Andrea Bocelli - 1

Andrea Bocelli

22 Eylül 1958 yılında İtalyan’da çiftçilik yapan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Doktorlar daha Bocelli dünyaya gelmeden ebeveynlerine büyük bir olasılıkla çocuklarının engelli doğacağını ve geç olmadan aldırmalarını önermişlerdir. Bocelli’nin doğduğunda görme ile ilgili sorunlarının olduğu açıkmış ve kısa süre sonra doktorlar kendisine Konjenital Glokom teşhisi koymuştur. Bocelli 6 yaşında müzikle ilgilenmeye başlaması ile ailesi kendisine piyano dersleri aldırmıştır. Müzik eğitimine flüt, saksafon, trampet, trombon, gitar ve davul ile devam etmiştir. Bocelli bir gün futbol oynarken kafasını çarpmış ve beyin kanaması geçirmiştir. Bu kaza sonrası 12 yaşında tamamen görme yetisini kaybetmiştir. Doktorlar Bocelli’ye Travmatik Globom teşhisi koymuştur. Glokom (Göz Tansiyonu) olarak tanımlanmaktadır. Doktorlar Bocelli’nin tedavisinde son çare olarak sülüklere başvurmuştur. Bu tedavi sonrası maalesef Bocelli tamamen görme yetisini kaybetmiştir. Bocelli 14 yaşında bir müzik yarışmasına girmiş ve kazanmıştır. 1980 yılında lise eğitimini tamamlayan Bocelli hukuk eğitimini Pisa Üniversitesi’nde almıştır. Üniversite yıllarında para kazanmak için akşamları piyano barlarında çalmıştır. Bocelli fakültenden mezun olduktan sonra mahkemeye savunma avukatı olarak atanmıştır ve bir yıl görevini icra etmiştir.

Hukuk fakültesi mezunu dünyaca ünlü diğer isimleri merak ediyorsanız tıklayabilirsiniz.

1992 yılında İtalyan rock yıldızı Zucchero, yine İtalyan tenor Pavarotti’ye “Miserere” şarkısının bir demo kasetini yapmak için tenorlardan seçmeler yapmıştır. Pavarotti bu seçmeleri dinledikten sonra Zucchero yerine Bocelli’yi çağırmıştır. Bu keşif sonrası Bocelli izleyen yıllarda birçok ödül almıştır. 1988 yılında Bocelli operada da yer almış olup şimdiye kadar birçok önemli ödül almıştır. Michael Jackson gibi önemli isimlerle birlikte konserler vermiş. İngiliz Kraliyet Ailesi’nin önünde şarkı söylemiştir.

Andrea Bocelli Kimdir

Andrea Bocelli - 2
Andrea Bocelli – 2

Bocelli görme engeline rağmen hayatının büyük bir kısmında ata binmenin keyfini çıkarmıştır.

Los Angeles’da yer alan Hollywood Şöhret Kaldırımı (Hollywood Walk of Fame) olarak bilinen alan.  Bu kaldırım üzerinde ünlü ve bir o kadar değerli sanatçıların adını taşıyan yıldızlar yer almaktadır. 2010 yılında bu yıldızların birinin üzerinde Bocelli ismi yer almaya başlamıştır.

Bocelli 22 Şubat 2004 yılında İstanbul’da TEMA Vakfı’nın 20’nci yılını kutladığı özel konserde de sahne almıştır.

Kaynak 1

Kaynak 2

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir