Avukatlar İçin #EvdeKal Günlerinde Film Önerileri

Avukatlar İçin #EvdeKal Günlerinde Film Önerileri

COVID-19 salgınının ülkemizde görünmesi ile birlikte, alınan önlemler doğrultusunda bir çoğumuz evlerimize kapanarak kendimizi izole ettik. Bu süre içerisinde uzaktan çalışma yöntemi ile işlerimizin bir kısmını devam ettirsek de, işlerimiz dışında kendimize ayırabileceğimiz çok fazla zaman olmakta. Bu boş zamanlarımızı kişisel gelişim, hobi, kitap okumak gibi çeşitli etkinliklerle değerlendiriyor olsak da, çeşitli platformlardan dizi ve film izleme gibi etkinlikler için de vakit ayırabiliyoruz.

Bu bloğumuzda sizlere yaşadığımız zamanın güncel konusu karantina, virüs ve salgın temalı film önerilerimiz olacak. Eminim liste içerisinden seyretmiş olduğunuz film ya da filmler mutlaka olacaktır ama yine de sizlere hatırlatmak istedik.

1 – Flu (Grip)

2013 Güney Kore yapımı filmin yönetmenliğini, ünlü Koreli yönetmen Sung-Soo Kim yaparken başrollerini ise Hyuk Jang Soo Ae ve Andrew William Brand paylaşmakta. Filmin konusuna gelince solunum yolu ile insanlara bulaşan virüs Seul’ü etkisi altına alarak gittikçe yaygınlaşmaktadır. Bir yandan salgının etkisi hızla şehre yayılırken diğer yandan da insanlar önlem almaya çalışmaktadır. Virüsü kapan kişilerin 36 saat içerisinde öldüğü senaryoda bu salgın için aşı geliştirmeye çalışan bir bilim insanı ve bir kurtarma görevlisinin şehre gitmek zorunda kalmasıyla başlayan hikayeleri anlatılmaktadır. 1 Saat 57 dakikalık korku kategorisinde bulunan bu filmde günümüz ile ilgili bazı benzerlikler göreceğinizi belirtiriz.

2 – 28 Days Later (28 Gün Sonra)

2003 yılının Temmuz ayında gösterime giren İngiliz yapımı filmin yönetmenliğini Danny Boyle yapmıştır. Başrollerini Christopher Dunne, Kim McGarrity ve Cillian Murphy’nin paylaştığı film Bilim-kurgu/Korku kategorisinde bulunmakta ve 1 saat 52 dakika sürmektedir. Bir araştırma laboratuvarında bulunan şempanzelerden mutasyona uğrayarak ölümcül hale gelen bir virüs gittikçe İngiltere’yi tehdit etmektedir. Bu virüsten korunmak için insanlar askerler tarafından kontrol altın tutulmakta olan sığınaklara taşınmakta ancak sığınaklarda da başka sorunlar ortaya çıkmaya başlamıştır.

3- Quarantine (Karantina)

1 saat 29 dakika süren ABD yapımı film Korku kategorisinde. Yönetmenliğini John Erick Dowdle’ ın yaptığı 2008 yapımı filmde başrolleri Jennifer Carpenter, Columbus Short ve Jay Hernandez paylaşmakta. Tv muhabiri olan Angela, kameramanı ile birlikte Los Angeles İtfayesi ile birlikte ihbarlara gitmekte ve haber kovalamaktadır. Haber peşinde oldukları bir gece 911’ e gelen bir ihbar geceyi kabusa çevirecektir. İhbar üzerine gittikleri bir apartmanda bir kadın bilinmeyen bir şey tarafından etki altındadır ve derhal apartman karantinaya alınır. Tüm iletişim araçlarının devre dışı kaldığı olayda, olan biten her şey Angela’nın kameramanı tarafından kayıt altına alınmıştır.

4- Train To Busan (Zombi Ekspresi)

Yakın zaman Kore filmlerinden biri olan Train To Busan, 2017 yılında Güney Kore’ de çekilmiştir. Yönetmenliğini Sang-Ho Yeon’ un yaptığı filimin başrollerini Gong yoo, Yumi Jung ve Ma Dong-Seok paylaşmıştır. Eşinden ayrı yaşayan Sok-woo, kızının ısrarlarına dayanamayarak, doğum günü için kızını eski eşinin yanına, Busan’ a götürmek üzere trene biner. Ancak trene binenler arasında ülkeyi etkisi altına alan ölümcül virüsün bulaştığı bir kadında binmiştir ve giderek bu virüsü trendekilere yaymaktadır. Ve film Sok-woo ve kızının da aralarında bulunduğu yolcular için ölüm kalım mücadelesine dönüşecektir.

5- Carriers (Veba)

Dram/Korku kategorisinde yer alan, 2009 ABD yapımı filmin yönetmenliğini Alex ve David Pastör kardeşler yapmaktadır. Başrollerini Chris Pine, Piper Perebo ve Lou Taylor Pucci’nin paylaştığı film 1 saat 24 dakika sürmekte. Veba salgını sırasında, bu salgına yakalanmamak ve korunmak için hiç kimsenin yaşamadığı bir kumsala ulaşmak için yola çıkan Danny’nin kardeşi Brain, kız arkadaşı Bobby ve Kate ile çıktığı yoldaki yaşanılanları konu almaktadır. Güvenli bir mekana ulaşabilmek için çıkılan yolda insanlığı tehdit eden şeyin virüs değil insanın kendisi olduğu anlatılmaktadır.

6- Contagion (Salgın)

Günümüzde yaşanan salgının neredeyse bire bir konu olarak işlendiği Salgın filmi 2011 yılı yapımı olmasına rağmen Covid-19 ile şaşırtıcı bir benzerlik bulunmakta. Başrollerini Marion Cotillard, Matt Damon ve Laurence Fishburn’ ün paylaştığı filmin yönetmeni ise Steven Soderbergh. 1 Saat 46 dakika süren film Dram/Bilim-Kurgu/Gerilim kategorisinde yer almaktadır. Solunum yolu ile insandan insana hızlıca bulaşan ölümcül virüs her geçen gün etkisini dünya çapında artmaktadır. Bilim insanları bu virüsün yayılmasını önlemek ve salgına çare bulmaya çalışırken insanlar ise virüse yakalanmadan hayatlarını sürdürmek ve hayata tutunma çabaları konu olarak alınmaktadır.

Hukuk film sektörü için önemli ve ilgi çekici bir konu olsa gerek ki, yüzlerde filme konu olmuş. En İyi Avukat Filmleri de incelemek için tıklayın.

Youtube üzerinden fragmanları izlemek için aşağıdaki yönlendirmeleri kullanabilirsiniz.

1 – Flu (Grip)

2 – 28 Days Later (28 Gün Sonra)

3- Quarantine (Karantina)

4- Train To Busan (Zombi Ekspresi)

5- Carriers (Veba)

6- Contagion (Salgın)

İyi seyirler.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir