Avukatların Davalarda En Çok Kullandıkları Cümleler - 1

Avukatların Davalarda En Çok Kullandıkları Cümleler

Tamamen yanlış olduğu bir gerçek olsa da halkımızın kabullendiği bir yaklaşım olan “Doktor ne kadar çok ilaç yazarsa o kadar iyi bir doktordur” söyleminin benzeri avukatlar içinde geçerlidir. Müvekkil kendini en iyi savunacak avukatın mahkemede çok konuşmasını ister. Bu durum aynı zamanda çok konuşan çocuklara “Bu çocuk kesin avukat olacak” denilmesiyle de halk arasında kabul görmüş bir düşüncedir. Müvekkilin gözünde avukat, aldığı parayı hak etmesi için mahkemede çok konuşmalıdır.

Bazı avukatlar müvekkillerinin bu isteklerini iyi anladıklarından, çok konuşma işini biraz abartarak, müvekkilleriyle yaptıkları görüşmelerde müvekkillerine fırsat vermeden kendileri konuşurlar. Öte yandan dava süreci genelde yazılı yargılama şekliyle yapıldığından, hakimler avukatlara ya usulen söz verir ya da ne davacı ne de davalı tarafa hiç söz vermezler. Hakim dava dosyasının durumuna göre avukatın yerine beyanları da yazdırır. Avukat söyleyecek bir sözü varsa müdahale eder, ek olarak söyleyecek bir şeyi yoksa zaten duruma ses çıkarmaz. Konuşma fırsatını yakalayan avukat ise genellikle tutanağa “Önceki beyanlarımı tekrar ederim” diye yazdırır. Beyanlar zapta geçmeyince de avukat ile hakim arasında “Ben öyle mi dedim?” bilmecesi yaşanır. 

Avukatların Davalarda En Çok Kullandıkları Cümleler - 2
Avukatların Davalarda En Çok Kullandıkları Cümleler – 2

Bu olaylar sürekli olarak gerçekleşir ve avukatların bazen ağzını dahi açmadan duruşmaya girip çıktığı zamanlar olur.

Avukatlık serüvenine yeni başlamış biriyseniz, yazımızın devamında yer alan cümleleri ilerleyen yıllarda yüzlerce kez kullanacaksınız. Eğer avukatlık mesleğinde kıdem sahibiyseniz, bunları yüzlerce kez söylediğinizden hiç şüphemiz yok.

İşte Avukatların Davalarda En Çok Kullandıkları Cümleler

–İnceleyip beyanda bulunmak için süre talep ediyoruz.

–Dosyanın bilirkişiye gönderilmesini talep ediyoruz.

–Aleyhte olan hususları kabul etmiyoruz.

–Bu aşamada bir diyeceğimiz yoktur. 

–Davamızın kabulünü talep ederim.

Avukatların Davalarda En Çok Kullandıkları Cümleler - 3
Avukatların Davalarda En Çok Kullandıkları Cümleler – 3

–Müvekkilimin tutuksuz yargılanmasını talep ediyorum. 

–Dosyanın bilirkişiden dönüşü beklensin. 

–Müvekkilim sabit ikametgah sahibidir. Sabıkası yoktur. Deliller toplanmış olduğundan delillerin karalanması ihtimali de yoktur.

-Etkin pişmanlık ve haksız tahrik hükümlerinin uygulanmasını talep ediyorum.

-Öncelikle usulden, kabul görmezse esastan davanın reddini talep ediyorum.

-Müvekkilimin beraatini talep ediyorum. En çok heyecan veren cümle ise davacı olan tarafın mahkemeye gelmediği, mazeret de göndermediği durumlarda dosyanın müracaata kalması için söylenen “Biz de takip etmiyoruz” cümlesidir. Bu durum zafer kazanılmış gibi gözükse de üç ay sonra dava dosyası tekrar yenilenebileceğinden sadece geçici bir etki yaratır

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir