Bankacılık Kanununda Yapılan Değişiklikler - 1

Bankacılık Kanununda Yapılan Değişiklikler

Genellikle maaş aldığımız bankalardan habersizce gelen kredi kartlarına hepimiz alışığız. Emrivaki tavrın sonrasında kredi kartının düzenli olarak limitinin artırılması ile karşı karşıya kalırız. Oysaki bununla ilgili bir talebimiz olmamasına rağmen.

Sonrasında uzun telefon görüşmeleri kartı iptal etmeye çalışmalar ve bir sürü zaman kaybına yol açan faaliyetler sonrasında kredi kartını iptal edebiliriz. Bu durumla ilgili yüzlerce şikâyet alınması, sosyal medyada çıkan haberler bankacılık kanununda bu konuyla ilgili yeni değişikliklerin yapılmasının önünü açtı.

20 şubatta Bankacılık kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik yapan Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

İzinsiz Kredi Kartı Limit Artırımı Cezaları Güncellendi. Bu değişiklikler Nelerdir?

Bankacılık Kanununda Yapılan Değişiklikler - 2
Bankacılık Kanununda Yapılan Değişiklikler – 2

Öncelikle Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunun ‘da yer alan para cezaları artırılıyor. Kart çıkaran kuruluşların, kişilerin kart talebinde bulunmadan ve sözleşme imzalamadan kart vermeleri ve limit artışı talebinde bulunmadan kart limitinin artırılması halinde 25 bin liradan 50 bin liraya kadar idari ceza para cezası uygulanacaktır. Ayrıca koruyucu hükümlere ilişkin aykırılıkların olması halinde 50 bin liradan 250 liraya kadar idari para cezası da uygulanacaktır.

Bankalarda gittiğimizde yaşadığımız diğer bir sürpriz hesap işletim ücretleri. Artık bankaların kredi, kredili mevduat hesabı, kredi kartı veya mevduat gibi ürün yelpazelerinden farklı adlarla alınan ücret ve komisyonların belirlenmesinde tüm yetkiler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na verilecektir.

İcra ve iflas dosyalarında yayınlanan durdurma kararı detayları için ayrıca tıklayınız.

Yapılan Değişiklerde Göze Çarpan Diğer Bir Madde ise Müşteri Gizliliği.

Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında, bankalarda müşteri ile bankacılık işlemlerine özgü bir ilişki kurulması sonucu elde edilen veriler hem gerçek hem de tüzel kişiler için müşteri sırrı olarak kabul edilecek. Müşterinin açık rızası olsa dahi bilgileri yurt içi ve yurt dışındaki üçüncü kişilerle paylaşılmayacak.

Düzenlemeyle ilgili diğer konu başlıklarına kısaca değinirsek;

Varlık Fonu işlemleri, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na verilen yetkilerde değişikliklerin yanı sıra “Borçlanma Aracı Sahipleri Kurulu” oluşturulmuştur.

Bu kurul, ihraççılarla yatırımcıların borçlanma araçlarının hüküm ve şartlarının değişmesi yönünde uzlaşmasına varabilmesine olanak sağlayarak yatırımcıların değişen şartlarda, toplu şekilde hareket edebilme kabiliyetini yükseltecektir.

Kaynak – 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir