dolunay-kapak

Dolunay Sırasında Suç Oranı Artar Mı?

Dolunay Sırasında Suç Oranı Artar Mı?

Korku filmlerinin en klişe öğesi kurt adamlardır. Dolunay olduğunda insandan kurt adama dönüşerek dehşet saçan jönleri hepimiz izlemişizdir.

Aslında her efsane veya korku öğesi belli başlı gerçeklerin abartılmış halidir. Ve ay hareketlerinin insan davranışlarına etki ettiği inancı çok eski zamanlara dayanmaktadır.

Bu inanış noktasında; dolunayda insanların suç işleme eğiliminde artış olup olmadığı ile ilgili birçok araştırma yapılmıştır.

Herşeyden önce BetaGov ekibinin araştırmasından başlayalım.

New York Üniversitesi, Marron Kentsel Yönetim Enstitüsü’ndeki BetaGov ekibi; ay etkisiyle ilgili üç ülkede geniş çaplı bir araştırma yapmıştır.

Başlangıçta BetaGov ekibi gene araştırma literatürünü gözden geçirdiklerinde; suç işleme ve olumsuz davranış ile ay etkisi arasında bir korelasyon olduğunu gösteren kanıtlar bulmuştur.

dolunay_2

California, Vallejo polis teşkilatı Ocak 2014 ile Mayıs 2018’e kadar olan suç verileri üzerinde inceleme başlattılar. Her suç üzerinden ayın evreleri tek tek araştırıldı ve elde edilen veriler analiz için Betagov’a gönderildi. Sonuç suç oranı ve dolunay arasında bir ilişki olmadığı yönündeydi.

Diğer polis departmanları bu araştırmayı duyduklarında; kendi verilerini kontrol etmek ve ilişki olup olmadığına dair kanıt bulmak amacıyla çalışmaya başladılar.

Kanada’daki Barrie (Ontario) Polis Teşkilatı ve Meksika’daki Irapuato Yurttaş Güvenliği Sekreterliği ile konuyla ilgili çalışmaları yaptı. Ekip, ay evresi verilerini hizmet çağrıları ve suç verileriyle birleştirdi.

Sonucun çok heyecan verici olduğu söylenemez. Dolunayın suç oranlarıyla ilişkili korelasyonuna ait doğrudan bir sonuç bulunamadı.

Bu araştırma dışında daha birçok araştırma bulunmaktadır. En eskilerinden biri 1985 tarihli bir meta analizdir. Ayrıca toplamda 37 araştırma sonucu içeren analizde “İnsanların Ay’ın evrelerine göre daha fazla veya daha az tuhaf davrandıkları sonucunu çıkarmanın doğru olmadığı sonucuna” varılmıştır.

Yine 2009 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre Almanya’da 1999-2005 yılları arasında meydana gelen 23.000 vaka incelenmiştir. Bu vakalar ağır saldırı suçu içermektedir.

Sonuç olarak ay evreleri ve suça yönelik davranışlar arasında bir bağlantı bulunamamıştır.

dolunay_1

Peki bu efsanenin kaynağı nedir?

Son olarak Güney Kaliforniya Üniversitesi Fizik ve Astronomi doçenti Vahé Peroomian; ” Anladığım kadarıyla, dolunay sırasında daha yüksek suç oranları efsanesi, polis memurları ve acil servis hemşireleriyle başlamış bir kavramdır” dedi. Peroomian, acil müdahale ekiplerinin Dolunayın olduğu yoğun günleri hatırlamalarının; dolunayın olmadığı yoğun günleri hatırlamaktan daha kolay olduğunu söylere bir efsanenin de sonunu getirmiştir.

Kültürel Hırsızlığın Hukuki Boyutu Konulu blog yazımız için tıklayınız.

Dolunay Sırasında Suç Oranı Artar Mı?

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir