Amerika’nın Güçlü Kadın Avukatları

Dünyada kadınlar aktif iş hayatına uyum sağladıkça, artık dış görünüşleri veya evdeki beceri seviyeleriyle değil başarılarıyla anılır oldular.

Bu yazımızda başarılı ve güçlü kadın avukatları listeliyor olacağız. Eminim ki liste dışında kalan onlarca başarılı kadın avukatta olacaktır.

Bundan dolayı listelenen başarılı kadın avukatların tüm diğer güçlü ve başarılı kadın avukatlara sembol niteliğinde olacağına inanıyoruz.

1 – Ruth Bader Ginsburg

Ruth Bader Ginsburg
Ruth Bader Ginsburg

Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesinde görev yapan iki kadın avukattan biri olan Ruth’un hukuk kariyeri bir hayli dikkat çekicidir.

Harvard Hukuk fakültesini kazandıktan sonra akademik yaşantısını Columbia Hukuk Fakültesinde devam etmiştir.

Kariyerinin önemli bir bölümünü Ginsburg’ta kadın hakları savunucusu olarak geçirmiştir.

1970’lerde gönüllü olarak başladığı Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nde çeşitli başarılara imza atmıştır.

1980 ‘de Başkan atamasıyla Columbia Circuit Bölgesi Temyiz Mahkemesinde kariyerine devam etmiştir.

1993 yılında Bill Clinton tarafından Yüksek Mahkemeye atanmıştır.

2 – Hillary Rodham Clinton

Hillary Rodham Clinton
Hillary Rodham Clinton

Hillary bizler için çok tanıdık birisim belki Bill Clinton’un aldatılan eşi veya Trump’ın önünde başarı sağlayamayan bir başkan adayı olarak hatırlıyoruz kendisini.

Ancak kariyerine kısaca göz gezdirdiğimizde; Yale Hukuk Fakültesi mezunudur. Kariyerine maddi anlamda büyük getiri sağlayacak davalar yerine, Çocuk Savunma Fonunda çalışmayı tercih etti. Kariyerindeki en büyük başarısı belki de çalıştığı kongre aracılığıyla Çocuk Sağlık Sigortası’nın ülkesinde 8 milyon çocuğa ücretsiz sağlık sigortası yapılmasıdır.

3 – Sandra Day O’Connor

Sandra Day O'Connor
Sandra Day O’Connor

Sandra, Birleşik Devletler Yüksek Mahkemesi’nin ilk kadın yargıcı olarak tarihe geçmiştir. Stanford Hukuk Fakültesi mezunudur. Stanford Hukuk Dergisi’nde yazı işleri müdürü olarak görev yaptı.

Bush ve V.Gore seçimi hukuka taşınmış sıradan olmayan bir davaydı. Sandra; “değişken oy “kavramını ortaya atmış ve Amerikan seçim sistemine yön vermiştir.

4 – Sonya Sotomayor

Sonya Sotomayor
Sonya Sotomayor

Amerika’da ilk İspanyol asıllı Yüksek Mahkeme Yargıcı’dır.1979 yılında Yale Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Sonraki dört yıl boyunca New York bölge savcı yardımcısı olarak görev yapmıştır. Başkan Obama tarafından Yüksek Mahkeme yargıcı olarak aday gösterilmiş ve 68 oyla bu göreve seçilmiştir. Görev yaptığı süre boyunca mahkemenin en liberal seslerinden biri olmuştur.

5-Elizabeth Warren

Elizabeth Warren
Elizabeth Warren

Elizabeth başarıları ve iddialı duruşuyla ülkesinde dikkat çeken avukatların başında gelmektedir. Kendisinin Texas Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Pennsylvania Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Harvard Hukuk Fakültesi’nde hukuk profesörü olarak görev yapması bile başlı başına bir başarıyken ayrıca bu görevlerinden sonra Amerika Massachusetts’te kıdemli ABD Senatörü görevini de 2013 yılından beri sürdürmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın hakimlerini de merak ediyorsanız lütfen tıklayınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir