Avukatlar İçin Yurt Dışında Yüksek Lisans Yapılabilecek Üniversiteler -1

Avukatlar İçin Yurt Dışında Yüksek Lisans Yapılabilecek Üniversiteler

Hukuk oldukça geniş bir yelpazesi olan bir alan ve bu alanda sizler belli bir konuda uzmanlaşmak isteyebilirsiniz. Belirleyeceğiniz hukukun alt dalları olan bir alanda yüksek lisans eğitimi almak sizleri kariyerinizde önemli yerlere tanışır. Bu eğitimi yurt dışında alırsanız birçok konuda sizlere artı sağlayacağı kesin. Örneğin; Uluslararası bir şirkette hukuk danışmanı olarak çalışmak istiyorsanız yurt dışında yüksek lisans yapmak sizleri aynı pozisyonda bekleyen kişilerin önüne geçirecektir.

Gideceğiniz lisans üstü programa karar vermeden önce aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Avukatlar İçin Yurt Dışında Yüksek Lisans Yapılabilecek Üniversiteler -3

Avukatlar İçin Yurt Dışında Yüksek Lisans Yapılabilecek Üniversiteler -3

 • Üniversitenin bölüm ve genel sıralamalardaki yeri
 • Kampüs imkanları
 • Bulunduğu şehir
 • Program içeriği
 • Konaklama seçenekleri
 • Burs imkanları
 • “Bitirme Tezi” şartları
 • Program ücreti ve ödeme koşulları

Aşağıda, 2017-2018 Times Yüksek Öğretim Dünya Üniversiteleri sıralamasına göre en iyi üniversiteleri de görebilirsiniz. Times Yüksek Öğretim Dünya Üniversiteleri Sıralaması kurumları, öğrenim ortamı, araştırma etkisi ve uluslararası izlenim gibi belirli temel performans göstergelerine göre değerlendirmektedir. Listenin tam haline siteden ulaşabilirsiniz.

https://www.hotcourses-turkey.com/study/rankings/qs-world.html

Avukatlar İçin Yurt Dışında Yüksek Lisans Yapılabilecek Üniversiteler

Avukatlar İçin Yurt Dışında Yüksek Lisans Yapılabilecek Üniversiteler -2

Avukatlar İçin Yurt Dışında Yüksek Lisans Yapılabilecek Üniversiteler -2

 1. University of Oxford
 2. University of Cambridge
 3. California Institute of Technology
 4. Stanford University
 5. Massachusetts Institute of Technology
 6. Harvard University
 7. Princeton University
 8. Imperial College London
 9. University of Chicago
 10. ETH Zurich

İngiltere’de master programı genel olarak 1 yıl sürmektedir ve bu yüzden burada yüksek lisans eğitimi almak daha avantajlıdır. Akademik takvimi genellikle Eylül-Ekim aylarında başlayan yüksek lisans süreci 9 ay ders 3 ay tez/proje dönemi olarak ikiye ayrılır. Ocak/ Şubat ve Mart gibi alternatif dönemlerde başlayan programlar da mevcuttur. İngiltere’deki tüm Üniversiteler yüksek lisans programına kabul için akademik başarıya ve İngilizce dil bilgisine dikkat ederler.

Avukatlar İçin Yurt Dışında Yüksek Lisans Yapılabilecek Üniversiteler -4

Avukatlar İçin Yurt Dışında Yüksek Lisans Yapılabilecek Üniversiteler -4

İsviçre’de master programı 3 veya 4 dönem sürer. Bu süreçte 90 ile 120 krediyi tamamlamış olmanız gerekli. İsviçre’de yüksek lisans öğrenci kabul şartları üniversitelere ve programlara göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak eğitim almak isteyeceğiniz üniversitelerin sizlerden isteyeceği belgelerin başta diplomanız, not ortalamanız ve yabancı dil yeterliliği gelir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde master programı 1 veya 2 senedir. Yüksek lisans eğitimi için gerekli olan 30 ile 36 kredinin tamamlanması gerekir. Amerika’da Hukuk eğitimi lisansüstü olup lisans seviyesinde hukuk eğitimi verilmemektedir. Diğer ülkelerde olduğu gibi burada istenen belgelerin başında karşınıza yabancı dil yeterliliği ve not ortalaması çıkacaktır. Yabancı bir ülkeden Türkiye’de dahil olmak üzere herhangi bir dalda lisans derecesine sahip iseniz LSAT sınavını geçtikten sonra J.D programına başvuru yapabilirsiniz. J.D derecesini bitirdikten sonra avukat unvanına sahip olmuş olursunuz. Yüksek lisans (LLM) yapmak için LSAT sınavına girmenize gerek yoktur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir