Sevimli Tombul Kadın Kılığında Hapishaneden Kaçtı

Sevimli Tombul Kadın Kılığında Hapishaneden Kaçtı

Dünya, en güvenlikli hapishanelerini inşa etse de tarih boyunca firarların önüne geçememiştir. Bazı suçlular planları sayesinde kaçmayı başarabilirken bazıları için ise teşebbüsten öteye gidememiştir. Hapishanenin avlusuna inen bir helikopterle kaçan, havalandırma borularını kullanan, tünel kazan, kendisi hasta ederek hastaneye kaldırılmasını sağlayan ve kaldırıldığı hastaneden kaçan yüzlerce mahkûm hikayesine şahit olmuşuzdur. Ancak bugün ki hikayemiz oldukça farklı.

Sevimli Tombul Kimdir?

“Sevimli Tombul” ulusal dille “Gordito Lindo” ismiyle bilinen César Ortíz; Latin Amerika’da yaygın bir üne sahip olan “Rotela Klanının” iki numaralı ismidir. Rotela Klanı, Latin Amerika’da uyuşturucu trafiğinin en önemli ailelerinden biridir. Klanın adı özellikle Paraguay’da bir çok kanunsuz iş ile anılmaktadır.

Klanın iki numaralı yöneticisi Ortíz, 2019 yılında Paraguay’ın Asunción kentinde bir benzin istasyonu soygununa karışır. Soygunda benzin istasyonundan 4400 Dolar para çalınmıştır. Ortíz diğer üç suç ortağı ile kısa sürede yakalanır ve Emboscada Ulusal Hapishanesine gönderilir. Yapılan yargılama sonucunda 8 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Kaldığı Emboscada Ulusal Hapishanesinden güvenlik endişesi ile Paraguay’ın en güvenlikli hapishanesi olan Tacumbú Ulusal Hapishanesine gönderilmiştir.

Hapishanede kaldığı ilk iki yıl boyunca herhangi bir olaya karışmayan Ortíz’in aslında bir tünel kazarak hapishaneden kaçma planları olduğu 2021 yılı Mart ayında ortaya çıkar. Ortíz hapishaneden kaçmak için aylardır bir tünel kazmaktaydı. Tünelin cezaevi yönetimi tarafından ortaya çıkarılmasının ardından Ortíz hapishane ’de isyan çıkartır ve bu isyanda kendini ifşa ettiğini düşündüğü bir mahkûmu öldürür. Çıkardığı isyan sonrası Ortíz; cinayet, rehin alma, cezaevi isyanı organize etme ve bir suç örgütüyle bağlantılı olmakla yargılanmaya başlamıştır.

Hapishane’den Kaçış Deneme Süreci

Olaydan aylar sonra Ortíz; 36 yaşındaki bir kadın ile özel görüş almayı başarmıştır. Kadın 29 Mayıs 2022 tarihinde Ortíz’i hapishanede ziyarete gider ve özel odaya geçerler. Ortíz kadının getirdiği etek, bluz ve iç çamaşırları giyer, peruğu takar. Hatta o kadar detay düşünülmüştür ki kadının yanında getirdiği takma tırnaklarda takılır ve oje ile beyaza boyanır. Takma kiprik ve makyajda cabasıdır. Ortíz hapishanenin güvenlik kapılarından ve gardiyanların arasından rahatlıkla dışarıya çıkar. Dışarıda onu bekleyen üç kişi vardır. Ortíz’i daha sonra daha güvenli bir bölgeye götürmek için hapishanenin birkaç blok ötesindeki bir yerde saklarlar. Ancak Ortíz’in kaybolduğu çok çabuk fark edilmiştir. Güvenlik kameralarını izleyen gardiyanlar Ortíz’e yardım eden kadını ve dışarıda bekleyenlerden iki kişiye hızlıca ulaşırlar. Çünkü Ortíz’in kadın kılığında kaçışı güvenlik kameralarına net bir şekilde yansımıştır.

Plan artık çözülmüştür. Ortíz bölgeden tamamen uzaklaştırılmak için bir araca bindirilirken polis tarafından kıskıvrak yakalanır. Ortíz yeniden cezaevindedir. Ve Ortíz’in önlenemeyen kadın kılığında kaçışı ile ilgili yirmi gardiyan hakkında soruşturma açılmıştır.

Sevimli Tombul Kadın Kılığında Hapishaneden Kaçtı

Dünyanın En Yüksek Güvenlikli Hapishaneleri adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir