WhatsApp Rekor Ceza ile Sarsıldı

WhatsApp Rekor Ceza ile Sarsıldı

Günümüzün en popüler uygulaması hangisidir diye sorsak bir çoğumuz WhatsApp diyecektir.

Anlık mesajlaşma, görüntülü konuşma, ses ve görsel gönderme.

Hayatımızla ilgili bilgileri WhatsApp üzerinden paylaşıyoruz.

Ancak, İrlanda Veri Komisyonu (DPC) 10 Aralık 2018 ‘de başlattığı soruşturma sonucunu 2 Eylül ‘de duyurdu.

Uygulamanın, kullanıcılarından veya kullanıcıları olmayanlardan aldıkları verileri nasıl kullandıkları konusunda şeffaf olmadığı ortaya çıktı.

Dpc , Whatsapp’e  225 Milyon Euro Ceza keserek daha önceden kendilerine yönelik eleştirilerinde önünü kesmiş oldu. Çünkü daha öncesinde büyük teknoloji şirketlerine karşı yetersiz görülen tutumlarıyla eleştiri oklarının hedefi haline gelmişti.

whatsapp_1

GDPR, yürürlüğe girdiğinde dünyanın en kapsamlı veri gizliliği yasası olarak karşımıza çıktı. Ayrıca Facebook, Google ve diğer internet devlerinin veri barındırma uygulamalarına karşı bir model olarak destekledi. Ancak yasa soruşturmaları çok az para cezası veya ceza ile sonuçlandırdı. Bu durum kamu nezdinde sözlerin yerine getirilmediğini yargısını oluşturmuştu.

Bu noktada 265 sayfalık karar Avrupa Birliği’nin geniş kapsamlı Genel Veri Koruma Yönetmeliği diğer bir tanımla “pek çok kişinin gerektiği gibi uygulanmadığı için eleştirdiği üç yıllık bir yasanın “WhatsApp’a karşı aldığı ilk büyük karar olarak tarihe geçmiştir.

İrlanda’lı yetkililer, WhatsApp’ın ana sosyal ağı ve Instagram gibi diğer Facebook özellikleriyle verilen nasıl paylaşıldığı konusunda kullanıcılara net olmadığını söylemişlerdir.

Tabi ki bu karardan sonra WhatsApp’ın sessiz kalmasını beklemek gayet iyimser bir düşünce olacaktır.

Whatsapp karara itiraz edeceğini ve uzun bir yasal savaşa da hazır olduklarını ifade etmişlerdir.

whatsapp_2

Ayrıca bu yasanın farklı bir boyutu daha vardır. Şöyle ki kanuna göre şirketler, Avrupa merkezlerinin bulunduğu ülkeler tarafından düzenlenmelidir. Facebook, Google, Twitter, Apple ve diğer birçok şirketin Avrupa ofisleri; düşük kurumlar vergisi oranları ve diğer avantajları nedeniyle İrlanda’da tercih etmişlerdir.

Ancak bu durum, dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarına karşı yeni ve karmaşık bir veri koruma kanunu uygulamakla görevlendirilen, yetersiz finanse edilen ve çok eleştirilen bir kurum olan İrlanda Veri Koruma Komisyonu üzerinde muazzam ölçüde baskı yaratmıştır.

Bu rekor ceza sonrası İnternet devlerinin veri şeffaflığı konusunda daha dikkatli olup olmayacağı

zamanla görülecektir.

Bip, WhatsApp, Telegram ve Signal Hangi Uygulama hangi verileri istiyor? Konulu blog yazımız için tıklayınız.

WhatsApp Rekor Ceza ile Sarsıldı

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir