Avukatlar İçin Kitap Önerileri - 1

Avukatlar İçin Kitap Önerileri

Yoğun iş tempomuzun son yaşanan gelişmeler neticesinde git gide azaldığı bu dönemde evde yaşamanın kurallarını sanki tekrar çiziyor gibiyiz.

Evden çalışmanın bize kattığı pozitif yönlerinden biri de hobilerimize biraz daha fazla zaman ayırabilme olasılığımızın artmasıdır.

Bu yazımızda avukatlarımızın okul yıllarından kalma güçlü okuma alışkanlıklarını düşündük ve avukatların evde geçirdikleri zaman diliminde, okurken zevk alacakları kitapları derlemek istedik.

Kitapları seçerken bilinirliği yüksek, klasikleşmiş ve kült kitap listelemesi yapmak yerine içinde avukat kahramanların bulunduğu ve yazarlarının avukat olduğu kişisel gelişim bağlamında artı değer sağlayacak kitapları tercih ettik.

1 – Küçük Avukat

Derlediğimiz kitaplardan ilki Küçük Avukat

Bazı kitaplar yoğun betimlemeler ve ironilerle bezeli ve edebi anlamda doyurucu olabilirken bazı kitaplar da daha az konsantrasyonla okunabiliyor. Yorulmadan okuyabileceğiniz bu kitabın konusu;

Avukatlık mesleğini hedef haline getirmiş kahramanımızın Hukuk Fakültesinde öğrenciyken kendini bir anda çetrefilli bir cinayet davasının ortasında bulmasını konu etmektedir.

Yazarı John Grisham Pelikan Dosyası kitabıyla da tanınmaktadır.

2 – Avukat

Avukatlar İçin Kitap Önerileri - 2
Avukatlar İçin Kitap Önerileri – 2

Mark Gimmenez’in sürükleyici bu romanında kahraman Avukat Andy’nin entrikalarla dolu macerasını anlatmaktadır. Yaşadığımız gündem yoğunluğundan bir nebze bizi çıkartacak olan bu roman Epsilon yayınevi tarafından okurseverlere sunulmuştur.

3 – Yalan Söylediğimi Nasıl Anladın?

Kitabın yazarı Paul Ekman FBI, CIA gibi hükümet organlarının yanı sıra avukatlara ve yargıçlara ve hatta Pixar stüdyosuna dahi duygusal ifadeler konusunda danışmanlık vermektedir.

Hepimiz iş hayatında insanlarla etkileşim halinde bulunuruz. Ancak avukatlık mesleği insanlarla etkileşim ve iletişim noktasında oldukça yüksek bir seviyededir. Gün içerisinde konuştuğumuz insanların esas duygularını okumak kolay değil. Bu noktada okuyacağınız bu kitapla karşınızdaki kişinin mimiklerinden mikro çıkarımlar sağlayarak size yalan söyleyip söylemediğini anlayabilirsiniz.

Herkesin yalan söylediği bu dünyada gerçeklerle yüzleşmek zor olsa da zorlu avukatlık kariyerinde bir adım önde olmanızı sağlayabilecek bir teknik öğrenmek fena olmazdı. Son olarak dünyaca ünlü “Lie To Me” dizisi karakteri Paul Ekman’dan esinlenerek hayat bulmuştur.

4 – Avukat

Bu sefer listelediğimiz kitap İzmir Barosuna kayıtlı avukatımız Mehmet Ali Altına ait. Otuz beş yıllık iş tecrübesini derleyerek kitaplaştıran avukatımız mesleğin zorluklarını ve yaşadığı deneyimleri meslektaşlarına ışık olması amacıyla kitaplaştırmış. Bir röportajında özellikle mesleğe yeni başlayan avukatların okumasını tavsiye etmiştir.

5 – Kendine Bir Avukat Tut

Avukatlar-İçin-Kitap-Önerileri-3.jpg
Avukatlar-İçin-Kitap-Önerileri-3.jpg

Listelediğimiz bu kitabın yazarı yine bir avukat. Doğuş Grubu Baş Hukuk Müşaviri Avukat Ahmet Kurutluoğlu, meslek hayatıyla ilgili bilgi birikimi, deneyim ve anılarını bir kitapta toplayarak meslektaşlarına ve okurseverlerine sunmuştur. Ahmet Kurutluoğlu’na göre avukatlık hayat içinde bir meslek değil, mesleğe adanmış bir hayattır.

6 – Kraliçenin Avukatı

Ünlü Birleşik Krallık avukatı William Clegg Oc, meslek hayatındaki ilginç ceza davalarını ayrıca avukatların arasındaki rekabeti ve mesleki sırları açığa çıkaran bir kitap hazırlamış. İngiltere yargı sistemine içeriden bir göz olarak anlattığı kitabı Lykeion yayınları tarafından yayımlanmaktadır. Kraliçenin avukatı olarak ünlenen Willam Clegg Oc, kendi mesleki kariyeri konusuna da değinerek meslek hayatında yaşadığı zorluklara da değinmiştir.

7 – Bonus – Dava

Kafka’nın bu eserini listeye koymamak mümkün değil. Hemen hemen her listede yerini bulan Dava adlı eser her dönemde okuyucu kitlesini derinden sarsmıştır. Bunda Kafka’nın güçlü kalemi ve karanlık ruh halinin etkisi güçlü olsa da eserin konusu, işleyişi ve sonucu duyguları en derinden etkilemektedir. Kitap Josef K’nın bir gün bir davanın sanığı olduğunu öğrenmesi ve sonrasında gelişen olaylar örgüsünü anlatmaktadır. Konu bu kadar basit olsa da Kafkaest gerilim ve olayların distopik bir ortam da yaşanması, kitabı okurken sanki Josef K’ya ait bir kâbusu okuduğunuz hissini verecektir

Bir başka yazımız olan Hukukçuların Okuması Gereken 10 Kitap yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir