Dosya Ana Türü Ekle – Düzenle

Dosya Ana Türü Ekle – Düzenle

KolayOfis programınıza yeni bir dosya ana türü eklemek veya var olan bir ana türünü düzenlemek istiyorsanız bu alt menüyü kullanmanız gerekiyor. Dosya İşlemleri menüsü altında yer alan bu menünün nasıl kullanıldığına dair bilgi ve yeni güncellememiz ile bu alana eklenen özellikler hakkında sizlere bilgi veriyor olacağız. Ayrıca yazımızın sonunda yer alan linkten kullanımına ait videoyu izleyebilirsiniz.

Yeni Ana Tür Ekle

Mevcut ana türlerin dışında yeni bir dosya ana türü eklemenizi sağlar. Açılan pencereden tür adı ve kodu girmeniz gerekir. Kodu türünüz ismine uygun vermeniz önerilir. Ör: Hukuk türü için H

Tüm Özellikleri ile Aynı Yap

Listeden seçeneğiz bir dosya ana türü ile başka bir ana türün özelliklerini aynı yapabilmenizi sağlar.

Zorunlu Alanları ile Aynı Yap

Listeden seçeneğiz bir dosya ana türü ile başka bir ana türün; dosya açılışında zorunlu olan alanları aynı yapabilmeniz sağlar. Zorunlu alanlar dosyanızı açarken veri girişi yapmadan dosya eklemenize izin vermemeyi sağlar.

Kayıt Defteri Alanları ile Aynı Yap

Listeden seçeneğiz bir dosya ana türü ile başka bir ana türün; dosya içerisinde yer alan kayıt defteri alanlarını aynı yapabilmeniz sağlar. Kayıt defteri alanı kullanıcılarınız dosya içerisinde hangi işlemleri yaptıklarını kayıt altına alındığı alandır.

Bilgi Kutucukları ile Aynı Yap

Listeden seçeneğiz bir dosya ana türü ile başka bir ana türün; bilgi kutucuklarını aynı yapabilmeniz sağlar. Dosya açarken veya güncellerken alanlar hakkında kullanıcıya belirlediğiniz bilgiyi veren kutucuklardır.

Bu yukarıda saydığımız özellikler dışında bir yeni özelliğimiz daha var ve bu özellik için kurum ayarlarında 233 nolu ayarı açmanız gerekiyor.

Kurum Ayarı 233

Güvenlik menüsü altında yer alan Kurum Ayarları menüsünden İşlem No:233 olan ayarı Evet yapmanız durumunda; dosya ana türüne göre kolayofis kullanıcı gruplarından hangi grubun o türe ait dosyaları görüp göremeyeceğini belirleyebilirsiniz. 233 nolu ayarı Evet yaptıktan sonra Dosya İşlemleri menüsünden Dosya Türü Ekle – Düzenle alt menüsüne girin ve hangi türde işlem yapacaksanız düzenle simgesine tıklayın. Açılan pencerede Görüntülenebilecek Gruplar alanından hangi grubun o ana türe ait dosyaları görmesini istiyorsanız o grubunun isminin solunda yer alan kutucuğu tikleyip diğer grupları boş bırakın ve Güncelle ifadesine tıklayın.

Dosya Ana Türü Ekle – Düzenle

KolayOfis Kurumsal Paket Kurum Ayarı 232 adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir