hapishanekapak

Dünyanın En Yüksek Güvenlikli Hapishaneleri

Dünyanın En Yüksek Güvenlikli Hapishaneleri

Açıkça belirtmek gerekir ki bir hapishane için güvenlik en önemli amaçtır. Ancak bazı hapishaneler için en üst noktada bulunan güvenlik düzeyi onları diğer hapishanelerden farklı kılmaktadır.  Dünyanın en azılı suçları, süper yüksek güvenlikli cezaevlerinde bulunmaktadır. Böylece buradan kaçış neredeyse imkansızdır. Aşağıda dünyanın en yüksek güvenlikli hapishanelerine hep birlikte bir göz atalım.

ADX Florence, ABD

Amerika’da bulunan bu hapishane; özel statülü ve en üst düzey bir koruma düzenine sahiptir. 11 Eylül saldırılarına karışanlar da dahil olmak üzere; içerisinde 400’den fazla mahkûmu barındırır ve bunlar en azılı suçlular grubuna girmektedir. Böylelikle Hapishanedeki mahkûmlar, günün 23 saati sürekli kilit altında, ses geçirmez hücrelerinde geçirmektedir. Bunun yanı sıra diğer mahkumlarla temasları yoktur. Her hücrede betondan yapılmış ranza, çalışma masası, tabure ve raf ile çelik lavabo ve tuvalet bulunmaktadır. Mahkumlar hücrelerinin dışını yalnızca üç fit yüksekliğinde ve dört inç genişliğinde tek bir pencereden görebiliyorlar. Yemekhane mevcut değil; bunun yerine gardiyanlar her mahkûma elle yiyecek teslim ediyor. Çok sayıda hareket detektörü ve kameranın yanı sıra uzaktan kumandalı çelik kapı bulunmaktadır. Hapishanenin tasarımı özellikle kaçışa dayanıklı olarak tasarlanmış; bir dağın yamacına inşa edilmiştir.

Alcatraz Federal Hapishanesi, ABD

1963 yılında kapanan Alcatraz hapishanesi; San Francisco Körfezi’nde sahile 2,4 km uzaklıkta 9 hektar alana yayılmış denizin ortasında Alcatraz adasında bulunmaktaydı. ABD’nin en ünlü hapishanelerinden biri olma özelliğine sahipti. Pasifik’in soğuk ve hırçın sularıyla çevrili olduğu adadan kaçabiliyor olmak imkansızdı. Mahkumların birçoğu, günün 23 saatini hücresinde geçiriyordu.

Dünyanın En Yüksek Güvenlikli Hapishaneleri
Dünyanın En Yüksek Güvenlikli Hapishaneleri

La Sante Hapishanesi, Fransa

Kaçışın mümkün olmadığı hapishanelerden bir diğeri Fransa da bulunan Paris’in en kötü şöhretli Hapishanesidir. Koşulları çok kötü olmakla birlikte; burada bulunan 73 mahkum atık su kanalından su içerek intihar etmiştir.  Sıkı bir güvenlik seviyesine sahip olmasına rağmen bu hapishaneden yalnızca 3 kişi kaçmayı başarabilmiştir.

Qincheng Hapishanesi, Çin

Qincheng Hapishanesi, Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki Pekin, Changping Bölgesinde bulunan maksimum güvenlikli bir hapishanedir. 1958 yılında Sovyetler Birliği’nin yardımıyla inşa edilen hapishane, Asayiş Bakanlığı’na ait tek hapishanedir. Adalet Bakanlığı diğer cezaevlerini işletir. 5.000’e kadar güvenlik personeli, mahkumların her zaman kilitli kalmasını sağlar. Güvenliğine ek olarak, hapishane deniz seviyesinden 3.000 fit yüksekliktedir.

Arthur Road Jail, Hindistan

Arthur Road Hapishanesi, Mumbai şehrinde yer almaktadır. Hücreleri son derece güvenlidir. Bundan dolayı, hem kırılmalara hem de kaçış planlarına dayanacak şekilde inşa edilmiştir. Hatta; bomba geçirmez olduğu ve cephanelikteki en gelişmiş silahların bile hapishanenin duvarlarını ve bariyerlerini kıramayacağı iddia edilmiştir. Bu nedenle, bu hapishaneden şimdiye kadar hiç kimse kaçmayı başaramadı.

Cezaevinden Avukatlığa Uzanan Yol konulu blog yazımız için tıklayınız.

Dünyanın En Yüksek Güvenlikli Hapishaneleri

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir