Avukat ve Ressam Berat Özsarı

Avukat ve Ressam Berat Özsarı

Avukat ve Ressam Berat Özsarı; İnsanlar profesyonel hayata geçişlerinde sadece bir dalda uzmanlaşmanın onlara büyük getirileri olacağını düşünürler. Aslında bu teoride çoğu zaman doğrudur. Ancak daha üst perspektifte hayata bakan insanlar hobilerini profesyonel boyuta taşıyabilmektedir. Bunun birçok örneği de vardır ama sanıyorum ki verilebilecek en üst örnek Leonardo Da Vinci’dir. Ressam ve şair olmasının yanı sıra kendisi mühendistir de.

Bugün ki yazımızda da çok yönlü bir kişiden bahsetmek istiyorum. Kendisi başarılı bir avukat olmasının yanında ressamlık mesleğini de icra etmektedir.

Hukuk gibi zorlu bir mesleğin ardından aynı profesyonellikte ressam olmayı başarabilmek Berat Özsarı için kolay olmuştur.

berat_1
Avukat ve Ressam Berat Özsarı

Berat Özsarı 1971 yılında Hollanda’da dünyaya gelmiştir. Uzun yıllarını Hollanda ‘da geçirmiş ve yüksek lisans tez konusunu “Hollanda Hukukunda Ötenazi” olarak seçmiştir.

Tamamladığı tezi için 100’e yakın kaynaktan faydalanan ve 2 yıl boyunca araştırma yapan Berat Özsarı; “Türk Ceza Kanunu ve Türk Anayasa Hukuku’ndaki düzenlemeler ışığında ve tıbbi yönden organ nakli ile ötenazi ilişkisi incelenmiştir. Alzeimer hastaları, mahkumlar ve çocuklar yönünden de ötenazi uygulamaları yeni tarihli örneklerle tartışılmıştır. Ötanazi bir deyimde de ‘istek üzerine yaşamı sonlandırma hakkı’ anlamını taşımaktadır” dedi.

Ressam Berat Özsarı

berat_2
Avukat ve Ressam Berat Özsarı

Berat Özsarı’nın hukukçu kimliğinin yanı sıra resimle de ilgili olduğunu yazımızda belirtmiştik. Gerçi bunu ilgili olarak konumlandırmak çok doğru olmayacaktır.

Çünkü resim hayatında çocukluk yıllarında başlamış ve hep var olmuştur. Herhangi bir özel eğitim almamış, kendi başına öğrenmeye çalışmış ve farklı kaynaklardan araştırdığı tekniklerle kendini geliştirmiştir. Özsarı resim tutkusu için “Hangi mesleği yaparsam yapayım hayatımın bir tarafında resim hep var ve var olmaya devam edecek. Şimdilik daha çok röprodüksiyon resim yapıyorum. Ancak son yapmaya başladığım İsa tablosundan sonra artık kendi özgün çalışmalarıma başlayacağım. O seviyeye geldiğimi düşünüyorum.” Demiştir.

Berat Özsarı resmin tıpkı müzik gibi evrensel bir dili olduğunu, resmin barış ve kardeşliğe hizmet ettiğini belirtmiştir.

Halen yaşamını İzmir’de sürdürmekte olan Özsarı’nın; ilkokulda çizgi film karakterleri çizerek başladığı resim yolculuğunda her geçen gün kendini geliştirmesi tutkuyla yapılan her işte başarıya kavuşulacağının örneği olmuştur.

AİHM İkinci Türk Kadın Yargıç Konulu blog yazımız için tıklayınız.

Avukat ve Ressam Berat Özsarı

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir