlikte; internetin ve teknolojinin ortaya çıkmasıyla, sadece kurallar değişmekle kalmadı, aynı zamanda kuşaksal manzara da değişti. Gelecekte hukuk mesleğinin neye benzeyeceğine dair bir fikir edinmek için, öncelikle bu yeni nesil avukatları oluştururken Y kuşağını incelemeliyiz. Öyleyse, Y kuşağının temel değerlerini anlamak önemli olacaktır; bu, yalnızca birkaç olumsuz klişeyi çürütmeye yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda avukat grubunun potansiyel olarak yasal organizasyonlarımıza nasıl liderlik edeceğine dair kuşbakışı bir görünüm sağlayacaktır. Y kuşağı avukatları; kendilerinden önceki diğer nesil avukatlar gibi, yüksek stresli bir ortamda başarılı olmaları istenir. Ardından gelen Z kuşağı, X ve Y’den farklı karakteristik özelliklere sahiptir.

Alfa Jenerasyon Çalışma Yöntemi

 Z kuşağı, birkaç yıl içerisinde üniversiteden mezun olup iş hayatına atılacaktır. Diğer kuşaklardan farklı beklentilere ve öğrenme biçimine sahip olduklarından iş hayatının dinamiklerini değiştirebilecek bir rol üstlenecektir. Alfa nesli ise diğer tüm kuşaklarla karşılaştırıldığında en materyalist ve teknoloji odaklı jenerasyon olacaktır. Daha genç yaşlarda teknolojiyle etkileşime giren Alfa’lar, diğer nesillere göre daha az konuşacak ve gerekmedikçe fiziksel buluşmalardan kaçınacaktır.

Gelecekte Hukuk Alanında Yaşanması Olası Gelişmeler

Teknolojinin gelişmesi ve kuşakların değişmesi ile paralel olarak avukatlık mesleği ve hukuk alanında dönüşümler kaçınılmazdır.

Sonuç olarak, kuşakları şekillendiren koşulların değişmesi sebebi ile kuşaklar arası farklılıkların oluşması kaçınılmazdır. Bugün gelen her nesil benzersiz bir şey sunmaktadır. Değişen her kuşak ile birlikte iş hayatına olan tutum ve bakış açısı da değişmektedir. Gelecek dönemlerde avukatlık ile birlikte her meslek dalının işleyişinde köklü değişiklikler olabileceği daha şimdiden öngörülmektedir.

2020’in Hukuki Alanda Teknoloji İstatistikleri konulu blog yazımız için tıklayınız.

ALFA JENERASYONU VE AVUKATLIK

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir