Basketbolu Bıraktı, Hukuk Okudu; Maya MOORE

Basketbolu Bıraktı, Hukuk Okudu; Maya MOORE

Basketbol tutkunları, özellikle W-NBA’yi yakından takip eden takipçilerimiz mutlaka hatırlayacaklardır; Maya April Moore. Moore; kadın basketbol tarihinin yaşayan bir efsanesidir. Ayrıca basketbol otoritelerine göre gelmiş geçmiş en iyi kadın basketbol oyuncusu. Moore’un henüz 3 yaşındayken annesi tarafından apartmanın arka bahçesindeki duvara asılan bir çember ile başladığı; sayısız başarılarla dolu kariyerini geride bırakarak hayat arkadaşının davasını araştırmak için ara verdiğini biliyor muydunuz?

Maya Moore Kimdir

Henüz lisedeyken yılın kadın sporcusu seçilen Moore, 2009 ve 2010 yıllarında oynadığı UConn Kadın Basketbol Takımı ile iki yıl üst üste ulusal şampiyonluk kazandı. İlk kez WNBA’ye draft edildiği 2011 yılında ise Minnesota Lynx takımına seçilmiştir. 2011, 2013, 2015 ve 2017 yıllarında WNBA şampiyonluğu, 2014 yılında WNBA’de en değerli oyuncu, iki olimpiyat altın madalyası, 2015, 2017 ve 2018 yıllarında WNBA All-Star maçı olmak üzere daha sayamadığımız birçok başarıya imza attı.

Basketbol kariyeri bu denli başarılar ve sayısız rekor ile ilerliyorken Maya’nın aklının kenarında sürekli onu meşgul eden bir düşünce vardı; Jonathan Irons. Maya, Jonathan’la henüz 18 yaşındayken bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında cezaevinde tanışmıştı. Zaman geçtikçe Jonathan ile ilişkisi daha da ilerlemişti. Jonathan 16 yaşındayken bir soygununa karışmış ve bu soygunda çıkan yangında bir adamın yanarak ölmesinden sorumlu tutuluyordu. Ve onu teşhis eden bir görgü tanığından başka hiçbir kanıt yoktu. 50 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Bu suç nedeni ile cezaevinde tutulmaktaydı.

Hukuk Okuma Kararı

Henüz 30 yaşında olan Maya muhteşem basketbol kariyerini 2019 yılında bir kenara bırakarak hukuk okumaya karar verdi. Tek amacı Jonathan’ın durumunu soruşturmaktı. Zaten geçmişinde Amerikan Adalet Sisteminde reform yapılmasını savunan; vaftiz babasından etkilenen Maya için uzun yıllardır içinde taşıdığı bir olguydu. Maya’nın bu kararı almasından bir yıl sonra yani 2020 yılının Mart ayında, davayı yürüten yargıç; “Kanıtların yetersiz olması ve parmak izinin uyuşmamasından dolayı” Jonathan üzerindeki suçları kaldırmıştır. Bu karar üzerine Temmuz 2020 tarihinde Jonathan tahliye olmuştur. Tahliyesinin ardından evlenen çift bu müjdeyi “Good Morning America” programında birlikte verdiler. Maya; “Son 13 yılda bir dostluk geliştirdik ve onu eve götürmek için bu büyük savaşa girdik; zamanla Tanrı’nın kalplerimizde ne yaptığı oldukça açıktı ve şimdi bugün burada oturuyoruz, yeni bir başlangıç ​​yapıyoruz.” Açıklamasıyla duyurdu.

Maya ve Jonathan yeni yaşamında bugüne kadar yapamadıkları şeyleri yaparak birlikte vakit geçiriyorlar. Şu anda Maya basketbol sahalarına geri dönebilmek için çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca Maya gönüllü olarak modern zamanlarda köleliğin sonlandırılması ile ilgili çalışmalarla adını duyuran “End it” hareketinin savunucusu olarak hayatını sürdürüyor.

Basketbolu Bıraktı, Hukuk Okudu; Maya MOORE

Spor Hukuku ve E-Spor Nedir? adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir