Amerika’da Mülakatlar Artık Daha Şeffaf

Amerika’da Mülakatlar Artık Daha Şeffaf

İş görüşmesine çağırıldığımızda yaşanılan panik ve aynı zamanda mutluluk duygusunu herkes yaşamıştır. Çünkü size ayrılan zamanda kendinizi en iyi şekilde tanıtmak ve maksimum seviyede dikkatli olmanız gerektiğini bilirsiniz. En ufak bir hata ile belki de üstünüz çizilip başka bir adayla devam edilecektir.

Konuyla ilgili birçok bilgiye ulaşmış. Hatta bunların bazılarında maaş beklentisi size sorulduğunda “belirli bir aralıkta” söylenmesi gerektiğini bile okumuş olabilirsiniz. Doğrusu herkes çalışırken birinci amaç olarak para kazanmayı hedefler. İş görüşmesinde bu konunun muğlakta kalması, ikinci plana atılması veya aday için sormaması gereken bir nokta olması iş verenlerinin elinin ne kadar kuvvetli olduğunu gösterir. Covid sonrası çalışma koşullarında değişiklikler kaçınılmazdı. Birçok insan evden çalışmaya ve esnek çalışma saatleri benimsemeye başladı. Hatta Belçika’da çalışma günleri haftada 4 güne indirilmesini devrim niteliğinde değerlendirebiliriz. Yakın bir zamanda artık zincirler kırıldığını görüyoruz.

Maaş Aralığı Yayınlama Zorunluluğu

Nisan 2022 itibariyle New York’taki işverenlerin, terfiler ve transferler de dahil olmak üzere sahip oldukları her açık pozisyon için; maaş aralığını yayınlamaları zorunlu kılınıyor. Şu anda ABD’de ödeme şeffaflığıyla ilgili yasaları olan 17 eyalet var. Genel olarak bu yasalar; çalışanların işverenlerinden herhangi bir korkusu olmadan ücretlerini özgürce sormalarına ve müzakere etmelerine olanak sağlıyor. Bunun dışında 1 Ocak 2023′te yürürlüğe girecek olan yasaya göre; California’da 15 veya daha fazla çalışanı olan yaklaşık 200.000 şirketin eyalette yapılacak işler için vereceği ilanlarda; ücret aralıklarını açıklama zorunluluğu geliyor. California’nın 19 milyon çalışana ve Apple, Disney, Google, Meta gibi dünyanın en etkili şirketlerinden bazılarına ev sahipliği yaptığını düşünürsek; bu kanunun etkisi büyük olacak. Kanun destekçileri; bu değişikliğin ırk ve cinsiyet ücret farklarını kapatmaya yardımcı olmak için ileriye doğru atılmış büyük bir adım olduğunu söylüyor.

ABD’nin başka yerlerinde de benzer yasalar var;

Colorado’nun Eşit İşe Eşit Ücret yasası Ocak 2021′de yürürlüğe girdi. İşverenlerin tüm iş ilanlarında maaş aralığını açıklamasını gerektiriyor. İlk veriler; iş ilanlarındaki düşüşe rağmen, değişikliğin daha fazla insanın eyalette iş bulmasına yol açtığını göstermekte. Nevada’da işverenler; başvuru sahibi talep etmemiş olsa bile, ilk görüşmeden sonra başvuru sahiplerine maaş aralığını otomatik olarak sağlamalıdır. Connecticut’taki işverenler, başvuru sahibi isterse veya işveren bir teklifte bulunursa maaş aralığını belirtmelidir. Washington’da ise işverenler; bir iş için bir teklifte bulunduktan sonra ve aday bunu isterse, o iş için asgari ve azami ücret aralığını sağlamak zorundadır.

Sizce maaş aralıklarının iş görüşmesinde şeffaf olmasının artı ve eksileri nelerdir?

Amerika’da Mülakatlar Artık Daha Şeffaf

Amerika’da Avukat Maaşları adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir